Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Betty pochází z Ostravy, ale již dva roky žije v Saúdské Arábii. Společně jsme si povídali o životě na Blízkém východě, tamní kultuře i o práci letušky pro lukrativní leteckou společnost Emirates.
Betty původně pochází z Ostravy, ale protože vždy ráda cestovala, svou vášeň se rozhodla proměnit v živobytí. Získala práci jako letuška pro Emirates, procestovala celý svět a před dvěma lety se usadila v Saúdské Arábii. Právě o životě na Blízkém východě natáčí edukační, vtipná i inspirativní videa na TikTok, kde její životní cestu sleduje na 126 tisíc lidí, a aktivní je také na Instagramu.
S Betty jsme si povídali o životě v Saúdské Arábii, o tamní kultuře, vnímání žen i o tom, jak získala práci letušky a jak chce využít svého vlivu na sociálních sítích.
V Saúdské Arábii žiji přesně dva roky, ale předtím jsem pět let žila v Dubaji.
Proč zrovna tyto oblasti? Co vás na nich lákalo?
Do Dubaje jsem se přestěhovala z Ostravy kvůli práci letušky. Pak jsem se ale seznámila s mým manželem, který dostal pracovní nabídku v Saúdské Arábii, tak jsme se sem přestěhovali.
Potraviny v obchodech jsou zhruba dvakrát dražší než v České republice, čemuž však odpovídají i platy, které jsou zde vyšší než u nás.
Můžete nám dát nějaké porovnání, jak drahý je život v Saúdské Arábii? Kolik stojí například nájemné bytu?
Cenu nájemného bohužel neznám, ubytování máme totiž zajištěné v rámci manželova balíčku v práci. Žijeme zde v takovém komplexu pro cizince. Ale mohu říct, že potraviny v obchodech jsou zhruba dvakrát dražší než v České republice, čemuž však odpovídají i platy, které jsou zde vyšší než u nás. Velkým rozdílem je ale třeba to, že se v Saúdské Arábii neprodává alkohol, je tu zakázaný, takže se pak manžel vždy těší domů.
Média nám ukazují, že v Saúdské Arábii žije mnoho boháčů, šejků, všichni jezdí luxusními auty… Je tomu opravdu tak?
V Dubaji to tak bylo, ale v Saúdské Arábii je to jiné. Samozřejmě tu žijí velmi bohatí lidé, ale také velmi chudí lidé a převážně střední třída.
V Saúdské Arábii tedy žijete již dva roky. Stále na vás místní nahlížejí jako na „cizinku“, nebo už vás berou za svou?
Ano, stále jsem pro ně „cizinka“. Ono možná i proto, že zde není příliš cizinců, přestože žijeme v Rijádu, který má zhruba 8 milionů obyvatel. Často se mi stává, že jdu po ulici a lidé mi s úsměvem říkají: „Vítejte v Saúdské Arábii.“ Jsou velmi milí a jsou rádi, že tu jsou i cizinci. Ostatně i my s manželem se spíše přátelíme s cizinci, kteří bydlí ve stejném komplexu jako my, pořádáme společně grilovačky a je to taková jakoby komunita.
Místní žijí hlavně v noci. Když třeba v 10 hodin večer vyrážíme s manželem po večeři ven, kavárny jsou úplně plné...
Jak se život v Saúdské Arábii liší od života v Česku?
Určitě je tu vidět náboženství a to, že tu žije spousta věřících lidí. Šestkrát denně se ulicemi z mešit ozývají modlitby, které začínají už ve 4 ráno. Ostatně náboženství odpovídá i to, jak se místní oblékají, především pak ženy, které se zahalují. Zásadním rozdílem je pak i to, že místní žijí hlavně v noci. Když třeba v 10 hodin večer vyrážíme s manželem po večeři ven, kavárny jsou úplně plné, lidé se venku procházejí s malými dětmi… což je hezké, je to jiný svět a člověk díky tomu nemá pocit, že je tak pozdě.
Proč tomu tak je? Důvodem je odlišný životní styl nebo příliš vysoké teploty přes den?
Myslím, že je to tak historicky dané kvůli vysokým teplotám. Tím, že je zde takové teplo, tak lidé ven příliš nechodí. Všechny komplexy jsou klimatizované, včetně bytů uvnitř nich, a lidé z nich jen v noci vyjdou, sednou do auta a přesunou se do kavárny či restaurace, které jsou taktéž klimatizované.
Takže v Saúdské Arábii neexistuje, že byste se šla projít do parku či jinam?
Ne, ale teď nám zrovna kousek od bytu staví nový park, tak možná časem… (smích). V Rijádu je vše ještě hodně tradiční, ale v posledních letech se tu začalo mnohem více stavět, aby se Saúdská Arábie co nejvíce přiblížila k Dubaji.
Dovedete si představit, že byste v Saúdské Arábii žila již navždy?
To asi ne, doma je doma. Táhne mě to zpátky do Česka, mám ráda naši kulturu.
Učím se, ale většina lidí tu mluví anglicky, a i když perfektně nemluví, tak se snaží. Když lidé vidí, že nejsem místní, tak hned přeskočí na angličtinu a chtějí mi pomoci. Mám pocit, že v Česku se lidé stydí mluvit cizím jazykem, ale zde je to naopak. Místní třeba nemusí umět tak dobře anglicky, ale snaží se pomoci, i kdyby jen rukama a nohama.
Kdyby na to ale přišlo, tak bych se i já domluvila arabsky. Zrovna minulý týden jsem tu měla kamarádku z Česka a byly jsme na tradičních trzích, kde obsluha nerozuměla anglicky, tak jsem nám zkusila objednat arabsky a zvládla jsem to! (smích) Místní jsou naštěstí velmi přátelští, ženy mi chválí mé zelené oči, abáju… je to milé.
Jak je to v Saúdské Arábii se zdravotnickou péčí? Odpovídá standardům, které známe z Česka?
Ano, řekla bych, že je na stejné úrovni jako u nás. Samozřejmě si platíme pojištění, ačkoli moc do nemocnic nechodím, ale když jsem chodila na PCR testování, tak jsem nějakou zkušenost nabyla. Nemocnice jsou zde velmi moderní, krásné, čisté a zdravotnický personál mluví anglicky.
Když jste předtím žila v Dubaji, existuje přece jenom něco, co vás na životě v Saúdské Arábii překvapilo?
Právě tím, že jsem žila v Dubaji, jsem měla nějaká očekávání a zhruba jsem tušila, do čeho jdu. Co mě ale překvapilo, je, že je to tu modernější, než jsem čekala. Představovala jsem si to tu více tradiční, více jako v Íránu a byla jsem mile překvapena, když jsem zjistila, že je tu spousta moderních kaváren, restaurací, staví se zde mrakodrapy… Tohle v Ostravě ještě nemáme (smích).
Zdejší kulturu chci respektovat, v kraťasech bez abáji bych nikam nešla a raději si vezmu oděv, který mám až po zápěstí a kotníky.
Musíte vy jako žena cizinka dodržovat nějaká tamní pravidla?
Ženy se zde již nemusí celé zahalovat, nemusí si zahalovat vlasy a vlastně ani abáju nemusí nosit. Stále by však podle zákona měly mít zakrytá ramena a zakrytá kolena. Já osobně chci zdejší kulturu respektovat, v kraťasech bez abáji bych nikam nešla a raději si vezmu oděv, který mám až po zápěstí a kotníky. Nechci nikoho provokovat, už jednou se mi stalo, že jsem šla po nákupním středisku, neměla jsem zahalené vlasy a arabsky na mě začala mluvit nějaká paní. Co jsem tak pochopila, tak se ptala, zda jsem muslimka a zda bych neměla mít zahalené vlasy.
Pokud byste to tedy měla shrnout, cítíte se jako žena v Saúdské Arábii bezpečně?
Určitě. Z Česka jsem zvyklá chodit na procházky, takže na ně občas vyrážím i zde a nikdy se mi nestalo, že by mě někdo nějak komentoval, něco mi říkal či tak něco. Ale musím zaťukat!
Jak na vaše rozhodnutí žít v Saúdské Arábii reagovala vaše rodina?
Podporovala mě. Když jsem se stěhovala do Dubaje, tak rodina byla nadšená, možná i víc než já (smích). A do Saúdské Arábie jsem se stěhovala spolu s manželem, což rodina také podporovala.
Zmiňovala jste, že jste dříve pracovala jako letuška. Jak jste se k této práci dostala?
Tehdy jsem studovala na vysoké škole v Anglii a brouzdala jsem Instagramem, kde jsem narazila na jednu dívku v mém věku, kolem dvaceti let, která měla spoustu fotek z Indie, Bali, LA a dalších zemí. Lámala jsem si hlavu nad tím, jak to dělá, když je tak mladá, že bych to chtěla taky. Pak přidala fotku v uniformě jedné letecké společnosti a já jsem pochopila, že pracuje jako letuška. Tehdy jsem se rozhodla, že jakmile dokončím bakaláře, zkusím to také. A ono to vyšlo.
To jste někam zaslala životopis, šla na pohovor a stala se letuškou? Nebo jak to chodí?
Společnost Emirates měla na svých stránkách inzerát, že bude nabírat nové letušky a že se „konkurz“ bude konat také v Ostravě. Tak jsem na něj šla, přinesla jsem svůj životopis, odpověděla jsem jim na pár otázek a vedení si pak vybralo zhruba 100 lidí, které pozvalo na tzv. assessment day. Tam jsme dělali různá skupinová cvičení, během kterých nás vedení porovnávalo, jak se chováme vůči ostatním lidem.
Musí zájemce splňovat i nějaký fyzické předpoklady?
Ano, zájemce musí dosáhnout do výšky 212 centimetrů, pokud si to dobře pamatuji. Jako by to bylo dnes, co jsem tam stála a šla jsem na řadu úplně jako první ze všech uchazečů. A když jsem se postavila na špičky, abych dosáhla do oné výšky, shodila jsem papírek, který tam měla připravený naše „dozorčí“, a myslela jsem, že tu práci nedostanu. Ale dopadlo to!
Je něco, co vás na této práci překvapilo?
Překvapilo mě, že každý let je jako byste nastupovala do úplně nové práce, v novém kolektivu. Jen párkrát se mi stalo, že jsem letěla s někým, koho jsem už znala, ale většinou létáte s novými lidmi z různých koutů světa. Bylo náročné zvyknout si na ty různé kultury, kdy jednu větu může každý pochopit úplně jinak a může pak dojít i k nějakému nedorozumění. Ale nakonec jsme se takovým nedorozuměním vždy zasmáli.
Dostávali jsme základní výplatu, ke které se přičetly nalítané hodiny a diety. (...) Měsíční finanční odměna se mohla pohybovat od 60 do 100 tisíc korun.
S jakou leteckou společností jste létala a jak je tato práce finančně ohodnocena?
Létala jsem s Emirates, ale finanční ohodnocení lze jen těžko přiblížit. Teď už je to možná jinak, už tři roky nelétám, ale když jsem ještě byla aktivní, tak jsme dostávali základní výplatu, ke které se přičetly nalítané hodiny a diety, které jsem mnohdy utratila spíše za výlety a vstupy na místní památky. Letecká společnost nám také zařizovala ubytování a dopravu z a do práce.
Co se týče té měsíční finanční odměny, mohla se pohybovat od 60 do 100 tisíc korun, ale nevím, jak je tomu teď.
Proč jste s touto prací skončila?
Už jsem byla vdaná a uvědomovala jsem si, že už je tato práce pravděpodobně za mnou. Měla jsem procestované, co jsem chtěla mít procestované, už jsem do té práce nebyla tak nadšená, chtěla jsem být doma s manželem a do toho začal covid. Půl roku jsem byla doma, protože v Dubaji byly velmi přísné podmínky. Z každé domácnosti mohl jít jednou za tři dny ven jen jeden člověk, a to pouze na nákup či zařídit to nejnutnější. A opravdu se to striktně kontrolovalo. Takže se to všechno nějak sešlo a s prací letušky jsem skončila.
Vy jste také velmi aktivní na sociálních sítích. Jaký content vytváříte?
Točím hlavně o tom, jaký je život v Saúdské Arábii, co nosím na sobě, snažím se vyvracet předsudky a představy, ukazuji, jaké to tu doopravdy je… Ale občas také natáčím tipy na recepty, ačkoli nejsem žádný výborný kuchař, ale díky cestování jsem ochutnala spoustu skvělých jídel, které chci představit i svým sledujícím. Tato videa pak také občas doplním contentem z dovolené či jiným lifestylem.
Chtěla bych svůj vliv spojit s něčím dobrým, užitečným, abych mohla někomu pomoci, abych třeba i pomohla v boji s rasismem v Česku.
Je influencering to, čemu byste se chtěla věnovat v budoucnu na „full time“?
Pokud se mojí platformě bude dařit, tak bych se spíše chtěla zapojit do nějaké charitativní pomoci. Chtěla bych svůj vliv spojit s něčím dobrým, užitečným, abych mohla někomu pomoci, abych třeba i pomohla v boji s rasismem v Česku… To je moje ideální představa.
Všimla jsem si, že ani vám se na TikToku nevyhnou nenávistné komentáře. Jak se proti nim obrnit?
Nejlepší je se tomu zasmát a hodit to za hlavu. Nedovedu si představit, že bych třeba koukala na něčí recept a šla mu do komentáře napsat něco škaredého. Pokud se mi něco nelíbí, tak to přejdu a vůbec by mě nenapadlo na to reagovat. Takže už jen to, že mi člověk napíše něco škaredého, o něm něco vypovídá. Ne o mně. Ale ano, občas mě to zabolí, ale také umím bodnout zpátky, vtipně, s humorem, ze srandy, ne škaredě.
V Česku se v posledních dnech otevřela diskuse o (ne)bezpečnosti TikToku, a někteří mluví dokonce i o jeho zakázání. Probíhá v Saúdské Arábii podobná diskuse? Je tam vůbec TikTok tak populární?
Ano, TikTok je tu hodně populární, natáčí tu jak cizinci, tak místní. Populární jsou například make-up tutoriály žen, které si nemusí zahalovat celý obličej, videa o jejich módě, recepty, auta… prostě vše. Ale diskuse o jeho zakázání se tu nevedou. A pokud bude zakázán, tak co, život jde dál.