Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
7. března 2023 6:00
Čas čtení 6:05
Tereza Šnajdrová

Jsme jako superhrdinky. Clark Kent je Supermanem také jen tehdy, když si oblékne kostým, říká drag queen Alyssa Edwards (Rozhovor)

Jsme jako superhrdinky. Clark Kent je Supermanem také jen tehdy, když si oblékne kostým, říká drag queen Alyssa Edwards (Rozhovor)
Zdroj: Fource/Alyssa Edwards/propagační materiál
REFRESHER LGBTQ+ LIDÉ ROZHOVORY SE ZAHRANIČNÍMI UMĚLCI A UMĚLKYNĚMI SPOJENÉ STÁTY AMERICKÉ (USA)
Uložit Uložené

Americkou drag queen Alyssu Edwards zná celý svět. V květnu svou show přiveze do Prahy. Ještě než tak učiní, měli jsme možnost popovídat si s ní o dragu ve Spojených státech i o tom, jak hodnotí svou účast v pořadu RuPaul's Drag Race.

Když bylo Justinovi 19 let, zavítal na svoji vůbec první drag show, která ho uchvátila. Od té doby toužil vybudovat si svůj vlastní charakter, až se stal Alyssou Edwards. Americká drag queen Alyssa Edwards se dostala do povědomí osob z celého světa jako účastnice populárního pořadu RuPaul's Drag Race a 21. května přijede také do Prahy.
 
S Alyssou Edwards jsme si povídaly o tom, proč jsou Spojené státy vůči dragu v posledních měsících tak hysterické, zda má jako běloška privilegia, ale třeba také o tom, jak pořad RuPaul's Drag Race změnil její život.

Doporučeno
Z Miss Petty nechci dělat parodii. Drag queens jsou pro spoustu LGBTQ+ lidí hrdinkami, říká Miss Petty (Rozhovor) Z Miss Petty nechci dělat parodii. Drag queens jsou pro spoustu LGBTQ+ lidí hrdinkami, říká Miss Petty (Rozhovor) 17. ledna 2023 6:00

Jak ses dostala k dragu?Vyrůstala jsem v době, kdy RuPaul's Drag Race ještě neexistoval a v televizi rozhodně neběžely ani jiné podobné pořady, takže jsem o dragu neměla nejmenší ponětí. Když mi ale bylo 19 let, tak jsem se ocitla na drag show, kde jsem viděla tuhle obrovskou, úžasnou ženu. Tak vysokou, tak nádhernou, barevnou, s obřími vlasy a přistihla jsem se, jak se usmívám. Zmátlo mě to, jak se cítím, ale jednou věcí jsem si byla jistá – jak neuvěřitelné je, jakou moc tato žena drží ve svých rukou a jak moc ji publikum miluje.
 
Pak už jsem víkend co víkend začala navštěvovat nejrůznější drag show, až jsem našla odvahu zkusit to taky. Úplně poprvé jsem vystoupila na akci, kde to na pódiu mohl zkusit každý, a tam se zrodila Alyssa Edwards. Uplynulo 20 let, moje jméno zná celý svět, byla jsem v RuPaul's Drag Race, na Netflixu mám vlastní show Dancing Queen a cestuji po celém světě. Podvedla jsem osud, nevěděla jsem, že taková sláva přijde.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Alyssa Edwards (@alyssaedwards_1)

Kdo je ti největší inspirací?Mojí největší inspirací mi vždy bude RuPaul. Vím, že to zní jako klišé, ale RuPaul je někdo, kdo nikdy nepřestal věřit – v sílu práce a disciplíny. Sledovat RuPaul během natáčení, během rozhovorů… tahle osoba je pro mě šampionkou celé show. Nezůstala u snění, věřila tomu, čeho chce dosáhnout, a šla si tvrdě za tím. A vyplatilo se jí to. Obdivuju její pracovní morálku i další vlastnosti, díky kterým se stala tak slavnou.

Drag mi dal odvahu být vším, čím chtěl být Justin, ale styděl se to udělat.

Vždy máš perfektní make-up, a dokonce jsi spolupracovala se značkou Anastasia Beverly Hills. Co pro tebe znamená krása?Pamatuji si okamžik, kdy jsem si poprvé nanesla make-up, a úplně mě to změnilo. Make-up je tak mocný, že mě to změnilo navždy. Drag mi dal odvahu být vším, čím chtěl být Justin, ale styděl se to udělat. Je to opravdu zvláštní, když zpětně vzpomínám na mladého Justina, který neměl takové dětství, jaké si přál mít. Před Alyssou byl jen stydlivým introvertem, společenským podivínem a drag mu dal moc, pomohl mu najít jeho hlas, jeho místo ve světě, platformu, na níž může být sám sebou.

Co se krásy týče, moje babička vždy říkala: „Být krásná navenek znamená, že musíš být krásná zevnitř. Tvoje vnitřní krása bude vyzařovat napovrch.“ A s tím souhlasím. Obdivuju lidi pro to, jak krásní jsou uvnitř a krása z nich pak sálá i ven. Svou kolaboraci s Anastasiou Beverly Hills vnímám jako symbol svého dobrodružství za krásou, symbol své cesty. Když jsme vybírali názvy odstínů a barvy, které mě budou reprezentovat, bylo to tak magické! A zároveň to bylo to, čím jsem dnes.

Politici prostřednictvím dragu a dragových umělců odvádí pozornost od skutečných problémů, které sužují Spojené státy.

Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 132158 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS

Co se dozvíš po odemknutí?

  • Co si myslí o snahách zakazovat drag pro děti na jihu USA.
  • Zda není jako bílá drag queen privilegovaná.
  • Jak vnímá posun v dragu v posledních letech.
  • Co přiveze do Česka.
Domů
Sdílet
Diskuse