Miliardář a investor do technologií Peter Thiel potvrdil, že se přihlásil k tomu, aby byl po smrti kryogenně zmrazen, a chtěl by být v budoucnu potenciálně oživen. O funkčnosti této technologie však není přesvědčen.
Peter Thiel, který má podle Bloomberg Billionaires Index odhadované čisté jmění v hodnotě 8,13 miliardy dolarů, v podcastu „Kulturní válečnice“ Bari Weiss otevřeně hovořil o možnostech takzvané kryoniky nebo též hibernace při záchraně života. „Je pravda, že jste se zapsal k tomu, abyste byl kryonicky uchován, když zemřete, abyste mohl být v budoucnu přiveden zpět k životu?“ zeptala se Weiss. „Ano, ale považuji to spíše za ideologické prohlášení,“ řekl Thiel. „Nezbytně neočekávám, že to bude fungovat, ale myslím si, že je to ta věc, o kterou bychom se měli pokusit,“ dodal miliardář. Informuje o tom NY Post.
275. nejbohatší muž světa
Thiel své počáteční jmění vybudoval spoluzaložením společnosti PayPal. Byl prvním externím investorem Facebooku a původním partnerem ve společnosti rizikového kapitálu Founders Fund. Je také významným republikánským dárcem. Ve stejném podcastovém rozhovoru s Weiss řekl, že plánuje podpořit krajně pravicového a homofobního guvernéra Floridy Rona DeSantise v prezidentské nominaci v roce 2024.
Thiel se o kryoniku a další technologie proti stárnutí zajímá dlouhodobě. V roce 2014 řekl The Telegraph, že se po smrti nechá zakonzervovat biotechnologickou firmou Alcor. „Když vám říkám, že jsem se přihlásil do kryogeniky, vždycky se objeví reakce, že je to opravdu šílené, znepokojivé,“ řekl Thiel. „Ale můj názor na to je, že je to jen znepokojivé, protože to zpochybňuje naši spokojenost se sebou samými.“
Thiel není jediný, kdo chce žít věčně
Firma Alcor popisuje kryonickou metodu jako „praxi zachování života pozastavením procesu umírání pomocí teplot pod bodem mrazu s úmyslem obnovit zdraví a život pomocí lékařské technologie v budoucnu“.
Thiel není jedinou prominentní postavou, která utrácí peníze za technologii prodlužování života. Generální ředitel OpenAI Sam Altman, jehož firma vytvořila ChatGPT, nedávno investoval 180 milionů dolarů do firmy Retro Biosciences, která si klade za cíl prodloužit lidský život o 10 let. Další postava ze Silicon Valley, softwarový vývojář Bryan Johnson, se proslavil tím, že utrácel miliony dolarů ročně za „protokol proti stárnutí“. Pětačtyřicetiletý Johnson tvrdí, že jeho úsilí mu poskytlo tělo 18letého mladíka.