Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
15. května 2023 19:39
Čas čtení 1:54
Vojtěch Vanda ČTK

Cenu Jiřího Ortena získal autor sbírky Andrstán Filip Klega. Kteří další mladí autoři a autorky zaujali porotu?

Cenu Jiřího Ortena získal autor sbírky Andrstán Filip Klega. Kteří další mladí autoři a autorky zaujali porotu?
Zdroj: ČTK/Vondrouš Roman
KULTURA ČESKO KULTURNÍ AKCE
Uložit Uložené

Vítězem 36. ročníku Ceny Jiřího Ortena, která se uděluje talentovaným autorům do 30 let, je Filip Klega. Autor upoutal porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů svou undergroundovou básnickou sbírkou Andrstán, která je jeho debutem.

Ukázka ze sbírky v podání autora doprovodila dnešní vyhlašování vítězů v pražském Klementinu, kde úryvky ze svých textů přečetli také další dva nominovaní autoři, uvedla ČTK. Těmi byli Anna Sedlmajerová se sbírkou Bizarrum multiflorum a Ondřej Škrabal se souborem krátkých próz Cesta k billboardu.

Další čtyři knihy ze 23 přihlášených titulů zaujaly svými kvalitami porotu natolik, že ačkoli nebyly zahrnuty do trojice nominovaných titulů, jsou zařazeny na takzvaném long listu knih, které stojí za přečtení. Jedná se o básnickou sbírku Atrina Matuštíka Naše řeč, básnický debut Eleny Pecenové Jako bych očima fotografovala stále ty stejné snímky, sbírku Kostlivec světa / Cyklolineár od Ladislava Zářeckého a prozaický debut scenáristky Sáry Zeithammerové Stehy.

Vítěze vybrala odborná porota, v níž zasedli spisovatel, básník, kulturní organizátor a překladatel Ondřej Buddeus, literární kritik a filozof Petr Fischer, redaktor a básník Jonáš Hájek, básník a literární teoretik Libor Staněk a literární historička a teoretička Alena Šidáková Fialová. Předsedou poroty byl Petr Fischer.

Doporučeno
Vybrali jsme 10 knih, které nás v roce 2022 v redakci nejvíc bavily Vybrali jsme 10 knih, které nás v roce 2022 v redakci nejvíc bavily 23. prosince 2022 14:50

Vítrholc a underground

Klega se narodil v roce 1992 v Ostravě. Je členem undergroundového uskupení Vítrholc, kde recituje a hraje na baskytaru. Spolupořádá autorská čtení Omlatina. Ve své debutové sbírce Andrstán, kterou vydalo nakladatelství Větrné mlýny, se Filip Klega ukazuje jako přední představitel „nového undergroundu“.

„Sen o pokračování undergroundové estetiky dlouho připomínal nostalgickou hru. Brněnské uskupení Vítrholc však vytrvalo a dočkalo se nástupu nové generace, která underground nejen vzývá, ale je nucena ho také nově žít. Filip Klega je předním představitelem tohoto ‚nového undergroundu‘ nejen že ví, co znamená trapná poezie, ale jejími prostředky dovede umně vytvářet gesta a mikropříběhy typické pro věk prekarizace,“ uvedla porota.

„Mé texty lavírujou mezi cestopisy, trapnou poezií, hláškami a příběhy postaviček za tímto vším ale stojí neodkladná existence, sociální kritika a jedno velké nic v každém z nás. Když o něm víme, může se stát cokoliv,“ doplnil Filip Klega.

„Filipa Klegy si vážím. Jde do psaní tělem. Nebojí se být blbý. A při tom riskantním podnikání si dovede před světem i před sebou ubránit to neméně důležité odstup. Jeho texty jsou chytlavé, reprezentují typ spotřební poezie, vhodné pro veřejná vystoupení. Nejsou ale jen vtipné, používají vtipnost pro svůj účel,“ uvedl v laudatiu Jonáš Hájek.

Doporučeno
Češka z Cambridge vyhrála za svou esej prestižní filmové ocenění. „Musím toho pro studium hodně obětovat,“ říká Češka z Cambridge vyhrála za svou esej prestižní filmové ocenění. „Musím toho pro studium hodně obětovat,“ říká 12. dubna 2024 13:00

Mezi laureáty Ceny Jiřího Ortena patří Michal Viewegh, Tereza Boučková, Petr Borkovec, Jaroslav Rudiš, Radek Malý, Petra Hůlová, Petra Soukupová, Marek Šindelka, Sára Vybíralová nebo Anna Cima. České literární centrum zprostředkuje tvůrčí pobyt. Cena je spojena s prémií pro vítěze ve výši 50 tisíc korun, od roku 2020 jsou sumou 10 tisíc korun odměněni i oba další nominovaní.

V roce 2022 získal Cenu Jiřího Ortena Vojtěch Vacek se snovou básnickou sbírkou Měňagon. Ve sbírce, kterou vydal Pavel Mervart v roce 2021, se Vojtěch Vacek představil jako dědic všeho živého, co zbylo ze surrealismu. „Je pozorovatelem tajného života věcí a mistrem imaginace opravdu záviděníhodné. Přestože některé z básní zůstaly v půli cesty, jde o talent, jaký se objevuje jednou za čas,“ shrnula tehdy odborná porota. 

Domů
Sdílet
Diskuse