Obyvatele nejlidnatější země světa lákají na Slovensko pracovní příležitosti i klidný život. Reportáž originálně vyšla na slovenském webu Refresher.sk.
Téměř každý pátý slovenský maturant odchází studovat za hranice a Slovensko patří v odlivu mozků k absolutní špičce Evropy. Prázdná místa v univerzitních lavicích přitom paralelně zaplňují studenti ze zahraničí. Nepřicházejí jen z blízkého okolí. Mnozí cestují doslova přes polovinu planety, například z Indie.
Mladí Indové přirozeně preferují anglofonní USA, Kanadu, Austrálii či Velkou Británii. Ale najdou se i tací, kteří si vybrali právě slovenské sousedy. Na Slovensku s 280krát menší populací si nepochvalují pouze moderní školství, ale i klidný život.
Většina Indů na Slovensko chodí studovat technické směry a doufá v dobrou perspektivu uplatnění. Pokud se jim práci v oboru nepodaří nalézt ihned po škole, kvůli zisku pracovních víz mnozí pracují v korporacích jako Amazon, Dell či AT&T. Jiní zase v nějaké z mnoha indických restaurací.
Čekat na job snů se jim vyplatí. „O jediné pracovní místo se v Indii běžně uchází i tisíc kvalifikovaných absolventů. Zaměstnavatelé toho využívají a tlačí platy směrem dolů. Na Slovensku dostaneme mnohem lepší pracovní podmínky a klidně i trojnásobný plat,“ říká Utkarsh.
Joe: Žádali mě, abych jim nedával do auta bombu
Joe z jihoindického Tamilnádu zakotvil pod Tatrami před pěti lety. Osudový příběh, který snad brzy zakončí získáním trvalého pobytu, přitom začal náhodně. Během stáže v Rumunsku ho slovenská kamarádka přesvědčila, ať si vyzkouší studium na Technické univerzitě v Košicích. Střední Evropa ho lákala a řekl si „proč ne“?
Na životě mezi Košicemi a Prešovem ihned ocenil klid a na indické poměry prý špičkovou a komfortní vlakovou dopravu. Musela to být pořádná změna, jeho rodné město má 12 milionů obyvatel. „Když si moji kolegové stěžují na přeplněné cesty, musím se nahlas smát,“ zlehčuje. Pocit domova a slovenský „šedší a temnější“ způsob dnes znovuobjevuje v Petržalce, kterou láskyplně označuje za svůj druhý domov.
Jako syn profesora historie vnímá „neokoukané“ Slovensko jako komplexní zemi, kde se propojuje množství kulturních tradic. „Slovensko je mix kultur a ve srovnání s tradicionalistickou Indií zde navíc cítím větší svobodu,“ hodnotí.
Přesto pro Joea není pobyt na Slovensku vždy bezproblémový. Zejména na východě a v menších obcích se setkává s rasismem, když si ho bílí Slováci často pletli s Romem či Arabem.
„Vícekrát na mě během cesty autobusem někdo promluvil a chtěl vědět, co tady dělám a proč jsem mu přišel vzít práci? Poptávali se mě, jestli jsem muslim, a ať jim nedávám bombu do auta a nezabíjím rodinu. Tito lidé si s vámi nechtějí povídat, chtějí jen ukázat svůj názor. Cokoli jim vysvětlovat nemá smysl. Nezměníte je,“ konstatuje zklamaně.
Co se dozvíš po odemčení?
- V čem je podle Indů největší rozdíl mezi východem a západem Slovenska.
- Jaké projevy rasismu na Slovensku zažívají.
- Proč se řada Indů setkává především v rámci komunity.
- Jaké pochutiny na Slovensku nemohou sehnat.