Vydělávat na živobytí tě může doslova stát život. Zejména pokud pracuješ v jedné z těchto riskantních profesí.
Některá povolání ve srovnání s jinými s sebou nesou vyšší riziko zranění, nebo dokonce vyšší riziko smrti. Jde zejména o práci s nebezpečnými materiály nebo práci v nebezpečném prostředí, případně obojí zároveň.
Zajímá tě, zda tvoje profese spadá pod jednu z nejnebezpečnějších prací na světě? Následující přehled jsme sestavili podle amerického Úřadu pro statistiku práce (BLS). Podle posledních dat z roku 2021 vyplývá, že jen ve Spojených státech došlo ke 2,6 milionu případů zranění, a dokonce až k 5190 úmrtí za rok. Pro přiblížení reality jsme uvedli také průměrné výdělky v těchto profesích v Česku. Částky jsme čerpali z databáze Platy.cz, která pravidelně zveřejňuje přehledy platů a mezd různých profesí a pozic.
Řidič*ka kamionů
Řidiči a řidičky nákladových vozidel jsou zodpovědní za přepravu zboží na dlouhé vzdálenosti. Trasy dlouhé tisíce kilometrů přes několik státních hranic a řízení během dlouhého časového úseku mohou často vést k únavě, která může zhoršit schopnost řízení a zvýšit riziko nehod.
Jejich práci může negativně ovlivnit také špatný stav vozovky, počasí a další řidiči na silnici. Řidiči či řidičky cisteren nebo jiných vozidel přepravujících těžký a nebezpečný náklad jsou také vystaveni riziku působení toxických chemikálií nebo plynů. Nehledě na to, že izolace, dlouhá období mimo domov v kombinaci s vysokou úrovní stresu mohou přispívat k problémům duševního zdraví, jako je deprese a úzkost.
Zpráva od BLS zjistila, že ze všech pracovních úrazů ve všech odvětvích zůstaly dopravní nehody nejčastější příčinou úmrtí. V roce 2021 šlo o 1523 úmrtí, což je nárůst o 18,8 procenta oproti roku 2020.
A kolik si řidič*ka kamionu v Česku vydělá? Podle databáze Platy.cz jde o finanční rozmezí mezi 24 540 až 54 634 Kč.
Profese v odvětví rybolovu a lovu
Sběr ryb a jiných mořských živočichů z oceánů nebo sladkých vod není jen tak. Rybáři, jejichž úlovky následně míří k rybím farmám a zpracovatelským závodům, jsou při své práci vystaveni řadě nebezpečí a rizik. Jedná se například o utonutí, pád přes palubu, zranění nebo zapletení do rybářského náčiní.
Rybáři jsou navíc často vystaveni nebezpečným povětrnostním podmínkám a nečekaným živlům přírody na otevřených vodách. Navíc se mnohdy nachází daleko od jakékoli lékařské pomoci. Profese v odvětví rybolovu se proto podle posledních dostupných údajů od BLS umístila jako druhá nejnebezpečnější ve Spojených státech.
Kolik si přesně vydělávají rybáři v Česku, jsme v portálu Platy.cz nenašli. Nicméně nelze vyloučit, že tato práce mnohdy stojí doslova život. Při práci ve vodě totiž každoročně zemře 132,1 na 100 000 pracovníků.
Stavební a těžební profese
Lidé v této profesi často zodpovídají stavebním společnostem, dodavatelům, nebo dokonce vládám, že stavba a údržba budov, silnic, mostů či tunelů bude podle jejich představ. Obsluhují těžké stroje, pokládají beton nebo asfalt a často se setkávají také s instalací elektrických nebo vodovodních systémů.
Při své práci ale čelí řadě nebezpečí a rizik, včetně pádů, úrazu elektrickým proudem a zasažení padajícími předměty. A právě pády, uklouznutí a zakopnutí jsou častým důsledkem pracovních úmrtí ve stavebnictví. Podle BLS jich v roce 2021 bylo až 850.
Pokud se podíváme na mzdy v Česku, stavební dělník či dělnice si podle databáze Platy.cz vydělá v rozpětí od 23 584 do 57 373 Kč hrubého.
Povolání ochranné služby
Nejspíš se shodneme na tom, že povolání hasiče*hasičky, policie nebo kriminalistů není procházkou růžovým sadem. Ať už čelí živelním pohromám, nebo musí jednat donucovacími prostředky ke zpacifikování podezřelých, pachatelů či pachatele, každodenně se vystavují obrovskému nebezpečí.
Zpráva BLS z těchto důvodů zaznamenala v roce 2021 nárůst úmrtí o 31,9 procenta na 302 oproti roku 2020, kdy jich bylo 229. Téměř polovina (45,4 procenta) těchto úmrtí byla způsobena vraždami (116) a sebevraždami (21). U zhruba třetiny (33,4 procenta) pak šlo o dopravní nehody.
To, že se jedná také o nedoceněné práce, ostatně ukazují i průměrné mzdy. Policie si v Česku vydělává v rozmezí od 34 517 do 57 420 Kč, pracovníci*pracovnice bezpečnostní služby 17 300 až 30 144 Kč a hasiči pak od 29 221 do 56 940 Kč.
Pracovníci*pracovnice v zemědělství
Tato profese neobnáší pouze dojení krav, sázení zeleniny nebo sběr jablek. Zahrnuje také pěstování plodin, chov dobytka a údržbu zemědělského vybavení. Dělníci a dělnice jsou k tomu dlouhodobě vystaveni slunci, pesticidům a jiným chemikáliím, což si postupně vybírá svou daň. Často totiž dochází k rizikům respiračních a kožních onemocnění.
Kamenem úrazu je ale práce s těžkou techniku. Tato těžká technika je obvykle příčinou úmrtí v této oblasti. Převrácení, havárie traktorů a pády z výšek jsou jedněmi z nejčastějších důvodů úmrtí pracovníků v této oblasti. Takový operátor zemědělských strojů v Česku mimochodem bere mzdu, která se pohybuje v rozmezí od 20 892 do 37 638 Kč.
Zahraniční média, včetně The New York Times, přitom opakovaně upozorňují na to, že farmáři a farmářky navíc čelí zvýšenému riziku sebevražd, které je až třiapůlkrát vyšší než u běžné populace. Mezi lety 2000 a 2018 vzrostly ve venkovských komunitách o 48 procent. Oproti tomu v městských oblastech šlo o 34 procent.
„Od našich výrobců se neustále očekává, že udělají více za méně, budou inovovat a zlepšovat se, vychovávat rodinu, zachovávat dědictví – a nezapomínejme na krmení a oblékání světa, když jsme u toho,“ prohlásil Zach Ducheneaux, správce Farm Service, která v rámci amerického ministerstva zemědělství slučuje zemědělské aktéry.