Nejstarší pohřebiště na světě s ostatky jednoho ze vzdálených příbuzných člověka s malým mozkem, o kterém se dříve předpokládalo, že nebyl schopen složitějších úkonů, se podařilo objevit v Jihoafrické republice. TASR informuje na základě agentury AFP.
Výzkumný tým vedený renomovaným paleoantropologem Leem Bergerem v prohlášení uvádí, že v podzemním jeskynním systému v oblasti známé jako Kolébka lidstva, ležící nedaleko Johannesburgu, se jim podařilo objevit ostatky několika příslušníků druhu Homo naledi, hominida z doby kamenné a jednoho z bratrů sapiens.
„Jde o vůbec nejstarší dosud objevené hroby v historii hominidů. Věkem alespoň o 100 000 let překonávají jakákoli známá pohřebiště druhu Homo sapiens,“ uvádí se v sérii zatím nerecenzovaných článků, které by měl vydat vědecký žurnál eLife. Nálezy boří dosavadní představy o lidské evoluci. Dosud panovalo přesvědčení, že k vykonávání složitých činností, jako je pohřbívání mrtvých, byl zapotřebí velký mozek. Ten však u Homo naledi dosahoval jen zhruba velikosti pomeranče.
Homo naledi byl druh hominidů vysoký zhruba 150 centimetrů s rukama přizpůsobenýma k lezení po stromech i práci s nástroji, jeho chodidla však byla uzpůsobena ke kráčení po rovné zemi. Představuje tedy přechodový stupeň mezi moderním člověkem a opicemi žijícími na stromech. Druh byl pojmenován po jeskynním komplexu „Vycházející hvězda“, kde byl v roce 2013 objeven (naledi je slovo pocházející z místních jazyků a znamená hvězda).
„Tyto objevy dokazují, že pohřební rituály nebyly výhradní doménou Homo sapiens či jiných hominidů s velkým mozkem,“ uvádí výzkumný tým s tím, že jde jen o jeden z více důkazů komplexních citových a kognitivních procesů u příslušníků druhu Homo naledi.