Co budeme potřebovat? Je to opravdu jednoduché, stačit nám totiž bude opravdu jenom ovoce dle libosti. Na tento recept je nejlepší zralé nebo trochu přezrálé.
My jsme použili nektarinky, ananas, rybíz a meloun smíchaný s borůvkami. Množství ovoce se odvíjí od velikosti plechu. Na jeden plech o velikosti 45 × 38 × 2 cm nám stačilo zhruba 400 gramů nektarinek. Nemusíš ale zaplnit celý plech, případně vedle sebe můžeš rozložit pyré z několika druhů ovoce.
Použít ale můžeš opravdu prakticky cokoli, jen musíš myslet na správnou konzistenci, která by měla připomínat ovocnou přesnídávku. Tudíž pokud máš ovoce s hustší konzistencí, přidáš buď vodu, nebo více vodové ovoce.
Ke kyselému ovoci můžeš přidat cukr, med či jiné sladilo dle chuti. Osladit jej ale můžeš i sušeným ovocem, skvělé jsou například datle, brusinky či hrozinky. My jsme měli ovoce dostatečně sladké, takže to vůbec nebylo potřebné.
Pokud jsi gurmán*ka a máš vytříbený jazýček, do směsi můžeš zkusit přidat koření nebo bylinky. Třeba bazalku k jahodám, mátu k borůvkám nebo skořici k meruňkám. Máš-li raději kyselejší pochoutky, přidej citrónovou šťávu. Někdo také do ovocných rolek přidává například chia semínka, goji nebo nadrcené ořechy pro zajímavější strukturu. Představivosti se meze nekladou.
Zvládne to každý
Začneme tím nejzákladnějším – důkladně omyjeme a očistíme ovoce. V případě ovoce koupeného v supermarketu jej někteří nejprve raději povaří, ale záleží na preferencích.
Je důležité, abys odstranil*a veškeré stonky či pecky, které by nám při následném mixování mohly překážet. Větší a tužší kusy také můžeš nakrájet na menší. Poté už jen ovoce hodíš do mixéru a počkáš. Kýžená konzistence je ta nejhladší, jakou ti tvůj stroj dovolí. Pokud by ti ve směsi překážely zbytky peciček či slupek, můžeš ji propasírovat, ale určitě to není nutné.
Ovocné pyré následně vyliješ na připravený plech s pečicím papírem nebo na nepřilnavou podložku vhodnou do trouby. Příprava celého receptu ti zabere jen několik málo minut, na výsledný produkt si ale bohužel budeš muset počkat. Ovocná kůže se totiž bude sušit v troubě na 50 stupňů (což je většinou nejnižší teplota, kterou běžné trouby nabízí) nejméně 10 hodin.
Ještě lepší než v troubě je ale ovocnou kůži dělat v sušičce na ovoce. Na té totiž můžeš nastavit teplotu na 40 nebo 45 stupňů a ovoce si tak zachová maximální množství vitaminů. Logicky ale k sušičce musíš vlastnit silikonovou nebo jinou podložku.
Na plechu nebo podložce pyré rozprostřeš na rovnoměrnou vrstvu, která by měla být silná zhruba 4 milimetry, pokud by byla slabší, mohla by sušením zcela vymizet. Po deseti hodinách ovocnou kůži zkontroluj – hotová je, když jde jednoduše sloupnout a nelepí. Pokud toto nesplňuje, ještě jí dej čas. Doba sušení logicky závisí na druhu použitého ovoce.