Vedou menstruační disky
U menstruačních disků a kalíšků bylo měření množství krve jednoduché. Naplnily je po okraj, poté vyprázdnily do nádoby a odměřily krev. Tampony namočily do nádoby s 50 ml krve a po kompletním nasátí (krev až při šňůrce) nebo po uplynutí 30 minut je vyndaly a změřily zbývající množství krve v nádobě. Rozdíl těchto čísel představoval sací schopnost konkrétního tamponu. Na vložky a kalhotky pomalu kapaly krev, dokud nepřestaly sát, resp. z nich tekutina nestekla nebo neokapala.
U všech produktů se testovalo více značek a také více velikostí. Například byly použity tři různé velikosti disků a kalíšků a několik druhů vložek a tamponů podle absorpce (regular, super plus, dokonce i tenké intimky na špinění či vložky určené k inkontinenci). Dohromady vědkyně porovnaly 21 produktů.
Nejvíce krve zadržel čínský menstruační disk značky Ziggy (80 ml), jinak v průměru disky zadržely 61 ml. Tampony, vložky a také menstruační kalíšky měly podobné výsledky a zadržely 20–50 ml krve a menstruační kalhotky v průměru zvládly jen kolem 2 ml. Vědkyně ve studii zdůrazňují, že zdravotnický personál by se měl pacientek ptát i na konkrétní menstruační potřeby, které používají, dříve než vyhodnotí jejich ztrátu krve, jinak může dojít k chybě.
Jelikož ztratit více než 80 ml krve je nebezpečné, při přepočtu na různé menstruační potřeby by žena potřebovala lékařskou pomoc možná i dříve, než to vychází z dnes využívané tabulky. Určit, že jde o silné krvácení jen v případě, že žena kompletně naplní jeden tampon či vložku každé dvě hodiny, může totiž podcenit skutečnou ztrátu menstruační krve (již druhá naplněná vložka totiž u některých značek znamená celkovou ztrátu více než těch kritických 80 ml).
Několik produktů přitom mělo na obalu označení vyšší absorpční schopnosti, než jaká byla ve výsledku. Je tomu tak pravděpodobně proto, že i výrobce při testování používal fyziologický roztok.
Emeritní profesor gynekologie a porodnictví Paul Blumenthal ze Stanfordovy univerzity v průvodním dopise ke studii uvedl, že tato data jsou důležitá nejen pro lékaře, ale i pro lidi s menstruací. Právě oni podle jeho slov nesou finanční břemeno menstruace a rozhodnout se mohou například i podle toho, kolikrát pomůcku použijí, jak jsou pomůcky dostupné a zda jim na jejich krvácení vystačí.