Hory vyšší než Mount Everest se možná rozpínají okolo celého jádra.
Jaká je nejvyšší hora světa? Pokud odpovídáš Mount Everest, možná nemáš tak úplně pravdu. Nový výzkum totiž ukázal, že hluboko pod zemským povrchem mohou čnít několikanásobně vyšší „hory“. Informovala o tom University of Alabama na svých stránkách.
Výzkum prováděl tým pod vedením doktorky Samanthy Hansen na 15 místech Antarktidy. Jeho účelem bylo co nejlépe zmapovat podzemní prostředí planety. Ukázal, že by podobné „pohoří“ mohlo obklopovat celou vnější hranici zemského jádra. Doposud se předpokládalo, že se vyskytuje jen na omezeném množství míst. Je ale ještě potřeba provést další studie.
V některých oblastech okolo zemského jádra by se mohla vinout vrstva „prastarého oceánského dna“. Tu si můžeme představit jako pohoří, které dosahuje výšky přibližně od 4800 metrů až do 40 kilometrů.
Podle výzkumného týmu mohou tyto hory hrát důležitou roli v porozumění tomu, jak z jádra uniká teplo. Pomůže také lepšímu porozumění sopečné činnosti. Materiál z těchto oblastí se může dostávat do plášťových chocholů (horká místa v oblasti zemského pláště) a dostávat se prostřednictvím sopečných erupcí zpět na povrch Země.