Step uprostřed velkoměsta
Přírodní rezervace Divoká Šárka se rozkládá v městské části Praha 6 – Liboc a na stepích nad ní. Díky rozloze 25,4 hektaru se jedná o jeden z nejrozsáhlejších pražských parků. A jak sám*sama poznáš, romantické šárecké údolí právem patří k nejčlenitějším a nejmalebnějším pražským lokalitám. Toho si byli vědomi už naši předci.
„Celá oblast Šárky se nachází ve starosídelní oblasti, kde člověk po tisíciletí ovlivňoval krajinu jako pastevec a rolník. Právě proto zde vznikla mozaika lesů, pastvin a luk a ještě v 19. století bylo území Šárky téměř bezlesé. Na řadě míst se do 18. století nacházely vinice. Zbytky původních lesů zde měly teplý a suchý ráz. Rostly zde zejména doubravy a dubohabřiny, na severních svazích se nacházel i buk. Z těchto původních lesů se do dnešních dnů zachovaly jen zbytky, tím největším je část Nebušického háje,“ uvádí portál hlavního města Prahy.
Jak ale při návštěvě Divoké Šárky uvidíš, dnes už nic takového neplatí. Území je hojně zalesněno, a to zejména díky výsadbám z přelomu 19. a 20. století. Pokochat se můžeš také pozůstatky skalních stepí a vřesovišť, které jsou dnes součástí chráněných území a jsou udržovány tradiční pastvou. Rezervace rovněž patří mezi útočiště rozmanitých druhů hmyzu a měkkýšů či obratlovců od ryb přes obojživelníky, plazy až po savce a ptáky. Těch tu mimochodem bylo nalezeno přes 80 druhů.
Neméně zajímavé jsou i tradiční usedlosti a mlýny, které budeme cestou míjet. Území je od roku 1964 národní kulturní památkou, svým přírodním a historickým významem totiž patří k nejvýznamnějším lokalitám svého druhu v České republice.
Právě nádherná příroda napovídá, proč má přírodní rezervace přívlastek „Divoká“. Nicméně, jméno je dle mnohých historiků a historiček odvozeno možná od známé pověsti o Šárce a Ctiradovi, která se údajně odehrála v tamních lesích. Někteří také míní, že název daly oblasti hluboké šeré (dříve šaré) lesy.
Co dál?
Pokud ti při procházce šáreckým údolím vyhládne, zastavit se můžeš ve známém hostinci Dívčí skok, kde už léta turisté a turistky „k nepasterovanému pivu ze Svijan přikusují párky a klobásy“. Jinak je ale v okolí opravdu spousta restauračních zařízení snad všech světových kuchyní. Jsme, přece jen, v Praze. My osobně ale doporučujeme nedalekou restauraci Kaštan, kde mají výbornou česnečku – v tomto počasí, jako když najdeš.
A pokud budeš chtít vyrazit ještě někam, můžeš prozkoumat třeba okolí Břevnovského kláštera či si vyjet za Prahu a vyzkoušet nějaký náš tip na výlety ve Středočeském kraji.