Neseď doma, pojď s námi na výlet.
Předpověď počasí na sobotu hlásí příjemných 25 stupňů, a to je ideální příležitost vyrazit na výlet. Dnešní výlet bude speciální, odehrávat se totiž bude v Praze, což pro naši pravidelnou sérii Kam na výlet není vůbec obvyklé. V centru hlavního města ale nezůstaneme a už teď ti můžeme prozradit, že se budeš cítit trochu jako někde na vsi.
Je dost možné, že jsi z Prahy a o tomto ukrytém klenotu vůbec netušíš. Pravý čas to napravit. Tramvaj číslo 22 nebo 25 nás zaveze na zastávku Břevnovský klášter a přesně tam také zamíříme, respektive do klášterních zahrad.
Stačí projít přes dvůr kolem pivovaru a kláštera a ocitneš se v zelné oáze klidu. Kdo by ji tu – 15 minut od centra – čekal.
Nejstarší mužský klášter a varna piva
Břevnovský klášter, nebo také Benediktinské arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty v Praze-Břevnově, je nejstarší český mužský klášter. Náleží mu ale ještě jedno prvenství: jedná se o nejstarší písemně doložené místo vaření piva na území Česka. Výlet tak můžeš spojit s degustací místního zlatavého moku z klášterního pivovaru.
Pokud půjdeš od pivovaru, jako první budovu, kromě monumentálního kostelu svaté Markéty, mineš tak zvanou „Vojtěšku“. Jedná se o osmiboký kamenný pavilon v gotickém stylu, ke kterému náleží studánka s údajně léčivým pramenem. Vstup do Vojtěšky je nicméně možný pouze s průvodcem. Naproti pavilonu se nachází kaple Panny Marie Lurdské zvaná též „Josefka“. Cesta k ní je velmi fotogenická, lemují ji totiž habry a jírovce, což působí velmi romanticky.
Hned nad cestou se tyčí – dle nás – naprostá dominanta celého areálu: oranžerie. O její „znovupostavení“ se postaralo architektonické studio M1, z původní stavby totiž zbylo jen torzo. Objektivně ale musíme říct, že trojčlenný tým architektů odvedl skvělou práci. Kromě dobové fotodokumentace vycházel také ze vzpomínek posledního zahradníka pracujícího v klášteře, Karla Morávka, který se ale obnovy oranžerie nedožil o pouhý jeden měsíc.
Před barokním skleníkem, ve kterém kdysi kvetly květiny a zrálo ovoce, se rovněž nachází kašna. S námi je tu jen skupinka dětí, které si tu beze slov kreslí. Všudypřítomné ticho narušuje pouze sem tam vzdorující vítr a pohled na zelenou scenérii s vzadu se tyčícím klášterem nás opět překvapuje. Opravdu se nacházíme v milionovém hlavním městě?
Oranžerie je veřejnosti přístupná od čtvrtka do neděle v časech od 12 do 18 hodin. Budova také často slouží jako výstavní místo pro mladé umělce a umělkyně.
Brouzdat areálem ale můžeme ještě dál, je totiž opravdu velký. Za Vojtěškou se nachází malý roztomilý domek, kdysi snad patřící zahradníkovi, na jehož bílých okenicích často můžeš zahlédnout vyhřívající se černou kočku. V horní části zahrady se pak nachází rozsáhlý ovocný sad, kde nyní rostou hrušky či jablka. Ideální místo na piknik!
Zatímco sad je otevřen návštěvníkům a návštěvnicím neustále, klášterní terasová zahrada je přístupná každý den od 6:45 do 20 hodin. Tak pozor, ať tě tu pan správce nezamkne. Do areálu můžeš i se svým čtyřnohým mazlíčkem, musíš ho ale mít na vodítku.