Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
„Moc se milujeme. Ale co se týče spánku, nedokážeme se sladit.“ Přestože sdílí společnou domácnost, stále více párů se rozhoduje spát odděleně. Jak to ovlivňuje blízkost ve vztahu a plynou z toho i jiné výhody než jen únik před chrápáním?
Zajímavý trend v partnerských vztazích jsem se rozhodla prozkoumat přímo v jeho jádru – tedy v ložnicích párů, které se rozhodly pro oddělené spaní.
Spíme odděleně. To ale neznamená, že se nemáme rádi
Devětadvacetiletá Klára loni se svým o rok starším přítelem Samuelem oslavila desetileté výročí. Téměř stejnou dobu spolu pár sdílí také jednu domácnost, aktuálně menší novostavbu kousek u Brna. Rozhodnutí, že každý bude mít svou ložnici, začali uvádět do praxe asi před dvěma lety.
„Po příchodu našeho prvního dítěte jsme se začali cítit trochu stísněně, což ale vůbec nesouviselo s velikostí našeho domu. Přišlo nám, že by nám prospělo mít více času na své vlastní aktivity a koníčky,“ popisuje začátky odděleného spaní Klára.
Byla to právě ona, kdo nové uspořádání domácnosti svému partnerovi navrhl. „Jsme spolu dlouho a milujeme se, takže otevřít toto – pro někoho možná kontroverzní – téma pro mě nebylo vůbec těžké. Zkusili jsme to a do společné ložnice se už nevrátili,“ dodává.
Největší výhody pár spatřuje ve svobodě, kterou jim rozhodnutí přineslo: „Partner se rád před spaním dívá na filmy, já zase potřebuji úplné ticho a tmu. Takhle se nemusíme dohadovat nebo jeden druhému ustupovat, prostě si večer dáme pusu a vidíme se až ráno.“
Partner se rád před spaním dívá na filmy, já zase potřebuji úplné ticho a tmu. Takhle se nemusíme dohadovat nebo jeden druhému ustupovat, prostě si večer dáme pusu a vidíme se až ráno.
Podobně to probíhalo také u devětadvacetileté Sáry a jejího dvaatřicetiletého manžela, kteří jsou spolu necelé čtyři roky. „Nejdřív jsme bydleli ve 2kk a sdíleli ložnici. Oba ale máme lehké spaní a přišlo nám, že sdílení ložnice někdy vyvolává nepříjemnosti,“ popisuje Sára s tím, že zatímco ona zpočátku vztahu trpěla častým chozením na WC, její partner se zase často převaloval. Výsledek? Nevyspal se ani jeden z nich.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí:
Někdo často chodí na záchod, někdo se převaluje, někdo zase miluje ponocování. Dočti se víc o důvodech, proč se páry na noc rozdělují.
„Sleep divorce“ vede ke snížení konfliktů a vyšší spokojenosti ve vztahu. Jaké jsou další výhody?
Intimita nemusí trpět. Jak rozhodnutí dopadá na milostný život partnerů?
Proč oddělené spaní provází stigma? Jakým odsudkům páry čelí?
Odemknutím podpoříš kvalitní autorskou tvorbu REFRESHER+. Příběhy alternativně smýšlejících lidí, tipy pro partnerský život, psychologii a sexualitu tak pro tebe můžeme sledovat pravidelně.
„Po přestěhovaní do domu za Prahu vzniklo oddělené spaní tak nějak přirozeně. Začalo to spaním zvlášť během nemoci a od té doby se to už do starých koleji nevrátilo. Pro mě je důležité být v noci blízko partnera, tedy ve vedlejší místnosti, ne například v jiném patře, ale jinak mi to naprosto vyhovuje. Večer si můžu k usnutí pustit podcast, můžu se převalovat, jak chci. Teď jsem navíc těhotná a v noci často nemůžu spát, tak si proste rozsvítím, čtu a nikoho neruším,“ doplňuje Sára.
Upřímně si myslím, že pro náš vztah jsou oddělené ložnice zdravější.
Oddělené spaní se jí tak jeví jako nejlepší možnost: „Upřímně si myslím, že pro náš vztah jsou oddělené ložnice zdravější. Naši intimitu to zatím nijak neohrozilo, možná i díky tomu, ze se snažíme chodit spát ve stejnou dobu a před spaním spolu trávíme čas.“
Je si ovšem vědoma toho, že téma někteří vnímají jako kontroverzní.
„Nemám problém o tom říct blízkým kamarádkám, ale setkala jsem se i s reakcí: ‚Jak to? Vám to nevadí? A proč? To jako fakt nespíte v jedné posteli?‘ Vztah je prostě práce, každý vztah je individuální a to, že spíme odděleně, fakt neznamená, že se nemáme rádi,“ uzavírá Sára.
Prosím, nechrápej
Respondenti a respondentky, které jsme k tématu oslovili, rovněž jako častý důvod odděleného spaní uváděli chrápání. „Jsem v noci extrémně přecitlivělá – ať už na světlo, hluk, vibrace. Mám i normálně problém usnout s jakýmkoli dalším rušivým elementem. To prostě nejde,“ říká jednatřicetiletá Eliška, která je ve vztahu pět let. Pár tak usíná odděleně nebo – když je čas – společně a po začátku chápacího orchestru Eliška odchází.
Rozhodnutí ovšem nejdřív rámovaly obavy. Co když to negativně ovlivní náš vztah? Co když už si nebudeme tak blízcí?
Situaci proto pár otevřel na terapii, kde se jejich nápadu dostalo podpory. „Terapeutka mi na mé obavy řekla, že dle ní vztah nemůže být šťastný, když je v něm permanentně alespoň jedna nevyspalá osoba,“ popisuje. Chrápání se sice její partner snaží řešit, zatím ale nic nezabralo.
Vztah nemůže být šťastný, když je v něm permanentně alespoň jedna nevyspalá osoba.
„Přála bych si, aby kolem odděleného spaní nepanovalo takové stigma. Spánek je jednou z těch úplně nejzákladnějších lidských potřeb. Pokud má člověk tu možnost, myslím si, že to může vztahu i velmi pomoci,“ říká.
„Partner z toho po roce a půl už není úplně nadšený. Říká, že se mu po mně stýská. Dle mého to také není ideální, ale zároveň je pro mě nepřijatelné, abych se ‚kousla‘ a vydržela to,“ říká a dodává, že třeba cestování, kdy je pro pár ideální apartmán se dvěma ložnicemi, se kvůli tomu poměrně prodraží.
Když se narodí dítě
Ne vždy je tak oddělené spaní něčím, s čím souzní oba partneři. Rozhodnutí je v takovém případě čistě praktické. Tak to má i osmatřicetiletá Alexandra, která je se svým o pět let starším manželem jedenáct let. Ten se ze společné ložnice „odstěhoval“ poté, co se páru narodil syn. Kvůli nočnímu kojení a konejšení se nedokázal vyspat.
Společné lože tak pár nesdílí již šest let. „Za ty roky vnímám, že se kvůli tomu trochu ze vztahu vytrácí intimita. Samozřejmě neříkám, že nemáme sexuální život, ale není to takové, jako když vedle toho člověka usínáte, vstáváte, objímáte se,“ říká žena.
Za ty roky vnímám, že se kvůli tomu trochu ze vztahu vytrácí intimita. Samozřejmě neříkám, že nemáme sexuální život, ale není to takové, jako když vedle toho člověka usínáte, vstáváte, objímáte se.
„Manžel navrhuje, aby děti už spaly samy a my bychom se tak vrátili ke společné ložnici, ale já se toho zatím nechci vzdát. Záleží mi na blízkosti s dětmi,“ dodává Alexandra s tím, že situaci nyní nevnímá jako palčivý problém, a proto u nastavení zatím plánují zůstat.
Z rozhovorů o odděleném spaní mi vyplynul určitý vzorec. Většina párů, se kterými jsem mluvila, poznala, že upřednostňování individuálních potřeb spánku může ve skutečnosti posílit jejich společné pouto během bdění.
Rozhodnutí spát odděleně nemusí být známkou slabosti nebo nefunkčnosti vztahu, ale naopak třeba i důkazem vyvíjející se povahy lásky a partnerství. Je tak možná načase, abychom přehodnotili své zažité představy o tom, co skutečně znamená sdílet s někým život.
Co na tento netradiční přístup k intimnímu soužití říká odbornice na partnerské vztahy?
Autonomie, nebo odcizení?
„Pro některé páry může oddělené spaní přinést pocit větší nezávislosti a autonomie, protože každý partner má možnost rozhodovat o svém vlastním prostoru a spánkových návycích bez ohledu na druhého. To může vést k pohodě a pocitu větší kontroly nad vlastním životem,“ říká v rozhovoru pro Refresher terapeutka Kateřina Weissová z Institutu Moderní láska.
Je důležité brát v úvahu individuální potřeby a preference každého z páru a hledat rovnováhu mezi zachováním osobního prostoru a udržením intimity ve vztahu.
– Kateřina Weissová, terapeutka
Takové sdělení o fenoménu známém jako „sleep divorce“ (v překladu spánkový rozvod) podporuje i řada studií. Například Americká asociace spánkové medicíny (AASM) v loňském roce studovala partnerské nastavení u 2005 respondentů a respondentek. Studie ukázala, že více než jedna třetina z nich spí v jiné místnosti než jejich partner či partnerka. Výsledkem odděleného spaní bylo snížení konfliktů ve vztahu a celkové zvýšení spokojenosti.
Také výzkum publikovaný v Journal of Social and Personal Relationships zjistil, že páry, které volí oddělený spánek, mohou být stejně spokojené jako ty, které spí společně, pokud jsou oba partneři s touto volbou spokojení.
Na problematiku ovšem dle Weissové nelze nahlížet černobíle, každý partnerský vztah má svá specifika. „Oddělené spaní může také vést k pocitu oddělení a snížení sdíleného prostoru a intimity mezi partnery. Pokud mezi nimi chybí dostatečná komunikace a porozumění, může to vést k pocitu osamělosti nebo narušení spojení ve vztahu,“ dodává odbornice.
Jaké bývají nejčastější důvody pro spaní v oddělených ložnicích? Odpovídá terapeutka Kateřina Weissová z Institutu Moderní láska „Nejčastějšími důvody pro spaní v oddělených ložnicích mohou být různorodé spánkové potřeby a preference jednotlivých partnerů, které mohou zahrnovat odlišné návyky před spaním, preferenci různé teploty nebo osvětlení prostředí. Někteří lidé mohou být citlivější na rušivé faktory, jako jsou chrápání, pohyby nebo jiné zvuky, které mohou negativně ovlivňovat jejich spánkovou kvalitu. Též nesmíme opomenout odlišné časové rozvrhy partnerů či zdravotní potřeby (alergie, nespavost, jiný typ postele či matrace apod.).“
Co je tedy v případě odděleného spaní klíčem ke štěstí? Zas a znovu: komunikace.
„Doporučuji, aby si partneři dali čas na vzájemné porozumění a respektování individuálních potřeb a preferencí. Je důležité mít prostor pro sdílení svých obav a pocitů a hledat společné řešení, které bude pro oba partnery přijatelné,“ vysvětluje Weissová. Vytvoření jasných hranic a pravidel ohledně odděleného spaní společně s důrazem na zachování intimity a komunikace ve vztahu může dle jejích slov pomoci minimalizovat možné negativní dopady a posílit partnerský vztah.
Pokud je podle terapeutky rozhodnutí spát odděleně dobře promyšlené a založené na vzájemném respektu a porozumění, může být pro partnerský vztah přínosné.
Partneři by měli být otevření vůči sdílení svých pocitů, potřeb a obav ohledně vztahu a odděleného spaní. Důležité je také najít alternativní způsoby, jak projevovat náklonnost a péči o druhého, například pomocí malých gest laskavosti nebo pravidelného vyhrazení času pro společné aktivity mimo ložnici.
– Kateřina Weissová, terapeutka
Pomoci udržet intimitu a celkovou blízkost ve vztahu mohou také různé strategie nebo techniky, jako tomu bylo v případě Eliščina vztahu. „Jednou z možností je vytvoření společných rituálů před spaním, jako jsou večerní rozhovory, společná večeře nebo společné čtení knihy. Tyto rituály umožňují partnerům trávit kvalitní čas společně a posilovat pocit spojení,“ dodává terapeutka.
Jak porazit stigma?
Zbývá tak už jen se vypořádat se společenským stigmatem, se kterým je oddělené spaní mnohdy spojeno. Společné lože je totiž v mnoha kulturách symbolem intimity a oddanosti. Opak je vnímán jako nesoulad s tradičním představením partnerského soužití.
Jednou z možností, jak překonat toto stigma, je podle Weissové otevřená a upřímná komunikace s blízkými lidmi, jako jsou rodina a přátelé. „Vysvětlení důvodů a motivací za rozhodnutím spát odděleně může pomoci ostatním lépe pochopit a respektovat toto rozhodnutí,“ říká.
„Páry by ale měly mít na paměti, že toto rozhodnutí je jejich vlastní volbou a je důležité prioritizovat své vlastní pohodlí a štěstí ve vztahu před předsudky ostatních,“ zdůrazňuje terapeutka.
Partneři a partnerky mohou hledat také podporu a inspiraci od párů, které mají podobnou zkušenost. Připojení se k online komunitám nebo skupinám zaměřeným na podporu páru v odděleném spaní může podle terapeutky Weissové pomoci vytvořit pocit solidarity a přijetí a podpořit pár cítit se ve svém rozhodnutí jistěji.