Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Refresher Česko
Otevřít v aplikaci Refresher
Stáhnout
X
18. února 2024 13:00
Čas čtení 3:18
Adéla Ježková

„Transplantace vlasů mi změnila život.“ Češi si pro nové vlasy létají do Turecka. Zjišťovali jsme, jak zákrok probíhá

„Transplantace vlasů mi změnila život.“ Češi si pro nové vlasy létají do Turecka. Zjišťovali jsme, jak zákrok probíhá
Zdroj: Freepik/volně k užití
ZDRAVÍ MUŽSKÉ ZDRAVÍ PÉČE O VLASY TURECKO ZDRAVÍ ŽENSKÉ ZDRAVÍ
Uložit Uložené

Turkish Hairlines. Tak se začalo žertovně přezdívat známé aerolince, která každý měsíc převeze desítky českých mužů za novou kšticí. Zjišťovali jsme, jak celý proces probíhá.

„Ve třiceti jsem se začal vyhýbat zrcadlům. Nemohl jsem se dívat na ty kouty, které se mi udělaly. Vypadal jsem o deset let starší, byť o sebe ve všech ohledech pečuji. Přestože mě přítelkyně ujišťovala, že se jí líbím i tak, mé sebevědomí bylo na nule,“ popisuje pro Refresher Martin. Je jedním z téměř dvou milionů lidí, kteří v loňském roce přijeli do Turecka za transplantací vlasů.

Každý den se tu provede na dva tisíce zákroků. Není se tak čemu divit, že se země stala vlasovou velmocí.

Doporučeno
Malé, ale šikovné. Vyzkoušela jsem levné sexuální hračky z drogerie. Stojí za to? Malé, ale šikovné. Vyzkoušela jsem levné sexuální hračky z drogerie. Stojí za to? 14. února 2024 10:00

Stejně jako v případě Martina postihuje plešatost celosvětově každého čtvrtého muže, v Česku dokonce skoro každého druhého. To, jak dokládá průzkum na serveru World Population Review, Česko řadí na první příčku zemí s největším procentem plešatých lidí na světě. Na cestu za hustou hřívou se jich vydává stále více.

Nejplešatější národy na světě:
1. Česko (42,79 %)
2. Španělsko (42,6 %)
3. Německo (41,2 %)
4. Francie (39,24 %)
5. Velká Británie (39,23 %)

Transplantace vlasů je pro řadu z nich až transformačním zážitkem. „Bude to znít vtipně, ale změnilo mi to život. Už nenosím všude kšiltovku a nepařím se v kulichu. Jsem mnohem sebevědomější, což se promítá do hrozně moc oblastí v mém životě,“ říká entuziasticky Martin.

Jak dokládá Martinova zkušenost, ať už je to způsobeno genetikou, zdravotními potížemi, nebo prostě stářím, ztráta vlasů může hluboce ovlivnit pocit sebepojetí a sebevědomí jednotlivce.

transplantace vlasu
Zdroj: Freepik/volně k užití

„Utracených peněz vůbec nelituji. Beru to jako investici do sebe – do svého sebevědomí i smýšlení o sobě samém,“ dodává třicátník.

Změnilo mi to život. Už nenosím všude kšiltovku a nepařím se v kulichu. Jsem mnohem sebevědomější.

A jak to vůbec celé probíhá? Jak se dostat ke snové kštici?

Podstoupit transplantaci vlasů už je lehčí než se objednat k zubaři

Při rozhovoru s českým průkopníkem vlasových transplantací v Turecku Davidem Odehnalem z kliniky AraMedica mě překvapuje, jak snadné to je. „Do kdy od prvního kontaktu s vámi mohu mít nastřelené vlasy?“ ptám se. „Klidně do týdne,“ odpovídá.

Doporučeno
Dráha pro mimozemšťany nebo pravěká observatoř? Navštívili jsme nejzáhadnější místo v Česku, leží jen hodinu od Prahy Dráha pro mimozemšťany nebo pravěká observatoř? Navštívili jsme nejzáhadnější místo v Česku, leží jen hodinu od Prahy 10. února 2024 8:00

„Klient nejprve vyplní online poptávku, do které nám nahraje fotografie, ty – pokud jsou dostatečně kvalitní – posíláme panu doktorovi. On následně zhodnotí, jestli je vůbec daný klient vhodným kandidátem pro transplantaci vlasů,“ popisuje Odehnal s tím, že posléze se klientovi posílá cenová nabídka a informace o počtu potřebných štěpů i nejvhodnější transplantační metodě.

Ty jsou nejčastěji dvě. Při metodě FUE (follicular unit extraction) jsou jednotlivé vlasové folikuly odebrány z oblastí s hojným výskytem vlasů a následně transplantovány na místa s řídnoucími vlasy. Metoda DHI (direct hair implantation) zase umožňuje velmi přesnou implantaci vlasových folikulů pomocí speciálního pera choi pen.

Pokud klient s nabídkou souhlasí, může v podstatě ihned vyrazit. Všechny potřebné informace spolu s letenkou mu přistanou v e-mailu. „Klient je zároveň přidán do skupiny na WhatsAppu pro přehlednější komunikaci. V Istanbulu máme všechno pod jednou střechou v pětihvězdičkovém komplexu, kam jej po vyzvednutí na letišti dovezeme. Stačí tak, aby se v požadovaný čas sešel s delegátkou a společně došli do prvního patra na kliniku,“ popisuje Odehnal.

Den 1: operace. Den 2: ošetření. Den 3: cesta domů s nastřelenými vlasy

Lékař následně provede veškerou přípravu před samotnou transplantací – zhodnotí kvalitu vlasů, připraví vlasové linie a operační plán. Pokud s ním klient souhlasí, pokračuje na předoperační vyšetření. Samotný zákrok trvá pět až osm hodin. Druhý den se sundají obvazy, ošetří se strupy a klient může s nově nastřelenými vlasy vyrazit domů. Za tři dny je tak hotovo.

transplantace vlasutransplantace vlasutransplantace vlasutransplantace vlasu
Zobrazit galerii
(4)

Výsledky začínají být vidět po šesti měsících, kdy se na hlavě objeví zhruba 40 % nových vlasových výrůstků. Po roce už je to 90 %.

Ale proč vůbec Turecko? Jak uvádí Odehnal, oblíbenost spočívá zejména v bezkonkurenční kvalitě péče poskytované kvalifikovanými odborníky vyškolenými v nejnovějších technikách a technologiích. Dodává tak, že cenová dostupnost už není tím hlavním důvodem. Zatímco AraMedica prodává základní balíček za tři tisíce eur (v přepočtu zhruba 76 tisíc korun), už i v Česku lze nalézt levnější kliniky.

Doporučeno
Mládí, mateřství, maturita. Osmnáctiletá maminka se třemi dětmi ukazuje, že rodičovstvím život nekončí Mládí, mateřství, maturita. Osmnáctiletá maminka se třemi dětmi ukazuje, že rodičovstvím život nekončí 5. února 2024 8:00

„V Turecku jsou celosvětové jedničky. Zemi nejdřív vyhledávali Arabové pro transplantaci vousů, posléze se přidali Evropani, kteří chtějí vlasy. Je to jediná země na světě, kde na tuto operaci mají školu – to znamená, že lékař má svůj tým, ale samotný zákrok nevykonává. Ten provádí odborníci, kteří se tři roky učí usazovat vlásek po vlásku a nepotřebují tak lékařské vzdělání,“ vysvětluje Odehnal.

Denně tak klinika AraMedica odbaví 15 klientů, z valné většiny muže ve věku od 25 do 70 let.

V Turecku jsou celosvětové jedničky. Je to jediná země na světě, kde na tuto operaci mají školu.

David Odehnal, AraMedica

Jak uvádí National Institution of Health (NIH), transplantace vlasů – je-li prováděna kvalifikovanými odborníky – je bezpečná operace. Mezi případné komplikace patří pooperační bolest či svědění. Jako při každém chirurgickém zákroku může také dojít k infekci. Rovněž existuje malé riziko, že se transplantace neujme a vlasy vypadají, nebo se na hlavě může vytvořit jizva.

To jsou ovšem rizika, která jsou muži ochotni podstoupit. Není totiž žádným tajemstvím, že za vznikem prosperujícího odvětví stojí mimo jiné psychologický dopad a společenské stigma o plešatosti. Vždyť, jak píše deník The Guardian, muži by radši měli malý penis, než aby byli plešatí.

Domů
Sdílet
Diskuse