Čeká tě pracovní pohovor? Poradíme ti, na jaké otázky se připravit a jak reagovat na debatu o platu.
Právě jsi dostudoval*a a hledáš novou práci? Nebo chceš změnit tu stávající? Poradíme ti, jak se připravit na pohovor. Spojili jsme se s headhunterskou kanceláří Wolf Hunt a zjistili jsme, co všechno by sis měl*a nastudovat o firmě, do níž se chystáš na pohovor, zda je v pořádku ukázat i své slabé stránky, a poradíme ti i to, jak reagovat na otázku týkající se peněz.
Firmu si pořádně proklepni
Než se vypravíš na pohovor, o firmě, do níž se hlásíš, si vyhledej co nejvíce informací. Většinou je najdeš na webovkách, ale můžeš také googlit či pročítat recenze zaměstnanců a zaměstnankyň na Atmoskopu. Na webu firmy se pak dozvíš její historii, jakou zastává podnikovou kulturu, jaké problémy řeší, kdo v ní pracuje, jak se jmenují majitelé*majitelky, zda nespadá do určité skupiny firem, jaké jsou její cíle do budoucna a mnoho dalšího.
„Celkový přehled o potenciálním zaměstnavateli je jedním z nejdůležitějších aspektů k získání pozice. Každá dostupná informace může být přínosem. Obecně je důležité si předem zjistit produkt společnosti, jaké má klienty, její velikost, jak dlouho je na trhu a aktuální situaci – jestli expanduje, nebo je v útlumu,“ radí Zlata Králová z Wolf Huntu.
Personalista*personalistka si určitě tvé znalosti týkající se firmy prověří, a když budeš znát odpověď na všechny otázky, dáš jasně najevo, že jsi na pohovor dobře připraven*a.
Díky rešerši navíc budeš moci bez váhání odpovědět na otázku, proč sis vybral*a právě tuto společnost. Je to kvůli jejím hodnotám? Cílům? Finanční stabilitě? Miluješ její produkt? Ať už v tobě zájem vzbudilo cokoli, je dobré odpovědět pravdivě a svou odpověď také vysvětlit.
Buď sám*sama sebou
Těsně před samotným pohovorem pak následuj tyto rady. Slušně se oblékni, ztlum si vyzvánění na telefonu, a pokud máš v ústech žvýkačku, vyplivni ji. Jakmile vstoupíš do budovy, usmívej se, s personalistou*personalistkou a dalšími lidmi přítomnými na pohovoru si potřes rukou (ne příliš vágně ani příliš urputně), mluv nahlas, zřetelně, dívej se do očí a používej přiměřená gesta.
Zároveň si ale na nic nehraj (později by pravda stejně vyšla najevo). Neboj se hovořit nejen o svých silných stránkách, ale i o těch slabých. A když už o nich budeš mluvit, nejlépe také přijdi s řešením, jak se svými slabými stránkami pracuješ.
„Uchazeč by se měl hlavně chovat přirozeně a být sám sebou. Ku prospěchu mu bude poukazovat na svoje silné stránky a co může společnosti nabídnout. Nic by se ale nemělo přehánět, proto by měl být upřímný i ve slabých stránkách a nastínit firmě, jak s nimi pracuje,“ doplňuje Zlata Králová.
Připrav se na tyto otázky
Během pohovoru pak naslouchej personalistovi*personalistce, vnímej, co ti říká, na co se tě ptá, a snaž se odpovídat rozvinutějšími větami než jen „ano“ a „ne“. Odpovídej opravdu na všechny otázky, samozřejmě tedy kromě těch, které jsou diskriminační (například jaký je tvůj rodinný stav, kolik máš dětí, zda plánuješ děti, jaká je tvoje sexuální orientace, zda se hlásíš k nějakému náboženství atd.). Tyto otázky by měly být no-go, a pokud k nim přece jenom dojde, je to velký red flag. Opravdu bys chtěl*a pracovat v takovéto společnosti?
Co se dozvíš po odemknutí?
- Proč odcházíte ze současného zaměstnání? Jak zvládáte stres? Tyto otázky na pohovoru nejspíš zazní. Řekneme ti, co jimi personalista*personalistka chce zjistit.
- Na co by ses měl*a ptát naopak ty.
- Jak mluvit o svém minulém zaměstnání.
- Tip, jak se odlišit od ostatních uchazečů.