Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Testování na pohlavně přenosné choroby nabízejí v Praze desítky míst za diametrálně odlišné peníze. Tohle téma přitom stále provází stigma, takže zhodnotit možnosti může být problém. Popíšu ti, jak se na vše připravit a jak to celé probíhá.
Ať už jsi měl*a nechráněný sex, navazuješ intimní vztah s novým partnerem*partnerkou, nebo tě sužují gynekologické problémy, určitě bys měl*a zajít na testy na pohlavně přenosné choroby. Testování jsem podstoupila i já, abych ti mohla popsat, co tě čeká, na co se připravit a jak postupovat v případě, že ti vyjde pozitivní výsledek.
Testy na pohlavně přenosné choroby neboli STD nejsou zadarmo. Tedy v případě, že nemáš důvodné podezření (pozitivní test partnera*partnerky a jiné), se připrav, že budeš muset sáhnout hluboko do kapsy. Zároveň měj ale na mysli, že peníze nejsou všechno a tvoje zdraví je přednější. Pokud bys žil*a s nějakou pohlavně přenosnou chorobou, je lepší to zjistit hned a započít léčbu. V opačném případě by to mohlo mít fatální následky.
A co to ty pohlavně přenosné choroby jsou? Jedná se o infekce, které se přenáší pohlavním stykem (nejčastěji nechráněným pohlavním stykem) nebo třeba kontaktem s kontaminovanou krví (časté u intravenózních uživatelů a uživatelek drog). Mezi nejčastější sexuálně přenosné infekce pak patří chlamydie, kvasinková infekce, HPV virus, kondylomata, kapavka, záněty močového měchýře, herpes, virus HIV, syfilis nebo hepatitidy typu B a C.
Předejít těmto chorobám můžeš hned dvěma způsoby – při sexu vždy používej ochranu a pravidelně absolvuj preventivní prohlídky na gynekologii, které ti mohou pomoci včas odhalit případnou infekci. Ke gynekologovi*gynekoložce však samozřejmě můžeš zajít i mimo preventivní prohlídku. Třeba tehdy, když tě bude trápit výtok, zarudnutí či jiné kožní změny vulvy, svědění genitálu nebo bolest při močení.
Výběr kliniky je klíčový
Když jsem si vybírala konkrétní kliniku, na které se nechám otestovat, připadala jsem si jako Alenka v říši divů. Míst, kde testují na STD, totiž jenom v Praze existují desítky a možná i stovky. A každé místo nabízí jiné testy, za diametrálně odlišné peníze.
Testování jsem proto konzultovala s kamarádkami, které tento proces také podstoupily, a pár hodin mi zabraly i rešerše. Nakonec jsem se rozhodla pro návštěvu laboratoře Unilabs, kterou najdeš v prostorách Městské polikliniky Praha ve Spálené ulici. Tam jsem totiž byla také na očkování proti koronaviru. S místem jsem měla dobrou zkušenost, tamní personál na mě vždy byl moc milý, a tak bylo rozhodnuto.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Jak probíhalo samotné testování.
Zda očekávat nějaké výslechy ohledně tvého sexuálního života nebo jiné nepříjemné chvíle.
Kdy a kde se dozvíš své výsledky.
Co dělat, pokud budeš mít pozitivní výsledky na HIV, syfilis nebo hepatitidu.
Odemknutím podpoříš náš předplatitelský klub REFRESHER+. Pravidelně pro tebe zjišťujeme, jak pečovat o své zdraví, boříme tabu v oblasti sexuálního zdraví nebo duševní pohody a ptáme se odborníků.
Unilabs také nabízí z mého pohledu nejzajímavější balíčky testování. Varianta Basic obsahuje vyšetření na syfilis, hepatitidu B a hepatitidu C a její cena je 1 049 korun. Druhou možností je vyšetření Plus, v rámci kterého budeš otestován*a na syfilis, hepatitidu B a C a HIV. Za tu zaplatíš 1 359 korun.
Poslední možností je pak Expert. Tato varianta obsahuje vyšetření na syfilis, hepatitidu B a C, HIV a také chlamydie a herpes virus. Cena tohoto balíčku je pak 2 499 korun.
Já osobně jsem zvolila variantu Plus, za kterou bys u jiných klinik a laboratoří zaplatil*a i dvojnásobně více. Poměr cena/výkon tedy ideální. Ale teď už pojďme k samotnému testování…
Před testováním jsem měla jisté obavy, nebudu lhát. Bála jsem se, že mě zdravotnický personál bude soudit, že se bude ptát na otázky, které mi nebudou úplně příjemné (počet sexuálních partnerů*partnerek, četnost nechráněného sexu atp.). Tyto myšlenky jsem se snažila hodit za hlavu a raději jsem si šla přečíst pokyny týkající se vyšetření.
Budou mi brát pouze krev? Musím přinést ranní moč? A budou mě prohlížet jako na návštěvě u gynekologa*gynekoložky? Ano, ne, ne. Testování na pohlavně přenosné choroby se dělá pouze z krve. Pokud se na něj tedy vydáš i ty, připravit by ses měl*a následovně.
Zhruba 24 hodin před odběrem bys neměl*a jíst tučná a příliš sladká jídla, neměl*a bys konzumovat alkohol a také by ses měl*a vyhnout nadměrné fyzické zátěži. Asi 12 hodin před odběrem bys pak neměl*a jíst (dovolená jsou pouze lehce stravitelná jídla), pít alkohol a kouřit. Ráno před odběrem bys měl*a vypít dvě až tři deci vody nebo hořkého neslazeného čaje. To je vše!
Ráno jsem tedy dorazila na polikliniku a do ordinace mě pozvali takřka okamžitě. Tam mě informovali o tom, jak postupovat, pokud vyšetření vyjde pozitivní. Poté jsem podepsala souhlas a šla na odběr. Ten se sestřičce na první dobrou nepovedl, protože mám velmi tenké žíly, ale napodruhé už to vyšlo. Hotovo.
V ordinaci jsem strávila zhruba pět minut a mohla jsem zase domů. Můj intimní život nikoho nezajímal a vše proběhlo velmi diskrétně. Měla jsem radost.
Diskrétnost na prvním místě
Právě diskrétnost je pro laboratoř na prvním místě. Výsledky ti proto nikdo volat nebude. Ani je nenajdeš vyvěšené na nástěnce. Dozvíš se je přímo na webu Unilabs, ve svém profilu, kam se musíš přihlásit. Dostaneš se k nim jen a pouze ty.
Výsledky by podle stránek laboratoře měly přijít zhruba do dvou dnů, ale jak mi řekla sestra v ordinaci, často bývají i mnohem rychleji. Upozornění na ně ti pak přijde e-mailem. Tak příjemné čekání.
Pozitivní výsledek? Nepanikař
V případě, že by ti některé vyšetření vyšlo pozitivně, v souhlasu, který podepíšeš v ordinaci, se dočteš, jak dále postupovat. Laboratoř je podle ustanovení zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, povinna tyto výsledky ohlásit a také činit hygienická a protiepidemická opatření k předcházení vzniku a šíření infekce.
Ostatně o pozitivním či reaktivním výsledku musíš dále informovat i ty. Laboratoř jej musí ohlásit na krajskou hygienickou stanici a ty máš postupovat následovně.
> Syfilis: V případě pozitivního výsledku musíš tuto skutečnost ohlásit na nejbližší kožní oddělení nebo v dermatovenerologické ambulanci fakultní nemocnice dle tvojí spádové oblasti nebo praktickému lékaři či lékařce. > HIV: Pozitivní/reaktivní výsledek musíš nahlásit svému praktickému lékaři či lékařce, který*která tě pošle na příslušné AIDS centrum dle spádové oblasti. > Hepatitida: Pozitivní výsledek hlásíš svému praktickému lékaři či lékařce nebo navštívíš odborné centrum specializující se na diagnostiku a léčbu virové hepatitidy C.
Pokud ti tedy jakékoli vyšetření vyjde pozitivní, hlavně nepanikař. Dnešní medicína dokáže opravdu divy, a pokud se nemoc zavčas zachytí a začne se léčit, tvůj život ohrozit nemusí. A pamatuj, že pokud nebudeš provozovat nechráněný sex, nic podobného ani dost možná nebudeš muset řešit.