Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Refresher Česko
Otevřít v aplikaci Refresher
Stáhnout
X
17. února 2024 8:00
Čas čtení 3:19
Tereza Šnajdrová

„Jsem tak suchá, že se do mě přítel nemůže dostat.“ Vaginální suchost trápí mnoho českých žen. Poradíme ti, jak se jí zbavit

„Jsem tak suchá, že se do mě přítel nemůže dostat.“ Vaginální suchost trápí mnoho českých žen. Poradíme ti, jak se jí zbavit
Zdroj: Unsplash/Chernus_tr/volně k použití
ZAJÍMAVOSTI SEX SEXUALITA ZDRAVÍ ŽENSKÉ ZDRAVÍ
Uložit Uložené

Sex je pro tebe bolestivý, krvácíš a jsi tam „dole“ málo vlhká? Pravděpodobně máš co do činění s vaginální suchostí.

„Víš, někdy jsem tam dole tak suchá, že se do mě přítel nemůže dostat,“ svěřila se mi před nedávnem kamarádka. Mylně jsem se domnívala, že vaginální suchost se týká pouze žen, které prošly menopauzou. Až nyní jsem zjistila, že to není pravda.
 
Jasně, nejčastější příčinou je menopauza, ale důvody vaginální suchosti mohou být i jiné – třeba když nejsi u sexu dostatečně vzrušená, žiješ s nějakým onemocněním nebo k mytí intimních partií používáš nevhodné produkty.
 
Poradíme ti, jak vaginální suchost poznat, jak se jí zbavit a kdy už je namístě vyhledat lékaře*lékařku. Se suchostí v intimní oblasti si totiž není radno zahrávat a mohla by sis zadělat na pořádný problém.

Doporučeno
„Miluju, když mám její chodidla na svých genitáliích.“ Foot fetiš má svoje kouzlo. Poradíme ti, jak ho objevit „Miluju, když mám její chodidla na svých genitáliích.“ Foot fetiš má svoje kouzlo. Poradíme ti, jak ho objevit 8. února 2024 12:00

Co je to vaginální suchost?

Jedná se o gynekologickou potíž, která se objevuje u žen nejen během menopauzy. Stěna pochvy bývá pokryta poševním sekretem, který snižuje tření při pohlavním styku, avšak s přibývajícím věkem ženy (nebo kvůli nemoci a jiným) dochází ke ztenčení této stěny, tedy i k úbytku buněk, které vylučují poševní sekret. To pak vede k vulvovaginální atrofii neboli k vaginální suchosti.
 
Ženy postižené vaginální suchostí prožívají nepříjemný pocit v oblasti pochvy a pánve, svědění, pálení, bolest při pohlavním styku a často se u nich také může vyskytovat slabé krvácení či opakující se infekce močových cest. Není se proto čemu divit, že vaginální suchost může vést ke ztrátě libida.

Nejčastější příznaky vaginální suchosti:
> Pociťuješ bolest či svědění v pochvě a jejím okolí.
> Sex je pro tebe bolestivý a nepříjemný.
> Na „malou“ potřebuješ častěji než obvykle.
> Často se ti vrací zánět močového měchýře.
> Trpíš na kvasinkové záněty. 

Ať už ses v řádcích výše poznala, nebo ne, jakékoli nepříjemné pocity během intimních chvilek by sis neměla nechávat sama pro sebe. To, že nejsi dostatečně „vlhká“, že je pro tebe sex bolestivý a není ti příjemný, není tvoje chyba. Množství sekretu nic nevypovídá o tvém ženství. Tak se o tom neboj mluvit.
 

Doporučeno
Bradavkový orgasmus je skutečný. Poradíme ti, jak na něj Bradavkový orgasmus je skutečný. Poradíme ti, jak na něj 6. dubna 2024 9:00


Bohužel, data nedávného průzkumu společnosti Yoo, do kterého se zapojilo 5 776 Češek, ukazují, že více než třetina žen nechce se svým partnerem či partnerkou o intimních problémech mluvit. Čtvrtina žen pak odmítá i diskuse týkající se přímo bolestivosti sexu nebo vaginální suchosti. Nestyď se. Jen upřímnou komunikací a vyhledáním odborné pomoci ulevíš jak sobě, tak i svému partnerskému a milostnému životu.

vagína
Zdroj: Unsplash/Deon Black/volně k použití

Menopauza, nemoc, málo vzrušení

Příčiny vaginální suchosti mohou být různé, ale tou nejčastější je podle Medi Profi menopauza (na 21 procent žen se s vaginální suchostí setkává do tří let po menopauze a dalších 47 až 84 procent žen v čase delším než tři roky po proběhlé menopauze). Zhruba čtyři procenta žen pak suchost postihuje v období klimakteria a tři procenta žen se s tímto stavem mohou setkat kdykoli během svého života.
 
„Vulvovaginální atrofie je stav charakterizovaný suchostí, pseudozánětlivou reakcí a ztenčením vaginální sliznice a sliznice dolních močových cest v důsledku nedostatku estrogenu,“ popsal doktor Petr Křepelka.
 
Vaginální suchost pak kromě změny hladiny hormonů v těle ženy, které ovlivňují množství vaginálního výtoku, může mít i další příčiny. Pociťovat ji můžeš například tehdy, když během sexu nejsi dostatečně vzrušená, pokud na mytí intimních míst používáš parfémovaná mýdla či žiješ s onemocněním – například s cukrovkou, Sjögrenovým syndromem nebo rakovinou.
 
Poševní sliznice pak může vysychat také při stresu, jako vedlejší účinek některých léků (antikoncepce, antidepresiva), během kojení nebo v důsledku odstranění dělohy neboli hysterektomie.

Doporučeno
Navštívila jsem největší swingers klub v Praze: Na ženu při gang bangu dohlíží její manžel, najdeš tu sauny i glory holes Navštívila jsem největší swingers klub v Praze: Na ženu při gang bangu dohlíží její manžel, najdeš tu sauny i glory holes 29. ledna 2024 12:00

Poradíme ti, jak se zbavit vaginální suchosti

S vaginální suchostí si není radno zahrávat. Můžeš si totiž zadělat na pořádné problémy – a to fyzického i psychického rázu.
 
Než se vydáš k lékaři, můžeš vyzkoušet tyto tipy:
> Během sexu používej lubrikační gely na vodní bázi.
> Užívej volně dostupné vaginální zvlhčovače, aby byla tvoje pochva neustále vlhká.
> Na intimní místa vždy používej pouze neparfémovaná mýdla.
> Dej si záležet na předehře, aby ses během sexu cítila více vzrušená.
> Do jídelníčku zařaď potraviny s vysokým obsahem mastných kyselin (ořechy, olivový olej, avokádo, vejce, tučné ryby a mořské plody).
> Hlídej si pitný režim a denně vypij alespoň dva litry vody.
> Dobrým pomocníkem může být také rakytník, který tělu navrací přirozenou vlhkost.
 
Vyvarovat by ses naopak měla užívání parfémovaných mýdel a použití produktů, které nejsou v první řadě určeny pro intimní hygienu (například vazelína a jiné).
 
Pokud vaginální suchost neustoupí do pár týdnů, vyhledej lékaře*lékařku. Vaginální suchost má velký vliv na tvůj každodenní život. Na odbornictvo se také okamžitě obrať v případě, že máš neobvyklý výtok z pochvy nebo krvácíš po sexu či mezi menstruacemi.
 
V případě, že u tebe vaginální suchost vznikla v důsledku změn hladiny hormonů, může být tento stav léčen krémy, gely, náplastmi nebo léky na zvýšení hladiny hormonu zvaného estrogen. Pokud je příčina jinde, nenech se odbýt a spolu s lékařem*lékařkou ji najděte.

čistenie erotických pomôcok
Zdroj: REFRESHER/Eliška Kubů

Stud stranou

Důležité je, abys opravdu naslouchala svému tělu. Pokud se ti nedaří vrátit svoji vagínu do „původního stavu“, neboj se říct si o pomoc. Právě komunikace je podle odbornictva důvodem, proč tolik žen s návštěvou lékaře otálí.
 
Vlhkost vagíny prostě není automatická a sex přes bolest je rizikový. Nepokoušej to a svůj problém začni řešit dřív, než si vypěstuješ blok k sexu nebo si vážně ublížíš na zdraví. 

Doporučeno
„Stála jsem s nožem a chystala se jej bodnout do břicha.“ Zpovídali jsme české matky, které překonaly poporodní depresi „Stála jsem s nožem a chystala se jej bodnout do břicha.“ Zpovídali jsme české matky, které překonaly poporodní depresi 31. ledna 2024 8:00
Domů
Sdílet
Diskuse