Čerstvý držitel Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli Robert Downey Jr. oslavuje 59. narozeniny. Jako dárek jsme nyní vybrali jeho nejlepší role.
„Ty a to tvoje brnění, ale co jsi bez něho?“ ptá se Captain America. „Génius, miliardář, playboy, filantrop,“ zazní v legendární odpovědi Tonyho Starka aka Iron Mana v prvních Avengers. A byla to vskutku příznačná odpověď i pro samotného Downeyho, kterého role v marvelovkách vytáhla z kariérního limbu a posunula zpátky do nejvyšší ligy.
Herec si totiž na konci devadesátých let šel sednout na pár měsíců do vězení kvůli drogám, za jejichž nelegální držení byl na zkušební dobu tří let odsouzen pod podmínkou, že se nechá pravidelně testovat a projde si léčením. Nařízení soudu však opakovaně ignoroval, takže nakonec skončil za mřížemi. A věř tomu, nebo ne, Hollywood už tehdy nehodlal riskovat svoji drahocennou pověst svěřováním velkých rolí problematickým hercům a herečkám, což byl pro Downeyho, jenž byl poprvé nominován na Oscara za hlavní roli ve snímku Chaplin už v roce 1993, celkem problém.
Naštěstí uběhlo pár let, herec začal sekat latinu a díky přátelům na vyšších místech se mu povedlo pomalu, ale jistě vykopat z nejhoršího a vrátit se naplno k herectví.
Dnes Downey slaví 59. narozeniny, toho Oscara už konečně vyhrál za roli v Oppenheimerovi a díky účasti v několika Avengers filmech patří mezi nejbohatší celebrity vůbec. Jak už ovšem zaznělo na začátku, i když odeberete jeho brnění, pořád vám zbyde zatraceně působivý člověk, jehož otisk ve filmech a seriálech rozhodně stojí za to si nyní projít.
7. Larry Paul (Ally McBeal)
Pakliže nepatříte k hardcore fanouškům devadesátkových seriálů o lehce sociálně awkward, a přitom sexy právnících a právničkách, pravděpodobně vám název Ally McBeal moc neřekne. Pro mnohé mileniály (a starší diváky obecně) to však byla srdcovka, která se lidem nezapomenutelně zapsala do srdcí tím, jak byla uhozená, vtipná, a přitom často emotivní.
V posledních třech řadách se pak naproti roztomile cáklé Calistě Flockhart objevil právě i Robert Downey mladší, který měl za sebou čerstvě to nejhorší a role v televizi pro něj byla rozhodně dobrým začátkem. Jak už to tak v jeho případě chodí, dal do toho všechno. Z Larryho Paula, love interestu hlavní hrdinky, tak vytvořil jednu z nejsympatičtějších romantických postav, které se v seriálech kdy objevily. Není divu, že mu tou dobou propadlo mnoho dívčích srdcí. Seriál stojí za to vidět už jen pro jeho výkon.
6. Harry Lockhart (Kiss Kiss Bang Bang)
Kiss Kiss Bang Bang je kultovní klasika režiséra a scenáristy Shanea Blacka (Smrtonosná zbraň, Správní chlapi), v níž záhadná vražda svede dohromady soukromé očko, herečku snažící se prorazit a zloděje předstírajícího, že je herec. Film nikdy nevstoupil do nějakého širšího diváckého povědomí, ale přesto byl pro kariéru Downeyho dost možná tím nejzásadnějším.
Nebýt jeho výkonu v roli Harryho Lockharta, nikdy by se nedostal k Iron Manovi, a co bylo dál, to už dnes všichni víme. V tomto neonoirovém krimi Downey totiž naplno využil skvělého scénáře, který měl k ruce, aby prodal nejen své vážné herecké polohy, ale také komediální vlohy a především svůj sarkasmus v kombinaci s mírnou arogancí, což byly pro budoucí roli Tonyho Starka ty nejzásadnější vlastnosti. Klasika, kterou pokud jsi neviděl*a, rozhodně bys to měl*a napravit.
5. Kirk Lazarus (Tropická bouře)
Downey se v minulosti nechal párkrát slyšet, že nepovažuje svoji roli Kirka Lazaruse v Tropické bouři za kontroverzní. A my s ním musíme souhlasit. Jeho postava se dopouštěla zavrženíhodných metod jako blackface, aby mohla úspěšně ztvárnit role minorit, ale je nutné myslet na to, že se jednalo o komediální záměr s cílem přesně tyhle metody komentovat a udělat si z nich srandu.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Dočti článek již od 125 Kč 25 Kč
Máš již předplatné?
Přihlásit se
Dočíst článek
Poslat sms
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 157321 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH.
Jak to funguje?Po odemčení získáš
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Např.:
Celodenný Skipas v PARK SNOW Donovaly ZDARMA
, Poukázka v hodnotě 200 korun na nákup v Furiosa
nebo PPV kód na Oktagon 65
Zobrazit všechny (9)
Snímek Bena Stillera Tropická bouře stylově zesměšnil problémy Hollywoodu, včetně tzv. whitewashingu, a zneužívání vážných témat pro zisk, přičemž černošský obličej Roberta Downeyho Jr. jen znázornil nehoráznost tohoto odvětví. Což by mělo být jasné všem, kteří film viděli. Jediné, co k tomu lze dodat, je, že bez Downeyho by byla role nejspíš poloviční, jelikož abyste mohli ztvárnit postavu takto stupidní – a přitom takto vážně –, potřebujete mít opravdu skvělého herce, který se nenechá zaskočit žádným bizárem. Naštěstí se jich v Tropické bouři sešlo víc, a tak snímek funguje dodnes fantasticky a patří k tomu nejlepšímu, co v žánru vzniklo.
4. Paul Avery (Zodiac)
S filmy Davida Finchera je to jednoduché. Zpravidla v nich totiž podávají skvělé výkony všichni, kdo se v nich objeví. Výjimkou nebyl ani případ Zodiaca, v němž se na place sešla hned celá řada fantastických herců jako Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo, Anthony Edwards nebo Brian Cox. Po jejich boku stanul taky Robert Downey Jr. v roli egoistického novináře Paula Averyho, který věřil, že se dostal do hledáčku slavného sériového vraha, a o to víc se snažil pracovat na jeho dopadení.
Snímek chytře zobrazuje, kterak vyšetřování případu postupně ničilo život všem, kteří se do něj zapletli. Právě nejvíc to však bylo znát na postavě Averyho, z něhož se stal závislý alkoholik přesvědčený o vlastní výjimečnosti. A přesně tohle spirálovité chování Downey ztvárnil bez sebemenšího zaváhání. Později jsme si zvykli, že je něco takového u herce už standard, pokud by však Akademie nerozdávala Oscary pouze za zásluhy, ale oceňovala herce skutečně na vrcholu jejich sil, měl by Downey zlatého plešouna už za tuto roli.
3. Lewis Strauss (Oppenheimer)
No a když už jsme u těch Oscarů, v případě Oppenheimera byl pro Downeyho samozřejmě naprosto zasloužený. Coby Lewis Strauss – osobnost natolik ovládaná egem a malicherností, že udělala vše pro to, aby zničila pověst člověka, který pro svět znamenal víc, než si v té době kdo dokázal představit – podal Downey nezvykle přízemní, o to víc však soustředěný výkon plný jemných nuancí. Díky tomu do sebe celý třetí akt takzvaně hezky zaklapnul.
Downeymu samozřejmě pomohlo, že byl opět obklopen dalšími skvělými herci, tentokrát měl ale navíc i režiséra Christophera Nolana, jehož cit pro detail a pověstný perfekcionismus pomohly Downeyho výkon ještě zvýraznit. A byť se můžeme zlobit, že si herec získal respekt Hollywoodu až tímto filmem, jak ostatně sám několikrát zmínil během různých udílení cen, my jsme jenom rádi, že k téhle spolupráci došlo. A pokud by se někdy Downey objevil v nějakém dalším Nolanově filmu, rozhodně bychom si na to nestěžovali.
2. Tony Stark (Captain America: Občanská válka)
No a teď už k roli, která jistě bude mnohé z vás zajímat nejvíc (a u níž vás asi překvapí, že jsme ji nevybrali na první místo). Robert Downey Jr. si totiž zahrál Iron Mana v celkem deseti marvelovkách, byl to on, kdo vedl Avengers ve všech čtyřech filmech, kdo se stal na několik let de facto tváří celého komiksového univerza a s jehož filmovou smrtí / odchodem mnozí tvrdí, že umřelo i celé MCU. Downey je dodnes asi nejlíp spárovaným hercem se superhrdinskou postavou, jakého jsme na plátně kdy viděli. Protože když ho vidíte v jeho sebevědomém, ukecaném a hláškujícím módu, okamžitě vám na mysli vyvstane Tony Stark.
Jako snímek, v němž podal coby Tony svůj nejlepší výkon, jsme nakonec zvolili Občanskou válku. Samozřejmě se nabízel i první Iron Man, který Downeyho „udělal“, nebo osudový Endgame, kde se naopak v procítěném heroickém výkonu s celou touhle kapitolou rozloučil.
Byla to nicméně právě Občanská válka, která jeho herecký rejstřík prověřila asi nejvíc – ať už v roli mentora mladého Petera Parkera (ještě navíc flirtujícího s tetičkou May), nebo nezvykle sebekritického lídra Avengers, který věří, že spolupráce s vládou a větší dohled zamezí dalším tragédiím. Nebo minulostí deptaného sirotka, který se stále nepřenesl přes smrt svých rodičů a rázem se ocitá tváří v tvář jejich vrahovi. Skrze to všechno ve filmu Downey exceluje, i proto jej řadíme k jeho nejlepším.
1. Sherlock Holmes (Sherlock Holmes)
No a konečně vítěz v našem krátkém žebříčku nejlepších rolí Roberta Downeyho Jr.! Ano, nakonec jsme nevybrali Iron Mana, ale Sherlocka Holmese. Postavu opět ušitou jako na míru herci, který charismatické a sarkasmy trousící sympaťáky nemusel nikdy moc předvádět, protože jedním sám je.
Coby Sherlock Downey mohl opět dát plný průchod všem svým hereckým instinktům, tentokrát ale zapojil i fyzično, ještě více než v marvelovkách. Spousta bitek v obou Sherlocích byla ve zpomaleném záběru, bez nějakých mechanických obleků (a mnohdy i celkově „nahoře bez“). Režisér Guy Ritchie (Podfu(c)k) tak v podstatě proměnil proslulého detektiva na akčního hrdinu. Nicméně fungovalo to výborně a diváci si to po právu zamilovali, o to větší škoda je, že jsme dodnes nedostali třetí díl trilogie, ačkoliv zájem studia, herce i tvůrců by tady byl. Snad na to tedy jednou dojde, rozhodně bychom to totiž viděli radši než hercův návrat k Marvelu.
I kdyby k tomuto comebacku ale nedošlo, Downeyho kariéra nás bude v zásadě zajímat kdykoli, ať už se vydá kamkoli. Přejeme tak oslavenci vše nejlepší k narozeninám a zase brzy na viděnou.