Třetina populace čte knihy aspoň jednou týdně, mnoho čtenářů a čtenářek není spokojeno se svým časem na čtení.
Mnozí z nás mají často chuť přečíst si nějakou dobrou knihu. Hned další myšlenkou ale je: Kde na to najít čas? Vždyť mi na čtení žádný nezbývá. Tím pádem je prvotní nápad pryč a ani se nepokusíme vzít knihu do ruky. V tom tkví jádro problému, chybí nám návyk.
Z výzkumu agentury ResSOLUTION Group, kterého se zúčastnilo 500 respondentů a respondentek starších 15 let, vyplývá, že pravidelných čtenářů a čtenářek, tedy těch, kteří čtou aspoň jedenkrát týdně, je třetina. Většina z nich jsou podle studie ženy. Co se týče věkových kategorií, knížku do ruky častěji vezmou lidé starší 34 let, mladší ročníky tedy pravidelně nečtou.
Každý pátý člověk v Česku je příležitostným čtenářem*čtenářkou. Čte ve chvíli, kdy má času na rozdávání, tedy když je nemocný nebo třeba na dovolené. A pouhých 14 procent nevezme knihu do ruky vůbec. Dvě pětiny dotázaných jsou zase nespokojeny s časem, který mají na čtení, potřebovaly by ho víc.
Největším lákadlem je pro čtenářstvo téma a autor*ka knihy. Tyto faktory jsou poměrně vyrovnané. Atraktivní téma je důležité pro 34 procent lidí, autor pro 32. Velkou roli však hrají doporučení blízkých či recenze v online databázích.