Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Zkusila jsem „žít cyklicky“. Co to vůbec znamená a jak realistické to v dnešním světě je?
Jaro, léto, podzim, zima. Dynamická fáze, ovulační, premenstruační, menstruační. Kolikrát jsem ze strany wellness influencerstva slyšela, že bych měla žít cyklicky. Odpočívat při menstruaci, pouštět se do výzev v dynamické fázi, dovolit si být citlivá, láskyplná a tvořivá v té ovulační a zpomalovat a dokončovat úkoly v premenstruační. Ale je to možné, dokud existuji ve světě navrženém pro muže?
Společnost pro...?
It's A Man's Man's Man's World. Mužům jsou přizpůsobeny nejen výdobytky současné společnosti jako telefony, bezpečnostní opatření, skafandry, vojenské vybavení, medicínské či vědecké vybavení, kanceláře, dostupnost veřejných záchodů nebo i takové procesy, jako je úklid sněhu z veřejného prostranství. Je jim přizpůsobena samotná společnost. Její každodenní chod organizujeme podle jednoho konceptu: práce. Té ovšem dlouho dominovali oni a ženy se tak se vstupem na pracovní trh musely přizpůsobit rozvrhům, tempu i pravidlům, které s jejich těly tak úplně nepočítaly.
Podívejme se právě na menstruační cyklus – ženy musí pracovat a tvářit se, že se nic neděje, byť po dobu několika dní trpí menstruačními symptomy, jako jsou bolesti břicha, nevolnost, průjem, zvracení, bolesti zad či hlavy. A co premenstruační syndrom (PMS)? Hormonální výkyvy, energie na nule, připadáme si „totálně odporně“ (abych citovala nejmenovanou kamarádku), a stejně si musíme zachovávat kamennou tvář.
Během cyklu se nám proměňuje energie i nálada, střídá se potřeba socializace, či naopak nutkání uzavřít se dovnitř, směrem k sobě samé. Některé online články dokonce hovoří o čtyřech ženách v jednom těle – nemůžu se rozhodnout, jestli to zní přehnaně dramaticky, nebo překvapivě adekvátně.
Náš cyklus zkrátka není připraven podvolovat se hyperproduktivitě, kterou kapitalismus zakotvil jako normu.
Na tento fakt reaguje například koncept s názvem menstruační volno, který ve své legislativě ukotvilo několik států. I kritici tohoto konceptu ovšem připomínají rizika, která se s tímto „benefitem“ v patriarchálních společnostech bohužel stále pojí. Připomeňme stigmatizaci a argumenty o iracionálních či emocionálně nestabilních ženách. Ovšem i tento konverzační faul, který má ženy diskreditovat, vlastně odhaluje jádro kritiky mnohých feministek a feministů – ženy jsou nuceny fungovat v systému, který nebyl navržen pro ně. Samozřejmě nehledě na to, že tyto „iracionální“ či „nestabilní“ ženy bez ohledu na menstruační fázi skrze reprodukční práci zajišťují, aby muži pronášející podobné výroky neumřeli hlady a žili v důstojných podmínkách.
S hlasy, které volají po změně tempa, v rámci kterého ženy musí fungovat, samozřejmě soucítím. Chápu je a ráda bych jim naslouchala. Ale je to vůbec možné? Rozhodla jsem se to vyzkoušet. Za posledních několik měsíců jsem se snažila následovat rady, které jsem o „cyklickém žití“ našla.
Only one must
Shrňme si je.
Menstruační fáze přichází s prvním dnem krvácení. Během těchto dní mají ženy sníženou hladinu estrogenu, jsou unavené, zažívají nepohodlí a další menstruační symptomy. Doporučení člověk najde mnoho, ale většina zní následovně: „V menstruační fázi je ‚only one must‘, jenom jedna zásadní věc, kterou musíte – a to odpočívat.“
Do dynamické fáze se dostáváme s koncem menstruace. Jedná se o takzvané ženské jaro. Postupně se probouzíme, dostáváme se ze zimního spánku. Máme energii na to, pouštět se do různých výzev a riskantních dobrodružství, máme se více hýbat, proudit. „A netrapte se neumytým nádobím nebo nevypraným prádlem, to napravíte za týden,“ popisuje Dana-Sofie Šlancarová z webu Cyklická žena.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Jak probíhají další fáze ženského cyklu.
Jak se dá cykličnost aplikovat na moje povolání.
Ženy jsou v Česku ve většině, tvoří 50,7 procenta populace. Možná i proto by se jim měl každodenní rytmus společnosti víc přizpůsobit.
Jaké změny by ženám pomohly, aby mohly lépe fungovat. Třeba i cyklicky.
Ovulační fáze patří k těm oblíbenějším. V tomto období se uvolňuje dozrálé vajíčko z prasklého folikulu do vejcovodu. Během této doby jsme citlivé, láskyplné, máme chuť na sex, toužíme po pozornosti a péči. „Netrapte se tím, že se vám nechce sedět u počítače. To si vynahradíte za týden,“ upřesňuje Šlancarová.
A konečně – premenstruační fáze. Oblíbila jsem si popis z webu Fitness007: „Bývá z celého cyklu nejdelší a trvá přibližně 13 až 14 dní. Fáze, kdy si žena většinou připadá nesnesitelně. Každá žena tuto fázi cítí jinak. Některá nepociťuje žádné příznaky, někdo se sebou nemůže vydržet.“ Už se těšíš na důležitou schůzku či celý den na nohách?
Praktikovat cokoli z oněch doporučení – netrapte se tím nebo tím – je v podstatě znemožněno komukoli, kdo pracuje ve směnném provozu, kdo pracuje dlouhé hodiny, vykonává náročnou fyzickou aktivitu a funguje v nedůstojných či prekarizovaných podmínkách.
A co já?
Snaha stát se cyklicky fungující ženou se ukázala být značně limitovaná. Živím se psaním textů, fotografováním a vytvářením grafik. To znamená následující: Rozhovory, které musím v maximální míře přizpůsobovat respondentům a respondentkám, focení reportáží, kdy několik hodin v kuse přebíhám a zase se vracím, krčím se, stojím na špičkách. Podobně si často nemohu vybrat, kdy je nejzazší možný deadline, kdy mi editor či editorka pošle text s opravami.
Tím, že mám kreativní práci, bych navíc ideálně měla být kreativní neustále. Zkuste ovšem něco kreativního vymýšlet pod vlivem PMS nebo když si vaši pozornost během prvních dní menstruace uzurpuje převážně jedna dominantní myšlenka – váhání, jestli se vám chce víc spát, nebo na záchod.
Což není stížnost na povahu mojí práce. Vím, jak privilegovaná jsem – moje profese mě z větší části naplňuje, baví, dělá mi radost, přijde mi zajímavá, navíc je obrovsky flexibilní. Velkou část týdne mohu, pokud chci, pracovat z domova, velkou část pracovních povinností si mohu v rámci dne rozvrstvit podle vlastních potřeb. Toto privilegium značná část lidí, kteří menstruují, nemá. Je zřejmé, že praktikovat cokoli z oněch doporučení – netrapte se tím nebo tím – je v podstatě znemožněno komukoli, kdo pracuje ve směnném provozu, kdo pracuje dlouhé hodiny, vykonává náročnou fyzickou aktivitu a funguje v nedůstojných či prekarizovaných podmínkách.
Jít po krůčkách, nebo běžet
Je pravda, že mnoho lidí, kteří o cyklickém žití píší, toto téma neopomíná. Přiznávají, že v dnešním světě je to náročný úkol, a proto doporučují alespoň drobné kroky. Šlancarová radí to samé. Je možné jít o hodinu dříve spát? Je možné jít nakoupit až za pár dní? Je možné přenechat část povinností někomu jinému? Musíme skutečně na všechny schůzky, nebo je některou možné zrušit či přesunout?
Co se mi osvědčilo, je neplánovat party nebo náročné volnočasové akce na dny, kdy můžu relativně spolehlivě počítat s tím, že budu mít málo energie nebo budu unavená. Problém je ovšem i to, že náš cyklus nemusí vždy dodržovat přísný harmonogram. Byť jsem občas tedy plánovala, jak jsem mohla, v některých náročných obdobích se mi pod vlivem stresu cyklus posunul a moje plánování nakonec přišlo vniveč. A jsme zpátky u toho – pokud jsem menstruaci předvídat nemohla, zase jsem musela dodržovat tempo okolního světa i ve dnech, kdy mě zachvacovaly menstruační křeče.
Dlouhodobě by jistě pomohlo uzpůsobení světa všem jeho členům a členkám, nikoli pouze minoritě, kterou muži místy jsou (například v Česku je totiž z celkové populace 50,7 procenta žen). Současně by ovšem prospělo téma menstruace destigmatizovat, abychom o něm na pracovištích mohli častěji a otevřeněji diskutovat, aby všichni pochopili, že menstruace je něco, s čím zkrátka všichni musíme žít – včetně mužů. Základním minimem by ovšem mohly být vložky a tampony zdarma na všech veřejných záchodech. Přinejmenším tam můžeme začít, když hovoříme o přijetí menstruačního cyklu jakožto přirozené skutečnosti.
Pokud to shrneme, zdá se mi, že doufat, přát si a snažit se o cyklické žití je momentálně to jediné, co můžeme. Protože než nastane skutečná společenská změna a patriarchát ustoupí rovné a spravedlivé společnosti, jiná možnost než dělat drobné kroky nám nezbývá.