Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Refresher Česko
Otevřít v aplikaci Refresher
Stáhnout
X
12. května 2024 9:00
Čas čtení 8:08
Lucie Kotvalová

Mladý pár praktikuje japonské shibari. „Vzrušení otevírá tělo i mysl. Umožňuje jít dál s bolestí, vzniká stav odevzdání se,“ říká

Mladý pár praktikuje japonské shibari. „Vzrušení otevírá tělo i mysl. Umožňuje jít dál s bolestí, vzniká stav odevzdání se,“ říká
Zdroj: Romana Chudá / Se svolením Dakini a Mikaela
REFRESHER ROZHOVOR UMĚNÍ
Uložit Uložené
Citlivý obsah
Článek může obsahovat:
  • produkty a služby určené pro osoby starší 18 let
  • sex, nahotu a jiný nevhodný obsah
  • násilí, krev nebo obsah nevhodný pro citlivé povahy
mám nad 18 let (zobrazit obsah)
zpět na hlavní stránkuZpět

On váže, ona je vázána. S mladým párem Dakini a Mikaelem o japonském vázání zvaném shibari.

„S nikým jiným to není stejně intenzivní jako s ním, nikdo jiný mi není schopen dát to, co on,“ vysvětluje třiadvacetiletá Dakini, v čem je japonské shibari odlišné v případě vázání s vlastním partnerem. Tím jejím je čtyřiatřicetiletý Mikael, který dodává: „Vázání s Dakini se nic nevyrovná. S ní tam bylo vždy nejvíc propojení, co jsem kdy zažil. Kvalita toho, co jsme si schopni dávat, je nesrovnatelná s tím, co zažívám s ostatními – kteří jsou pro mě také drazí a vážu s nimi rád, ale nemám tam to ‚soulmatění‘.“ 

Co během vázání prožívají? Jak do shibari vstupuje sex a sensualita? A jak mají nastavené hranice s ostatními lidmi?

Dakini shibari
Zdroj: se souhlasem Dakini a Mikaela

Co je smyslem shibari? Co je to za praktiku?

Dakini: Ve své podstatě je to technika svazování, umění. Pro mě je to jeden z dalších jazyků, jak se na sebe můžeme napojit a vytvořit dialog – jinak než pomocí slov. Podobně jako tanec. Často mám pocit, že je toho ve mně strašně moc a žádná slova to nepopíší – shibari i tanec jsou cesty, jak to sama pro sebe můžu uchopit i jak to sdílet s někým dalším. Když je protějšek ochoten naslouchat a chápat, tak se vytvoří něco hrozně hezkého, co sdílíme teď a tady.

Doporučeno
Zuzana studuje v Monaku. Školné stojí 300 tisíc ročně a ulice jsou tu plné drahých aut a celebrit Zuzana studuje v Monaku. Školné stojí 300 tisíc ročně a ulice jsou tu plné drahých aut a celebrit 19. května 2024 13:00

Mikael: Já jsem většinou vázající. To znamená, že je tam toho ještě o trochu víc. Vnímám to jako formu sebevyjádření a sebepřijetí. V rámci nějaké blízkosti, nálady, času, energie a chuti se mohu napojit na sebe i na toho druhého a pak dělat, zkoumat, kdo zrovna jsme. Skrze shibari vymezuji prostor tělu a omezuji člověka v tom, aby se mohl projevovat – nebo mu naopak nechávám volnost.

Vázáním mám možnost hezky vymezit svět kolem nás – záleží na tom, jak se co utáhne, jak se co uváže, jakým způsobem, jakou rychlostí, s jakou něhou, kam se u toho dívám, na co sahám. To je na tom to zábavný. S každým člověkem je to jiné, byť je tam pokaždé jeden sjednocující prvek. Je potřeba navázat velký vztah důvěry. Ten člověk mě nechá jeho tělo vést, často daleko, na hranu nějakého příjemného nepříjemna.

Dakini: Člověk se tak dostane k odhození masek a filtrů. I sami před sebou jsme občas paradoxně otevřenější, když jsme omezení a máme bezpečný prostor k přijetí opravdových tváří a stránek své osobnosti. 

Často jsem slýchávala stereotyp, že shibari je automaticky propojené se sexem. Tak to asi není, že?

Dakini: Není. S nikým jiným než s Mikaelem sex jako součást vázání nemám. S ostatními lidmi mě spíše baví nechávat chtíč a vzrušení v nenaplněné fázi. 

Mikael: Záleží, jak to mají různé komunity nastavené. V Japonsku, odkud shibari pochází, bylo vázání vždy a otevřeně sexualizované. Hrají si tam se studem a objektifikací, často se při vázání svlékají nebo svlékají intimní orgány, se kterými si hrají. Shibari může být součástí BDSM – a tedy může být sexem.

Doporučeno
Jako hodinová manželka si vydělá i 15 tisíc týdně. „Ženy si domů často nechtějí zvát chlapa, kterého neznají,“ říká Kutilka Ája Jako hodinová manželka si vydělá i 15 tisíc týdně. „Ženy si domů často nechtějí zvát chlapa, kterého neznají,“ říká Kutilka Ája 14. května 2024 8:30

Ale záleží, co si jako sex definuješ. Pro někoho je sex to, že ti někdo sváže ruce a ty jsi u toho vzrušený. Každopádně v Evropě a Americe penetrační sex součástí vázání pro většinu lidí není, což je dané i tím, že jsme malá komunita. Pokud se některé vztahy zhorší, začnou se šířit klepy o různých polopravdách nebo i pravdách, dá se poměrně jednoduše rozvrátit celá komunita. Proto jsme kolem sexu hodně opatrní. Poslední roky ale po Evropě vznikají skupiny jako Make Shibari Dirty Again, kdy se lidé vydávají spíše japonskou cestou.

Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 159111 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS

Co se dozvíš po odemknutí?

  • Proč se lidé svazují: ve stavu vzrušení se snižuje práh bolesti a ta nejednou může být příjemná.
  • „Pak vzniká hezký stav odevzdání se, kdy se v příjemné míře zkombinuje vzrušení a bolest,“ říká Mikael.
  • Jak shibari souvisí se sexem.
  • Jak u Mikaela a Dakini funguje svazování se s jinými lidmi.
  • A jaká bezpečností pravidla je dobré mít na paměti.
Zpět
Sdílet
Diskuse