Ricinový olej neboli naprostá bomba na TikToku. Přestože přináší mnohá pozitiva, odborníci varují, že dokáže způsobit nežádoucí vedlejší účinky. Mezi ně patří například průjem.
Ricinový olej se k léčebným a kosmetickým účelům používá již od starověkého Egypta. Je to skvělý moisturizer, může léčit mírnou suchost pokožky a dokáže zlepšit sílu a lesk vlasů. To funguje při externí aplikaci.
Někteří tiktokeři a tiktokerky však propagují pití ricinového oleje. To má podle nich vést k detoxikaci těla, tím pádem k hubnutí, a dokonce údajně k boji s vážnějšími nemocemi.
„Nejnebezpečnější mýty, které jsme zaznamenali na platformách, jako je TikTok, a to nejen od samotných influencerů a influencerek, ale speciálně v komentářích, je, že ricinový olej vyléčí úplně vše včetně rakoviny, dále že je to naprostý zázrak na hubnutí,“ uvedla Jane Clarke, sestra pracující pro ConfidenceClub.
„Není tu žádný vědecký důkaz pro to, že by ricinový olej měl jakýkoliv vliv na vážnou nemoc, jako je rakovina. Je to jednoduše lež a tyto mýty jsou velice škodlivé,“ doplnila. Jak je to ale s hubnutím?
Ricinový olej je silné projímadlo a jeho časté používání může vyvolat vážné zdravotní následky. „S největší pravděpodobností to povede k podvýživě, dehydrataci a nerovnováze elektrolytů,“ řekla Clarke.
V minulosti se prý ricinový olej používal v lékařství jako projímadlo k léčbě zácpy a k vyvolání porodu u opožděných nastávajících matek. Z bezpečnostních důvodů se však už pro tyto účely nedoporučuje. „Faktem je, že v roce 2024 se nemusíme spoléhat na stejná projímadla, která potřebovali staří Egypťané, medicína pokročila a nyní máme bezpečnější možnosti,“ dodala s varovným apelem sestra.
Používat olej externě je bezpečné, je ale nepravděpodobné, že by to mělo nějaký skutečný přínos kromě jemné pokožky.