„Ty tak cestuješ, kde na to bereš?“ slýchám nezřídka z okolí. Strávila jsem takhle několik týdnů na jihu Itálie v přímořském letovisku, kamarádovi dohodila měsíc v Rumunsku, ale pokukovala jsem i po roce v Gruzii nebo Turecku.
Tam všude se totiž dostaneš jako evropský dobrovolník nebo evropská dobrovolnice. Stačí, když je ti méně než třicet let, a Evropská unie za tebe všechno zaplatí. V článku ti podrobně poradím – od toho, kde hledat, až po tipy na strašáka jménem papírování. U čtení si všímej naklikávacích odkazů, které jsem přidala.
Dočteš se tu:
1. Co všechno je placené? A co tam budu dělat?
2. Jak najít svůj pobyt.
3. Administrativní tips and tricks.
1. Co všechno je placené? A co tam budu dělat?
Já vyjela v rámci programu, který se jmenuje Evropský sbor solidarity, anglicky European Solidarity Corps. Funguje to tak, že pokud je ti méně než třicet let a jsi občanem*občankou EU, můžeš vyjet jednou za život na dva až dvanáct měsíců (tento typ najdeš někdy také pod názvem individuální dobrovolnictví). Pokud je pobyt kratší než dva měsíce, můžeš vyjet i víckrát (někdy takové najdeš pod pojmem týmové dobrovolnictví). Podmínkou není studovat ani mít dokončený nějaký stupeň vzdělání! Můžeš tedy vyjet, i pokud máš třeba vyučení a je ti více než 26 let.
Evropská unie ti zaplatí úplně všechno – cestu, ubytování, jídlo – a ještě ti dá kapesné. Pokud si tedy můžeš dovolit odjet, stojí tě to jen tvůj čas. Na oplátku se očekává práce v rozsahu přibližně plného úvazku. Ale žádný strach. Třeba já měla v dohodě šest hodin práce denně pět dní v týdnu plus dva dny volna v měsíci navíc, takže na výlety bylo času až až. Náplň práce se liší, ale určitě najdeš něco, co je ti blízké. Já třeba pomáhala s propagací, kamarád provázel v muzeu, známá učila děti. Zvažovala jsem ještě pomoc na farmě nebo strategii v advokátní neziskové organizaci.
2. Jak najít svůj pobyt
Kde hledat
Česká organizace Dům zahraniční spolupráce, která menší neziskovky zastřešuje, bohužel nemá úplně nejpřehlednější webovky na světě, ale i tak se stránkami evropskydobrovolnik.cz stojí za to proklikat, základní přehled ti to ujasní. Tohle je nicméně seznam, kde bych hledala já:
Centrální databáze
Největší výběr nabízí přímo centrální databáze European Solidarity Corps. Tam jsem nakonec našla i tu svoji Itálii. Je celkem přehledná, stačí si naklikat, která země by se ti líbila, ve které oblasti by ses chtěl*a zapojit a kdy a na jak dlouho můžeš odjet. Přes tlačítko přihlásit se pak většinou dá napřímo přihlásit vyplněním krátké motivace.
Pozor: Databáze automaticky nabízí i země mimo Evropu, na ty ale často potřebuješ speciální kurz.
Facebookové skupiny
I tam jsem našla spoustu výjezdů a ulovila si tak třeba týdenní pobyt v Portugalsku nebo Polsku. Dají se tu najít nabídky, které jinde nenajdeš, a také last minute poptávky.
V Česku nejlépe fungují skupiny Youth Opportunities CZ nebo Youth projects CZECH REPUBLIC.
Tady ale dávej pozor, nejde o oficiální stránky, a tak danou organizaci vždycky proklepni, třeba právě přes centrální databázi, na rychlý check postačí ale i rychlé googlení. Dobré nabídky jdou najít i v mezinárodních skupinách, třeba ESC, EVS, ERASMUS+ PROJECTS – Europingram či ESC – European Solidarity Corps – EVS – European Voluntary Service.
Organizace
Další cestou je sledovat přímo samotné organizace. Abys mohl*a vyjet, potřebuješ takzvanou organizaci přijímající („hosting organisation“), tedy tu v té destinaci, kam chceš vyjet, a taky organizaci vysílající („sending organisation“), kterou si najdeš v Česku.
Doporučuju tedy sledovat stránky konkrétních tuzemských organizací, které už mají sjednaná místa pro své zájemce a zájemkyně a mohly by v takovém případě být tvou vysílající organizací. Jejich seznam najdeš na stránkách Domu zahraniční spolupráce. Za mě se vyplatí sledovat největší českou EYCB nebo třeba Inex, Brno for You nebo Mladí Info.
Vyplatí se je napřímo kontaktovat i v případě, že výjezd zvažuješ, ale máš otázky nebo potřebuješ pomoc, většinou ti rádi poradí a pomůžou. Vysílající organizace není povinná, ale doporučuju ji kontaktovat i v případě, že sis pobyt našel*našla nezávisle. Třeba pro případ, že se něco pokazí. Je zkrátka lepší mít někoho, na koho se obrátit.
Administrativa
Jenže co všechno to papírování? „Já jsem na to lenoch a nechce se mi,“ slýchám asi tak stejně často jak podiv nad častým cestováním. Moje oblíbená odpověď zní: „Na pár odpolední strávených za počítačem otravným klikáním zapomeneš, na zážitky ne. A za těch pár propainěných hodin času to stojí.“
Pokud vyjíždíš a pobyt sis sehnal*a sám*sama, velmi doporučuju zajistit si tzv. vysílající organizaci. Ta ti s veškerou administrativou pomůže, zkontroluje a většinou chce za pomoc pár stovek nebo jen pár příspěvků na sociální sítě. Moje doporučení, kam se ozvat, jsou ty stejné organizace jako v odstavci výše.
Motivační dopis
Chápu, že pár slov o motivaci může někoho odradit, ale v případě, že ti to dělá obavy, radím nad tím moc nepřemýšlet. Bohatě postačí napsat, že chceš poznat svět a že ti záleží na planetě, pokud jde třeba o projekt environmentální, nebo se chceš zkrátka jen rozvíjet a pomáhat. Dobré taky je si o pozici něco zjistit a propojit to v dopise na svoje koníčky či zájmy. Ber to tak, že jde jen o formalitu pro obě strany, to ti u psaní uleví.
Dohoda
Pokud tě hostitelská organizace přijme, pravděpodobně ti pošle něco jako smlouvu či dohodu. Doporučuju si ji projít s někým ze zmiňované vysílající organizace.
Pojištění
Nemusíš řešit, musí být automaticky součástí smlouvy a je také placené.
Tip na konec
Pokud se ti tenhle program nepozdává nebo třeba už nesplňuješ podmínky, zkus prohledat ještě stránky jako Workaway nebo Worldpackers. Tam najdeš místa, kde výměnou za pár hodin práce dostaneš ubytování a stravu. Ostatní náklady budou ale na tebe. Na druhou stranu, u těchto pobytů najdeš i nabídky na pár dní a obvykle třeba i za méně hodin práce.