V každé volné chvíli člověk sahá po telefonu a zjišťuje, jestli není něco nového. Nyní se potvrdilo, že to má neblahé zdravotní následky.
Přilepený u mobilu je dnes každý druhý a rozhodně se to nedá paušalizovat jen na mladé, kteří přece nemají nic jiného na „práci“ než sedět u mobilu. I starší generace by si měly přiznat, že bez telefonu dnes už nedají ani ránu.
Vše navíc urychlila doba pandemie, kdy byl člověk v podstatě online nepřetržitě, což pak vedlo mnohé k návyku a následné závislosti na mobilních zařízeních. Jack Riewe byl jedním z těchto lidí. V karanténě neustále scrolloval na telefonu, pak se přesunul k počítači, následně zapnul televizi a nemohl přestat, protože nemohl dělat nic jiného.
„Byl jsem donucen zůstat ve svém přehřátém bytě bez jakéhokoli úniku,“ uvedl. Týden scrolloval, scrolloval a scrolloval, dokud necítil tíhu toho všeho, bylo mu nevolno a točila se mu hlava. V té době tyto příznaky připisoval kvalitě ovzduší, nebo dokonce uvažoval, zda se nenakazil koronavirem. Příčinou bylo něco zákeřnějšího – fyzická daň za život téměř výhradně ve virtuálním světě.
Pandemie nás nutila žít pouze online, ale naše těla nebyla navržena, aby primárně existovala ve virtuálním prostoru. A tak najednou do populace začalo pronikat něco, čemu se říká kybernetická nemoc. Nevolnost a závratě jsou faktory, které jsou pro ni charakteristické.
Scrollování filmy na Netflixu či neustálé projíždění TikToku, které nikdy nekončí, mají také sílu způsobit kybernetické onemocnění. „Jakýkoli druh vnímaného pohybu způsobí kybernetické onemocnění,“ říká Kay Stanney, generální ředitelka a zakladatelka Design Interactive.
Doporučujeme tak sledovat vlastní návyky a při první známce problémů nebo nejistoty, jestli netrávíme příliš času přilepeni k obrazovkám všeho druhu, začít toto chování ihned řešit. Třeba i tak, že si na telefonech nastavíme limity na používání určitých aplikací, změníme trochu životní styl, začneme chodit víc ven, sportovat nebo se třeba jen setkávat s přáteli.