Singapur, země známá jako jeden z asijských tygrů, povolil šestnáct druhů hmyzu jako konzumovatelnou potravinu.
Jak glosuje portál CNN Travel, co takhle si dopřát tradiční pokrm jako satay s larvami můr? Nebo nasi lemak s červíky jako přílohou, hmm?
Mezi další schválený hmyz totiž patří třeba kobylky, sarančata, mouční červi a několik druhů brouků. „S okamžitou platností povoluje Singapurská potravinářská agentura (SFA) dovoz hmyzu a výrobků z hmyzu, které byly vyhodnoceny jako druhy, jež vzbuzují nízké obavy,“ stojí v prohlášení úřadu.
Má to ale háček. Pokud si místní kuchaři a kuchařky slibovali, že ušetří náklady a hmyz si jen tak nachytají, mají smůlu. „Je třeba doložit, že hmyz je chován v prostorách regulovaných příslušným orgánem,“ ukládá jim nová legislativa.
CNN se také mluvčího agentury zeptalo, co s hmyzem, který není na seznamu. „Bude muset být podroben hodnocení, aby se zajistilo, že může být použit k lidské spotřebě,“ odpověděl.
Hmyz se stává trendem v gastronomii všude po světě. Láká hlavně jako udržitelnější alternativa k masu. Také obsahuje znatelné množství bílkovin, ale na rozdíl od dobytka jeho chov neprodukuje tolik metanu, který přispívá ke globálnímu oteplování.
V Asii se v zemích jako Thajsko nebo Kambodža běžně konzumují mravenci a cvrčci, na některých místech i tarantule. V Mexiku zase milují kobylkové tacos. V některých zemích si hmyz cestu na talíř teprve probojovává. Tak uvidíme, jak mu to po uvolnění zákonů půjde v Singapuru.