Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Léto, pot a odřená stehna? No more.
„Holky, třou se vám o sebe stehna, když máte v létě šaty nebo sukni? Pokud jo, používáte na to něco?“ Můj dotaz ve skupině několika kamarádek měl následující odezvu: „Pod šaty nosím biker shorts.“ „Třou a taky musím pořešit, co s tím. V biker shorts mi bude hic. Tak asi deodorant.“ „ „Mně ne, ale je to normálka.“ „Mně deodorant nepomáhá, za chvíli se mi vždycky ‚odpotí‘ pryč.“
Tření stehen při chůzi je pro mě záležitost posledních dvou let – nevěděla jsem tedy, co s tím, co pomáhá. Kdo to zažívá, ví, že to může poměrně hodně znepříjemnit každodenní prožívání. Docházení do školy nebo práce, pobíhání sem a tam, jinak malebné procházky parkem nebo třeba objevování nových míst.
Chtěla jsem proto zodpovědět jednou a provždy: co s tím?
Pokud máš vysoce citlivou kůži nebo třeba ekzém, je vhodné se o používaných produktech pobavit s lékařem.
Odřená stehna se mohou týkat kohokoli bez ohledu na tělesný typ. Vznikají (nepřekvapivě) třením, ať už kůže o kůži, nebo o jiný materiál. V létě se navíc do rovnice přidává pot a výsledkem je podráždění, svědění i bolest.
Na internetu koluje mnoho rad: natřít si stehna tuhým deodorantem, použít antistick (neboli sportovní lubrikant), použít pásky na stehna neboli bandeletky, dětský pudr, šortky jakéhokoliv typu, oleje, ustřižené silonky. Funguje ale něco z toho? A co?
Oslovila jsem několik značek, které nabízí produkty proti odřeným stehnům, zda by nám nezaslaly své produkty na nezávislé testování. Do výběru jsme vybrali společnost Caresse, která má v nabídce bandeletky, gely i kalhotky či šortky. Dále firmu Busy B, která má v nabídce dva antisticky, drogerii DM i Zalando, které prodávají bandeletky. První dvě značky se zasláním souhlasily. Firma DM o zařazení zájem neměla a společnost Zalando dodnes neodpověděla.
Tak, teď je konečně na řadě to, proč tady všichni jsme. Které produkty fungují?
Caresse bandeletky
Společnost nabízí dvě varianty bandeletek, tedy elastických pásků. Krajkové a hladké (obojí v mnoha barvách). Krajková varianta není na celodenní nošení, spíše se hodí na kratší přejezdy do práce nebo na večeře či kulturní aktivity, jako je návštěva divadla. Hladké jsou označené jako unisex, ideální jsou na sport nebo celodenní chození. Oba typy bandeletek stojí 595 korun.
Můj verdikt je následující: na první dobrou nejsou nejpříjemnější. Musí být trošku upnuté, aby držely – to ale znamená, že člověk během dne cítí na stehnech tlak. Po chvíli jsem si na ně ale zvykla a v podstatě jsem zapomněla, že je mám. Práci, kterou mají odvést, ovšem zvládají bravurně. Tření stehen zabraňují efektivně. Jediný problém může být to, že je během dne občas musíš vrátit na správné místo, z vícero důvodů se totiž mohou posunout nebo rolovat.
Zkouška ohněm může nastat také při návštěvě toalety, člověk se musí trochu snažit, aby se na ně nedostaly kapky ničeho, co by nemělo (chápeme se). Navíc mohou být nepříjemné pro ty z nás, které se dole neholí. Bandeletky totiž drží díky silikonovým proužkům, které se ale mohou na chlupy nalepit a tahat za ně. Zvláště při sundávání je tak třeba postupovat opatrně.
Faktorem ovšem může být pro mnohé cena. Bandeletky ti sice asi vydrží dlouho a můžeš je používat opakovaně, ale jsou poměrně drahé. Doporučila bych tedy nejdříve vyzkoušení v obchodě. Někomu totiž nemusí být pohodlné a asi nikdo nechce zbytečně utratit téměř šest stovek.
Tady jsou každopádně tips and tricks, jak je používat.
Když jsem si byla produkty vyzvednout, zaměstnankyně obchodu v Praze mi vysvětlily vše potřebné. Důležitý je výběr správné velikosti – v nabídce jsou A (53–57 cm) až F (78–81cm). „Změřte se pevně přes nejširší (oděrovou) část stehna a najděte si naměřenou hodnotu v tabulce. Pokud jste na rozhraní velikostí, volte menší velikost,“ radí firma.
Bandeletky se také musí správně nasadit: „Doporučujeme nosit šev buď na boku, nebo pod zadečkem. Dejte pozor na to, aby pásky kryly oděrovou plochu. Může se stát, že je budete muset umístit našikmo tak, aby vzadu seděly pod zadečkem. Když totiž budou dosahovat až na zadeček, hrozí, že se budou rolovat.“
A jak o ně pečovat? „Kdykoliv je sundáte, nezapomeňte je narovnat, určitě nenechávejte pásky srolované. Perte v ruce ve vlažné vodě nebo v pračce v pracím sáčku na jemný program. Nepoužívejte aviváž, která poškozuje elasticitu vláken.“
Caresse protioděrové gely Body Glide
Protioděrové gely se dají použít kdekoli, kde dochází ke tření kůže. Na nohou, pod prsy, v podpaží, na rukách. Stojí 475 korun. Produkt je sice oproti jiným gelům dražší, ovšem důvodem může být stoprocentně přírodní složení. Neobsahuje navíc žádné živočišné produkty.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Jak hodnotíme bandeletky.
Jak hodnotíme antistick produkty.
Jestli nebudeš mít z anitstick produktů špinavé oblečení.
Produkt vypadá jako tuhý deodorant – a vlastně se nanáší úplně stejně. Aplikuje se na suchou pokožku. Dobré je také vědět, že stačí slabá vrstva, není třeba použít najednou polovinu produktu.
Gel má docílit toho, že se o sebe stehna netřou, ale kloužou po sobě. Produkt navíc kůži hydratuje. A skutečně: gel funguje, jak má. Ke tření nedocházelo, ovšem když jsem byla na nohou celý den, produkt jsem musela nanášet opakovaně. Ono „klouzání“ ovšem člověk stále cítí – byť, alespoň u mě, už nebylo doprovázeno bolestí ani štípáním.
Caresse protioděrové kalhotky a kraťasy
Produkt, ze kterého jsem byla nejnadšenější, je ovšem tento. Protioděrové kalhotky s prodlouženými nohavičkami. Ano, chápeš to správně. Není třeba nosit pod ně jiné spodní prádlo – byť některé prý preferují nosit produkt spíše jako kraťasy, tedy se spodním prádlem pod ním. Hodí se pro ty, které preferují fyzickou bariéru místo gelů či krémů, nebo ty, kterým nejsou bandeletky příjemné. Stojí 399 korun.
Dříve jsem již také zkoušela různé produkty – sportovní kraťásky či biker shorts, ale bylo mi v nich vedro. Tento produkt je ovšem ideální i na parné dny. Je z extrémně tenkého materiálu a nepřišlo mi, že bych na sobě měla něco jiného než typické kalhotky. Produkt jsem dokonce testovala ohněm: po celý den chození po několika městech v rámci reportáže. Kalhotky jsou také extrémně příjemné na kůži.
Velikosti sahají od S po 3XL. „Jediné, co potřebujete, je změřit se přes boky. Míry zadáte do tabulky a uvidíte, která velikost je pro vás v jednotlivých značkách ideální,“ píše firma. A neboj. Kalhotky jsou vyrobené „z kvalitního mikrovlákna a díky hladkému povrchu a zapracovaným švům se nerýsují pod oblečením“.
Doporučuju všemi deseti.
Busy B Antirub gel
Od firmy Busy B jsem vyzkoušela dva produkty.
První byl Antirub Move It neboli mazání na stehna a „podňadří“ (vlevo na obrázku). Produkt stojí 179 korun. První, co mě příjemně překvapilo, byla jemná květinová vůně. Gel se nanáší jednoduše, stačí prsty nanést tenkou vrstvu na „riziková“ místa. Opět platí, co jsem psala v případě Body Glide gelů. Produkt skutečně zabraňuje tření, stehna pak po sobě spíše kloužou. Výrobek je ovšem lepší nanášet opakovaně, proto si ho nezapomeň vzít s sebou, když půjdeš ven.
Busy B Antirub stick
Druhý produkt má stejný obsah, ale jiný obal. U prvního může totiž některým vadit, že se nanáší prsty a může se dostávat za nehty. Tento produkt funguje jako klasický deodorant a nanášení je tak skutečně jednoduché. A motivace firmy? „Jedinej, kdo si občas může dovolit bejt podrážděnej, jseš jen ty,“ píše.
Poznámky pod čarou
U všech „gelových“ variant se člověk může obávat špinavého oblečení. Je třeba počkat, až gel na kůži uschne. Pokud se ovšem na oblečení dostane, měl by jít normálně vyprat. Já špinavé či zničené oblečení po používání nemám.
Bandeletky najdeš i v levnější variantě. Například DM je prodává za 199 korun, Zalando za 460 korun. Zalando má v nabídce i lepicí pásky za 460 korun, ale ty nejsou doporučovány pro citlivou pokožku a já jsem je z toho důvodu nezkoušela.
Jak již bylo řečeno, internet obsahuje mnoho rad. Některé je ovšem dobré ignorovat. Například střižené silonky budou kůži zapařovat a dětský pudr se při pocení žmolkovatí. Pokud budeš zkoušet produkty z drogerie – například klasické tuhé deodoranty –, dej si bacha na složení. Některé složky by mohly tvé kůži, zvláště když je poraněná, uškodit.
Typ produktu, který pro tebe bude vhodný, bude záviset na tvých každodenních aktivitách. Pokud přes den moc nechodíš a máš sedavé zaměstnání nebo studium, budou ti stačit gely. Mně ovšem nejvíce vyhovuje fyzická bariéra v podobě protioděrových kalhotek. Je to jediný produkt, na který skutečně přes den nemusíš ani pomyslet. Nerolují se a nemusíš je vracet na místo, aplikace proběhne za den pouze jednou. Mou aktuální sbírku (o jednom kusu) tak pravděpodobně rozšířím o další.
Snad jsme ti alespoň trochu pomohli a přejeme hezké a bezbolestné léto!