Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Eben Byers si za svůj život prošel doslova peklem. Ačkoli si myslel, že mu kapky zvané Radithor pomáhají s uzdravením, opak byl pravdou. Tři roky se jeho tělo rozkládalo zaživa.
Když si Eben Byers v roce 1927 poranil ruku, doporučil mu lékař kapky jménem Radithor, což byla tinktura s obsahem radia. Měly pomoci zranění rychleji zahojit. Jeho léčba a život však nabraly zcela jiný směr.
Lék prý zpočátku pomáhal. Byers se na něm ale stal téměř závislým a bral až tři lahvičky denně, protože mu prý jeho vedlejší účinky dodávaly energii. Ve svých padesáti letech díky nim prý navíc získal i novou sexuální výdrž. Byers věřil, že mu lék přináší spoustu benefitů. Jenomže po třech letech mu začaly samy od sebe vypadávat zuby a vše nabralo na obrátkách.
„Nechal si odstranit celou horní čelist kromě dvou předních zubů a většinu dolní čelisti. Veškerá zbývající kostní tkáň v jeho těle se pomalu rozpadala. V lebce se mu doslova tvořily díry,“ cituje Muzeum radiace a radioaktivity Orau Roberta Winna, právníka americké Federální obchodní komise, který měl Byerse vyslechnout.
Proč tomuto tragickému případu vděčíme za přísnější kontroly nelékařských drog.
Život v luxusu
Celým jménem Ebenezer McBurney Byers se narodil 12. dubna 1880 v americkém státě Pensylvánie a navštěvoval prestižní americké školy. V roce 1906 získal titul amatérského golfového šampiona a vedl energický život na vysoké úrovni. Věnoval se také boxu a jezdil na koni ve Velké Británii nebo v USA, kde vlastnil i stáje. Patřila mu také řada nemovitostí a často si užíval života v Palm Beach na Floridě.
Po skončení Ebenovy sportovní kariéry ho jeho otec, prezident společnosti A.M. Byers Company, jedné z největších ocelářských společností na světě, jmenoval svým nástupcem. Během svého aktivního života si však Eben při cestě vlakem na fotbalový zápas poranil ruku. Podle webového archivu vlak údajně prudce zastavil a Byers z něj nešťastnou náhodou vypadl.
Léčení zranění však neprobíhalo tak, jak Byers doufal, a tak mu lékař předepsal Radithor, kapky na zotavení a pro úlevu od bolesti. Byla to destilovaná voda, která však obsahovala radium. Rizika spojená s radiací nebyla tehdy všeobecně známá jako dnes a teprve čekala na své objevení vědci a vědkyněmi, například Marií Curie-Skłodowski.
Léčebný proces byl zpočátku však natolik účinný, že se Byers nemohl kapek nabažit. Začal je nabízet všem svým přátelům a dávkoval je dokonce i svým koním.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemčení?
Proč si Byers oblíbil kapky a proč se kvůli nim zvýšilo i jeho libido.
Jaké byly další vedlejší účinky kapek.
Co řekl právník, když viděl rozkládajícího se Byerse.
Jaký osud nakonec Byerse potkal a co se mu kvůli užívání léku stalo.
Jak reagovala farmaceutická společnost a proč vynálezce Radithoru žádné vedlejší účinky nezaznamenal.
Orau píše, že v prosinci 1927 Byers vypil až tři lahve denně. Přezdívalo se mu „děda Lišák“ kvůli jeho sexuální výdrži, která začal projevovat navzdory pokročilejšímu věku, to vše údajně díky radioaktivním kapkám proti bolesti.
Zvýšené libido nebylo jediným vedlejším účinkem Radithoru
Počátkem roku 1931 však Byerse začaly trápit migrény a začal nadměrně hubnout. Poté se mu náhle začala zevnitř rozpadat čelist. To se samozřejmě projevilo i na Byersově vzhledu; prý vypadal doslova obludně. Podle portálu Ati však během těchto ničivých účinků rádia necítil žádnou bolest, takže si mnohokrát ani neuvědomil, že z obličeje odpadávaly části masa nebo zuby.
Mezitím různé společnosti začaly zkoumat účinky léků obsahujících radioaktivní látky, což vedlo ke zjištěním o děsivých účincích na lidský organismus. V roce 1931 zahájila vyšetřování také Federální obchodní komise, která si stála za svým tvrzením, že lék Radithor je pro lidský organismus mimořádně nebezpečný. Když si komise předvolala Byerse k výslechu, už se ani nemohl dostavit, protože se jeho tělo rozpadalo. Museli ho proto navštívit v jeho domě na Long Islandu v USA.
Právník federální komise, advokát Winn, popsal setkání s Byersem jako trýznivý zážitek v krásném prostředí. „Jeli jsme do Southamptonu, kde Byers bydlel. Nemohu vám popsat ten stav, protože to byla ta nejděsivější věc, jakou jsem kdy v životě viděl. Dobře vypadající muž v nejlepších letech sotva mluvil. Hlavu měl ovázanou obvazy. Prodělal dvě po sobě jdoucí operace, při kterých mu musela být odstraněna celá horní čelist kromě dvou předních zubů. Všechno ostatní se pomalu rozpadalo a nebylo možné to zvrátit,“ říká Winn.
Byers nakonec svým devastujícím zraněním podlehl 31. března 1932 ve věku 51 let. Doktor Frederick Bonner Flinn uvedl, že Byers měl v těle rozptýleno až 36 mikrogramů radia. Smrtelné množství je přitom prý pouhých deset mikrogramů. Neměl proto žádnou šanci na přežití, uvádí portál Web Archive.
Podle webu Ati byla příčinou Byersovy smrti rakovina. V jeho těle bylo údajně tolik radioaktivní látky, že radioaktivní byl i jeho dech. Pohřbili ho proto v olověné rakvi, aby nekontaminoval okolní půdu.
Baileyho laboratoř, kterou založil William J. A. Bailey jakožto „vynálezce“ Radithoru, fungovala jen krátce, od roku 1925 do roku 1930, než se objevil příběh Ebena Byerse. Baliley o sobě nepravdivě tvrdil, že je lékař, a léta šířil mýtus, že radium pomáhá při různých nemocech nebo podporuje erekci, aby mohl prodávat své kapky. Celkem se jich prodalo až 400 tisíc lahviček. Eben Byers údajně nebyl jejich jedinou obětí.
Bailey však svůj omyl nikdy nepřiznal. Ati píše, že své jednání dokázal vždy dobře zdůvodnit. „Vypil jsem více Radithoru než kterýkoli jiný žijící člověk na této planetě a nikdy jsem z toho neměl vedlejší účinky.“ Jeho tvrzení se mu však vymstilo – on sám později zemřel na rakovinu.
Osud radioaktivních „léků“ byl však nadobro zpečetěn, když různé organizace začaly regulovat a kontrolovat chemické složení léků. Částečně k tomu přispěl smutný osud Ebena Byerse, kvůli němuž došlo ke zpřísnění podmínek kontroly léčiv.