Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Pataruni Gosh svět zná jako ženu žijící ve vodě. Z vody se vynořuje pouze večer, jinak by ji čekalo velké utrpení.
Podle americké Národní zdravotnické knihovny známe až 26 000 různých nemocí. Od běžných, snadno léčitelných a život neohrožujících diagnóz až po agresivní a smrtelné případy, které sužují lidstvo.
Na seznamu jsou některé vzácné nebo neobvyklé, jejichž případy nejsou v populaci běžné – takové podle České asociace pro vzácná onemocnění postihují méně než pět lidí z deseti tisíc. Na celém světě je popsáno šest až osm tisíc různých vzácných diagnóz.
V tomto článku se dočtete:
Jaký je příběh Pataruni Gosh.
Proč tráví celé dny ponořená ve vodě.
Co by se Pataruni stalo, kdyby vylezla.
Žena jménem Pataruni Gosh z Indie trpí jednou z těchto chorob. Sice patří k nejvyhledávanějším „atrakcím,“ o jejím životě, minulosti a dnes neznámé nemoci se toho ale moc neví. Dokonce ani překlad jejího skutečného jména nemusí být stoprocentně správný, protože jiné portály jako Leaders ji označují jiným jménem, jako Batorani Hosh.
Situace se poněkud změnila, až když se na YouTube začala šířit videa, na nichž žena nehybně sedí v jezeře. Zvědavci, kteří ženu točí, posbírali nějaké historky o tom, proč to žena dělá, od místních obyvatel.
V posledních měsících však případ Indky zaujal i lidi na sociálních sítích včetně Tiktoku, kde se začaly objevovat popisky jako čarodějnice, mořská panna nebo žena, která možná není z tohoto světa. Rozhodli jsme se případ popsat podle maxima dostupných informací.
O co se jedná?
Pataruni, jak většina médií překládá její křestní jméno, má být dnes 67 let a posledních 27 let svého života doslova prožila ve vodě. Činí tak kvůli vzácné nemoci, která jí znemožňuje žít normální život a vykonávat jakoukoli práci.
Umoja Stanard píše, že celý příběh se postupně dostal do povědomí lidí kolem roku 2000. Tehdy začali vesničané v indickém státě Západní Bengálsko šířit příběhy a vyprávění o ženě, která z ničeho nic tráví dny ponořená v nedalekém jezeře. Místní obyvatelé, kterým často chybí i základní vzdělání, si situaci vůbec nedokázali vysvětlit.
Proto se postupně začaly objevovat konspirace, že žena ve vodě je čarodějnice, blázen nebo že možná vůbec nepochází z naší planety. Jiní tvrdili, že lže jen proto, aby přilákala pozornost lidí a získala od nich peníze. Případ si začal získávat stále více pozornosti a postupně se lidi po celém světě chtěli dozvědět o ženě a o tom, proč tráví celé dny ponořená ve vodě.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co zjistíte po odemknutí?
Jaká nemoc Pataruni sužuje.
Jak vypadá její život, kdy dny tráví ve vodě?
Proč se neléčí.
Jaký vliv má dlouhodobý pobyt ve vodě na lidské tělo.
První místní, kteří se k ní přiblížili a oslovili ji, se údajně dozvěděli krutou pravdu. Pataruni Gosh trpí vzácnou nemocí, která postihuje její kůži, klouby i svaly. Problém se u ní objevil těsně před čtyřicítkou. Choroba úzce souvisí s denním světlem a slunečními paprsky. Pokud by se žena vystavila slunci, přestože by na sobě měla oblečení nebo jinou ochrannou vrstvu, trápily by ji silné bolesti kloubů. Její kůže by pak postupně popraskala a mohlo by jí to přivodit nebezpečné infekce.
Pataruni Gosh však zjistila, jak může svoje bolesti co nejvíce minimalizovat. Zachraňuje ji voda. Proto v roce 1998 začala každý den před svítáním chodit k nedalekému jezeru, do nějž se ponořila až po krk a zůstala tam až do setmění.
Vzhledem k popisu nemoci a jejích projevů si veřejnost začala klást otázky. Proč Pataruni nemůže z vody vylézt? Nestačilo by jí žít v místnosti bez přímého slunečního světla? Jenomže choroba Pataruni Gosh prý nesouvisí jenom se sluncem. Záření projevy její nemoci zhoršuje, ale pociťuje je, i když se paprskům vyhýbá.
Jak vypadá její denní režim?
Zjednodušeně řečeno, pobyt na slunci je pro indickou ženu velmi obtížný, pobyt mimo slunce jí také způsobuje určitou bolest, ale pobyt ve vodě může bolesti značně otupit. Podle zdrojů žena opakuje rituál trávení dne ve vodě bez přestávky už od roku 1998.
Den této ženy prý vypadá tak, že vstane před svítáním, přesune se k vodě, ponoří se až po krk a zůstane takto 12 až 14 hodin podle toho, kdy zapadne slunce nebo podle počasí. Po setmění se vrátí domů, vykoná nezbytné práce a jde spát.
Na videozáznamech ženy ve vodě je také vidět skupina lidí, kteří stojí na břehu a hovoří s ní. Jsou to prý místní obyvatelé a její sousedé, kteří starší ženu chodí k jezeru navštěvovat, aby jí dělali společnost, aby jí hodiny v jezeře rychleji ubíhaly.
Proč ji nikdo neléčí?
K takto nezvyklému životnímu stylu se váže spousta čistě praktických problémů a komplikací. Jak to například žena dělá s jídlem? Pataruni prý mnoho let přežívala jen na dvou talířích rýže měsíčně, ale tato informace nebyla nikde potvrzena. Další otázky pak vyvstávají ohledně samotné diagnózy nebo léčby. Indická žena prý žije sama bez rodiny, ostatní příbuzní žijí velmi daleko, a jelikož na venkově není zdravotnictví dostupné, musela by podniknout dlouhou cestu, na níž nemá peníze.
Další čistě logickou otázkou je, jaký vliv má dlouhodobý pobyt na lidské tělo. Brazilská studie z roku 2018, jíž cituje Leaders dosvědčila, že pobyt a cvičení ve vodě mírné teploty skutečně značně ulevuje bolesti kloubů a zvyšuje jejich mobilitu. Jiná studie pak hovoří o tom, že se lidské tělo i na tyto podmínky dokáže adaptovat – vytvořením zvrásnění na kůži zvýší citlivost nervového systému a umožní člověku lépe se hýbat i pod hladinou.