Nechceš podporovat rychlou módu, ale potřebuješ si osvěžit podzimní šatník? Máme pro tebe 12 tipů, kde pořídit svetry neodolatelných designů podle nejpřísnějších parametrů slow fashion. Tři z nich jsou navíc vyrobené v Česku.
Slovo udržitelnost dnes patří k nejskloňovanějším. Paradoxně si o ní můžeme počíst i na webech většiny fast fashion gigantů, kteří zodpovídají za více emisí, než všechny mezinárodní lety a námořní doprava dohromady. K tomu vykořisťují pracovníky a pracovnice v nejzranitelnějších koutech světa a neprodané kolekce pálí nebo odkládají na skládky.
My jsme si dali tu práci a prohledali jsme nabídku značek, pro které enviromentální šetrnost není jenom greenwashingové heslo.
Vytipovali jsme 12 svetrů, které byly vyrobené šetrně, z kvalitních materiálů s důrazem na přírodní zdroje a recyklaci a splňují kritéria must have kousků tohoto podzimu. Vybírej vesty, roláky a svetry z bavlny, vlny nebo kašmíru, které ti můžou při dobré péči vydržet věky.
1. Tílko z merina
Everlane, 1860 korun
Everlane patří k vlajkovým značkám udržitelnosti made in the US. Podporuje ji užíváním šetrně získávaných materiálů a transparentní výrobou (i jejich oblečení je však šité v Číně nebo Vietnamu, výroba má však etické certifikáty). K tomu produkuje kolekce nadčasových designů, které čerpají ze skandinávského stylu. Co se týká kvalitní a etické módy, jde přitom o jednu z cenově nejdostupnějších variant.
Svetrové topy jsou hot úlovek celé sezóny AW 2024 a nejspíš i těch následujících. Úpletové tílko ze stoprocentní ultraměkké merino vlny s certifikátem RWS (Responsible Wool Standart) se bude hodit k animal print sukním, kostkám, baggy jeans a skvěle vynikne pod sakem.
2. Tvídový cropped svetr
Lanius, 3 500 korun
Jestli tě zajímá etická móda, určitě bys neměl*a opomenout značku Lanius z Kolína nad Rýnem. Rodinnou firmu založila designérka Claudia Lanius v roce 1999 a dodnes ji vede se svou dcerou. Zakládá si na kvalitním provedení, pečlivém zvažování trendů a – you guessed it – na udržitelnosti.
Nás zaujal cropped svetr v kávové barvě s nopky tvídového vzhledu, který snad nikdy nevyjde z módy, v nabídce je ale ještě dalších šest odstínů. Složení je z 55 procent vlna a z 45 procent bavlna, obojí z kontrolovaného eko zemědělství.
3. V-Neck Polo
Yerse, 3 490 korun
Tento ultimátní piece má na starosti barcelonská značka Yerse, jejíž designy nám berou dech. Svetr s límečkem se dá sehnat na českém e-shopu GreenButik v šedé nebo růžové nebo přímo na webu studia. Má mírný oversize střih, lehce pruží a je vyrobený merino vlny (65 procent), alpaky (5 procent) a nylonu (30 procent).
4. Kobaltově modrý na zip
Armedangels, 3 250 korun
Designerské duo z Kolína nad Rýnem položilo v roce 2007 základy značce, která je dnes už skoro legendou a oblíbily si ji i celebrity po celém světě. Armedangels sází na skvělé materiály a svěží design, jež vychází z nadčasových stylů a umožňuje jednotlivé kousky dobře kombinovat v duchu kapsulového šatníku.
Přesně takový je stoprocentně bavlněný svetr Ronyiaas, který nás zaujal v kobaltově modré, ale seženeš ho i v jemné lila, krásné šedofialové nebo krémové.
5. Classic crew
Colorful Standard, 2 500 korun
S tímto dánským brandem jen těžko šlápneš vedle, nabízí totiž nepřeberné množství barevných variací a simple praktické střihy, které se neomrzí. My vybrali basic kousek, který má potenciál vydržet ti věčnost. Je ze stoprocentní merino vlny, vyrobený v Portugalsku a a povznese tvůj outfit na luxusní úroveň, ať už ho doplníš čímkoliv.
6. Rolák z vlny
MRS & Hugs, 3 750 korun
Žádný šatník se neobejde bez roláku. Tento s volným rukávem a bez vzoru ze stoprocentní vlny může tvořit základ tvých podzimních fitů roky. Zvolit si můžeš z pěti barev a na e-shopu Breuninger najdeš i sukni ze stejného setu. Jen koukni na fotku níž a uznej, že komplet vypadá skvěle. Kousky nad 2 400 korun ti navíc německý obchod s luxusní módou dopraví zdarma.
7. Vesta
Thinking Mu, 3 000 korun
Také tento brand z Barcelony staví na ohleduplnosti a najdeš ho v nabídce e-shopů jako Zalando či Freshlabels. V jeho portfoliu často najdeme výrazné barvy a smělé designy. My ale z letošní kolekce vybrali nenápadnější kousek v tlumené šedé, avšak s výrazným vzorem úpletu. Dodá tvému fitu vintage nádech a s vestou směle vyčaruješ svůj librarian-core nebo literature student outfit. Už jen obuj ballet flats nebo Mary Janes a je to.
8. Button-up kardigan
Rhea, 3 790 korun
Vrcholný corp-core, tichý luxus. Se stoprocentním merino kardiganem si vybuduješ outfity do kanclu nebo do školy hodné Andy Sachs. Zvolili jsme pískový odstín, ale v nabídce amsterdamského ateliéru Rhea, jež vznikl teprve v roce 2023, najdeš i šedou nebo černou variantu a všechny jsou stejně univerzální a stylové.
9. Crème de la crème
Wolfkids, 2590 korun
„Všechny naše svetry pleteme v Čechách v malé rodinné pletárně. Díky tomu jsou kvalitně zpracované a Vy můžete mít jistotu, že Vám svetr vydrží opravdu dlouho,“ slibuje značka Wolfkids.
Chunky svetr v krémové barvě z hrubšího úpletu je ze stoprocentní bavlny a jde o naprosto univerzální kousek, který jen tak z módy nevyjde. Na to, že jde o lokální výrobu, je navíc za opravdu dobrou cenu, za níž běžně seženeš produkty z fast fashion řetězců jako Zara, které se ohleduplností opravdu chlubit nemůžou.
10. Liška z Jeseníků
Svetry z Jeseníků, 7 520 korun
Svetry, které ručně plete Martina z malebné vesničky v Jeseníkách pod hlavičkou brandu Svetry z Jeseníků nemají být jen módní doplněk, ale oblečení, které tě bude provázet kusem života.
Jsou z alpaky, která je jemnější než ovčí vlna, a výhodou ruční práce na míru je, že si svetr můžeš nechat přizpůsobit. Říct si o jiný odstín nebo upravený střih, stačí napsat. Nový kus ti pak přijde za čtyři až šest týdnů, tolik času totiž zabere jeho výroba. Nás z nabídky zaujal střih Liška ve skořicově oranžové se stojáčkem a takzvaným rýžovým vzorkem.
11. Tie front kardigan
Reformation, 6 250 korun
Luxusní newyorská slow fashion značka vyrábí oděvy z přírodních materiálů, jež ještě navrch většinou recykluje. V jejím portfoliu najdeš klasické nadčasové džíny a tolik svetrových střihů, že by sis s nimi mohl*a vystačit do konce života… Alespoň my bychom si to dokázali představit.
Vybrali jsme kardigan, který je univerzální a hot zároveň díky trendy tkaničkovému detailu vpředu. Model Cassia je komplet z kašmíru, který z 95 procent prošel recyklací.
12. Rolák od Božidary
Božidara, 12 000 korun
Opět lokální, opět ruční práce. Božidaru Richterovou nučila plést vlastní babička. Designérka s vášní pro módu a film to se svou značkou dotáhla až na molo Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku a na titulku československé Vogue.
Poznávací značkou svetrů Božidara jsou volné, slušivé střihy. V souladu s tím jsme vybrali rolák Moss, který je ztělesněnou elegancí a tvoří jej stoprocentní merino vlna.