Na pozici bezpečnostního kontrolora se naučil rozeznávat nebezpečné předměty, odhalovat podivné chování lidí, ale zažil i mnoho emotivních situací. Jak získat podobnou práci a proč bylo slovo bomba zakázáno?
Před několika lety pracoval na vídeňském letišti, když se dozvěděl, že hledají mladé lidi na pozici bezpečnostního kontrolora. Složil potřebné zkoušky, vystudoval letištní akademii a nakonec oblékl letištní uniformu a dohlížel na bezpečnost.
V rozhovoru vám Peter prozradí zajímavé informace o tom, co všechno musel jako bezpečnostní pracovník umět, prozradí vám tajná místa na letišti, kam se běžný cestující nedostane, a dozvíte se také, jak probíhá kontrola zavazadel před nástupem do letadla.
Zajímavý obsah ti na Refresheru přinášíme každý den. Pokud se ti naše práce líbí a chceš redakci podpořit, přidej se do klubu Refresher+. Získáš neomezený přístup k prémiovému obsahu a mnoho dalších výhod.
- Co se stalo s Petrovým spolužákem, který se neustále vyptával na zbraně.
- Co všechno se museli v akademii naučit.
- Jaká zákoutí má letiště a co je ve sklepě.
- Jak kontrolují ženy s hidžábem nebo obézní lidi.
- Proč knoflík na kalhotách stírají papírkem.
Psychotesty jsme neměli, ale sledovali nás v průběhu kurzu.
Jak probíhal pohovor na pozici bezpečnostního kontrolora? Tehdy byly přijímací zkoušky těžké, určitě těžší než dnes. Samozřejmě jsem měl pohovor a kromě toho i počítačový test, ve kterém sledovali naše reakční schopnosti.
Například nám pět vteřin ukazovali obrázek místnosti, kde bylo sedadlo, nábytek, venku auto. Pak obrázek vypnuli a přišly otázky typu: „Jakou barvu mělo auto na ulici? Kolik knih bylo na stole?“ a podobné věci. Čím víc věcí jsme si zapamatovali, tím lépe.
Dělali vám i psychotesty?Ne, ale museli jsme jít k doktorce, která s námi dělala další testy. Například nám dala pod deku předměty a my jsme pod ni museli strčit ruku a podle hmatu popsat, co držíme.
Důležitý byl také zrak a sluch. I když jsme neměli psychologické testy, pozorovali nás v průběhu kurzu, když už jsme testy absolvovali.
Úroveň 3 má velmi silné zdi. Kdyby tam něco vybuchlo, nepoškodilo by to statiku letiště.
Jak probíhal kurz?Na pozici jsme se připravovali asi čtyři týdny v letištní akademii. Dostali jsme několikasetstránkovou příručku, ve které bylo úplně všechno. Museli jsme například znát nazpaměť celé uspořádání letiště, kde co najdeme, nejen prostory, které vidí běžní cestující, ale i všechno ostatní.
Na závěr jsme dostali žlutou propustku, která nás opravňovala jít úplně všude po letišti, i do letadel nebo do prostor, kde letadla parkují. Takže jsme museli znát letiště od sklepa až po střechu.
Takže vídeňské letiště má suterén? Co tam je?
Ano, letiště má sklep. Jsou tam obrovské prostory pro evakuaci lidí, šatny, sprchy a místnost, kam vás policie odvede, pokud má podezření na výbušninu ve vašem zavazadle.
Tato místnost se nazývá Level 3 a má velmi silné zdi. I kdyby v ní cokoli vybuchlo, statika letiště by díky tloušťce stěn nebyla poškozena.
Co se dozvíte, když článek odemknete?
- Co se nachází ve sklepě vídeňského letiště.
- Proč vyhodili jeho kolegu z kurzu.
- Jak se kontrolují lidé na vozíku.
- Jak kontrolují policisté bezpečnostní pracovníky.