Ve groupchatu se už týdny řeší, kdo za co půjde, ale ty jsi nestihl*a nic? Neboj, poradíme ti, jak oslnit, i když řešíš kostým last minute.
Neboj, nikoho za low effort nesoudíme, naopak tě docela chápeme. Ne každý má čas nebo finance (!) na řešení promakaného kostýmu týdny dopředu. Je úplně v pořádku nevědět si rady. Navíc polovina z tutoriálů, které najdeš online, odkazuje k americké popkultuře, která u nás ne vždy rezonuje se stejným efektem. Nebo naopak ke klišé převlekům, které nikoho neohromí.
My pro tebe vybrali pět kostýmů, které zvládneš vymyslet doma s tím, co už pravděpodobně máš, případně s naprostým minimem potřebných věcí navíc. A kdyby sis přeci jen troufl*a na něco propracovanějšího, můžeš se kouknout na náš článek s kostýmy, které letos lidé nejvíce googlili nebo si udělat Refresher kvíz, ve kterém zjistíš, jaká postava k tobě nejlépe pasuje.
1) Zvíře
Klasika všech klasik. Zvířecí kostým je navíc udržitelný, protože si vystačíš i s paletkou stínů, kterou už doma nejspíš máš. A jestli se na umělecké vymalovánky necítíš, vsadíme se, že takovou kočičku určitě zvládneš. Minutový tutorial přikládáme.
2) Kostýmy v trojici
Skupinové kostýmy letos údajně nejvíc frčí, když si k sobě najdeš ještě dva kamarády. Tahle možnost sice vyžaduje trochu plánování, ale při troše štěstí ti čas přeci jen ušetří: náklady a úkoly na to, co kdo vymyslí a zařídí, si můžeš v trojici rozdělit. A tipy na kostýmy? Náš ultimátní favorit jsou tyhle frajerky z TikToku, které se nastylovaly do linek pražského metra. Ceníme.
Jinak ale wow efekt udělá vesměs jakákoliv skupina, kterou znáš z popkultury. Naši oblíbenci? Učitelský sbor z Bradavic, mimoni nebo tři čuníci. Opravdu low effort jsou pak trička s nápisem věcí, které mají jen tři ingredience – třeba jako tyhle holky, které kostým ve stylu Negroni Sbagliato vyřešily jen tričky s nápisy Vermouth, Campari a Prosecco.
3) Normální oblečení aka low effort filmové kostýmy
Normálním oblečením nemyslíme se na kostým úplně vydlabat a povýšeně prohlásit, že „jdeš sám*sama za sebe“. Ne, ne. Chce to víc rafinovanosti. Tak třeba pokud máš rád*a svetry a sukně ve stylu 90. let, jdi za Rachel z Přátel. Pokud máš ve skříni oblíbenou džínovou bundu, vyžehli si vlasy, kup cestou lahváče a prohlaš, že jdeš za Ozzáka z Comebacku. Vyřešit to lze i kostýmem ve stylu konkrétního období. S trochou fantazie se svou skříní nějaké devadesátky nebo šedesátky určitě nastyluješ.
4) Fairycore
Víly a mořské panny trendují. Cokoliv, na co napasuješ přírodní motivy, tedy les, kytičky nebo moře, je vítané. Vílí neboli fairycore tě zachrání, i když postrádáš nápady. Nezapomeň ani na jejich pohádkové kamarády. Skřítka, hejkala nebo bludičku i z běžného šatníku při troše fantazie vymyslíš za pár minut.
Ve šuplíku s poklady ze svého dětství nebo u své mladší ségry hledej doplňky jako květinové věnce, barevné stuhy do vlasů, náhrdelníky z mušlí a tak dál. Win-win jsou v téhle estetice samozřejmě vílí křídla, ale protože je děti milují, běžně na ně narazíš v papírnictvích, hračkárnách a tak dále.
5) Meme
Hitem jsou taky kostýmy, které citují virální memy. Můžeš zapojit i partu viz tip výše. Hitem jsou třeba memy ve stylu trojice Spidermanů, ten s pejskem usrkujícím čaj (vystříhni ouška z trička, sežeň klobouk a vezmi si do ruky čaj, hotovo!) nebo ikonický „distracted boyfriend meme“ s párem, ve kterém se muž ohlíží za jinou – jeden si oblékne červené tričko, další kostkovanou košili a je to.