Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej klub REFRESHER+ už od 25 Kč během prvních tří měsíců 😱
dnes 23. listopadu 2024 v 8:12
Čas čtení 1:21
Magdalena Trajerová

Unikátní objev. Mumie šavlozubé kočky by mohla přepsat učebnice

Unikátní objev. Mumie šavlozubé kočky by mohla přepsat učebnice
Zdroj: Unsplash / Rostyslav Savchyn
ZAHRANIČÍ PRAVĚK
Uložit Uložené

V sibiřském permafrostu byla objevena vůbec první mumie šavlozubé kočky. Unikátní nález poskytuje vědcům cenné informace o vzhledu a chování těchto dávných predátorů.

Objevený exemplář je mládě šavlozubé kočky, která se po severní polokouli potulovala přibližně před 32 tisíci lety. Paleontologové dlouho diskutovali o vzhledu šavlozubých koček, doposud se totiž mohli opírat pouze o zkamenělé kosti a otisky nohou. Tato dobře zachovalá mumie jim ale nyní poskytuje vzácný pohled na to, jak tito tvorové opravdu za života vypadali. Informuje o tom časopis National Geographic.

Objev je významný i proto, že prozrazuje více o životním vývoji šavlozubých koček. Většina nalezených fosilií jsou totiž dospělci. Mumie mláděte tedy může vědcům odkrýt, jak podobná zvířata vypadala v ranných stádiích svého života.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený National Geographic (@natgeo)

Mládě bylo identifikováno jako mládě Homotherium latidens, což je druh šavlozubé kočky známý svými kratšími špičáky a hbitostí. Tito predátoři se vyskytovali převážně v Eurasii a Severní Americe. Díky své rychlosti dokázali ulovit mladé mamuty a další velká zvířata.

Doporučeno
Přepište dějiny: Rozdělení na lovce a sběračky je mylné. V pravěku lovily i ženy Přepište dějiny: Rozdělení na lovce a sběračky je mylné. V pravěku lovily i ženy 6. prosince 2023 v 15:00

Exemplář nabídl paleontologům i zásadní informace o anatomii šavlozubce. Jednou z nich je například barva srsti. Jednotná tmavě hnědá barva mláděte odborníky překvapila. Dosud se totiž domnívali, že šavlozubé kočky měly srst vhodnou pro splynutí s travnatým, otevřeným prostředím, podobně jako dnešní kočkovité šelmy. Možné ale je, že tmavá srst mláděte mohla v průběhu života zesvětlit. Odpověď na tuto otázku ale s určitostí ozřejmí pouze případný nález dospělé šavlozubé kočky.

Dalším překvapivým objevem byly hluboké pysky mláděte. Ty napovídají, že by šavlozubé kočky mohly být schopné své dlouhé špičáky skrývat v tlamě. I tento fakt by bylo ovšem nutné ověřit u vyspělého jedince.

Doba ledová
Zdroj: Curtesy of Twentieth Century FOY / Doba Ledová

Odborníci také zkoumají unikátní stavbu tlapek mláděte. I ta se výrazně liší od stavby moderních koček. Vyznačuje se kulatějšími polštářky tlapek a absencí výrazného karpálního polštářku. Tyto rozdíly pomáhají vědcům pochopit, jak se šavlozubé kočky lišily od dnešních velkých koček, a nabízejí podrobnější obraz jejich anatomie a chování.

Studium mumie by mohlo přinést i další odpovědi na otázky o technikách lovu šavlozubých koček a o tom, jak se jejich tělo přizpůsobilo světu ovládanému obří kořistí. Kvůli klimatické krizi, která stojí nejen za roztáváním ledů a permafrostů, lze předpokládat, že podobných nálezů můžeme v budoucnu čekat více. 

Domů
Sdílet
Diskuse