Podle americké vědecké studie může pravidelná fyzická aktivita ve formě procházek prodloužit člověku život.
Výzkum, který byl ve čtvrtek zveřejněn v prestižním časopise British Journal of Sports Medicine, uvádí, že pravidelné procházky mohou život prodloužit až o pět let.
„Překvapilo mě zjištění, že ztráta let života v USA způsobená nízkou úrovní fyzické aktivity může soupeřit se ztrátami způsobenými kouřením a vysokým krevním tlakem,“ uvedl pro CNN hlavní autor studie Lennert Veerman, který se ve svém výzkumu inspiroval podobnou studií z roku 2019. Ta přinesla zjištění, že riziko předčasného úmrtí se snižuje při častější každodenní fyzické aktivitě. Veerman chtěl podle svých slov zjistit, jak se do délky života promítne jedna hodina chůze denně.
Vědecká skupina se při svém výzkumu zaměřila na americkou populaci. Ve svých závěrech uvádí zjištění, že pokud by se všichni Američané a Američanky starší 40 hýbali stejně málo jako nejméně aktivní část populace, snížila by se očekávaná délka dožití mužů a žen v USA o 5,8 roku z 78 na 73 let. Naopak, pokud by sportovali stejně často jako nejaktivnější část obyvatelstva, stoupl by očekávaný věk dožití až na 83,7 roku.
Studie tedy přinesla očekávané zjištění, že fyzická aktivita je ze zdravotního hlediska velmi důležitá a může mít vliv na délku života. Její míra však musí být přiměřená, sportování po dobu 23 hodin denně neznamená, že bude člověk žít věčně. V tomto případě se podle autorů studie dá mluvit o příliš velkém množství tělesné aktivity, které tělu naopak neprospívá.