Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Tento článek je PR zpráva společnosti Ministerstvo životního prostředí.
19. prosince 2024 v 14:30
Čas čtení 2:58
Sponzorovaný obsah

Co musíš vědět o zálohování PET lahví a plechovek: Koukni, kam je vracet a kolik to bude stát?

Co musíš vědět o zálohování PET lahví a plechovek: Koukni, kam je vracet a kolik to bude stát?
Zdroj: Pexels / Andrea Piacquadio
ZAJÍMAVOSTI EKOLOGIE UDRŽITELNOST
Uložit Uložené

Zálohování PET lahví a plechovek se blíží. Připrav se na něj, ať víš, co dělat.

Pravděpodobně ti neunikla novela zákona o obalech, ve které se řeší zálohování PET lahví a plechovek. Možná ale nemáš ucelené všechny informace nebo nevíš, co to bude znamenat v praxi. Máme pro tebe shrnutí od Ministerstva životního prostředí, ve kterém se dozvíš, co mají nová pravidla přinést a proč jsou pro Česko výhodná.

Proč k novele došlo?

Má to hned několik důvodů, které mají vliv nejen na ekonomiku, ale také na životy jednotlivců. Ten hlavní je, že nová evropská legislativa – nařízení EU o obalech – v podstatě stanovuje zálohové systémy jako povinnost od roku 2029. Je možnost výjimky, a to pokud bychom v roce 2026 byli schopni vytřídit 80 % PET lahví a plechovek, ale tu ČR nesplní. Pokud by se zálohování nezavedlo českým zákonem, znamenalo by to vyšší náklady pro obce a vyšší poplatky za odpady. Zálohový systém se nicméně osvědčil už v 16 zemích v Evropě a další budou přibývat. Například v roce 2025 Rakousko a Polsko, to znamená, že v okolí ČR budou všechny země zálohovat.

Konečně by se v přírodě, v příkopech ani ve městech nepovalovaly plastové lahve a plechovky

⚠️ Ročně je v ČR udáno na trh přibližně 820 milionů kusů hliníkových nápojových plechovek. Z tohoto množství se vysbírá pouze 26 %, zbytek končí na skládkách, ve spalovnách nebo jako volně pohozený odpad (tzv. littering).

  • Souhrnná hodnota vyplýtvaného materiálu je v současných cenách 216 mil. Kč.

⚠️ PET lahví se ročně udá na trh cca 1,8 mld. kusů. Současným systémem se do žlutých popelnic vysbírá cca 73 %. Při následném třídění plastového odpadu se ještě přibližně třetina vysbíraných PET lahví „ztratí“ na skládkách nebo jako palivo a ve výsledku jde do recyklace přibližně jen 50 % množství udaného na trh. Problémem však je, že takto získaný PET může být stykem s ostatním plastovým odpadem kontaminován, a není ho proto možné použít jako materiál pro styk s potravinami.

  • Souhrnná hodnota vyplýtvaného PET materiálu je v současných cenách 221 mil. Kč.

V neposlední řadě by se díky zálohovému systému z PETky i plechovky staly opět PETka a plechovka, protože by dosahovaly potravinářské kvality. Nyní se PET lahve znovu používají maximálně na výrobu mikin a koberečků do aut, nic dalšího z nich vyrobit nejde. Po zavedení zálohování se ale z PETky stane zase PETKa, čímž podpoříme opakovatelnou využitelnost daného materiálu. Finančně si přilepší i obce: ze zálohování dostanou 15 % z nevybraných záloh, což vychází průměrně 39 Kč na občana.

Součástí novely zákona o obalech je i zpoplatnění reklamních letáků, jehož cílem je, aby se výrobci letáků finančně podíleli na procesu následného nakládání s odpadními letáky a nesli příslušné náklady, stejně jako je to u obalů.

zálohování, novela, mžp, statistiky, ekologie
Zdroj: Ministerstvo životního prostředí

Praktické informace, které bys měl*a vědět i ty

❓Od kdy bude zálohový systém platit?

  • Účinnost zákona se plánuje od roku 2025 a spuštění systému je plánováno od roku 2026. 

❓Jaká bude výše zálohy?

  • Záloha bude jednotná pro všechny druhy zálohovaných jednorázových obalů – čtyři koruny. Její výše nebude ovlivňovat cenu nápojů.

❓Jakých typů obalů se bude zálohování týkat?

  • Zálohování se týká plastových lahví o objemu 0,1 litru až 3 litry od nealkoholických nápojů a alkoholických nápojů do 15 % alkoholu (tj. lahve od stolních i minerálních vod, džusů, ovocných či zeleninových šťáv nebo piva) a plechovek o objemu 0,1 litru až 3 litry od nealkoholických nápojů a alkoholických nápojů do 15 % alkoholu (typicky energetické nápoje, limonády, piva atd.).

❓Kde bude možné PET lahve nebo plechovky vrátit?

  • V prodejnách potravin a nápojů a na čerpacích stanicích nad 50 m² prodejní plochy. Bude je možné vrátit i kdekoli jinde v síti sběrných míst a u online prodejců. Dohromady na více než 11 000 místech. Dále se do vracení zálohovaných lahví a plechovek mohou dobrovolně zapojit i menší prodejny, kiosky, školy, obce nebo pořadatelé jednorázových akcí.

❓Jak bude zálohovací systém fungovat?

  • Způsob bude podobný jako u zálohovaného skla. Zákazník přinese PETky nebo plechovky do prodejny, na benzínku či jiné sběrné místo. Obaly se vrací včetně etikety, nesešlápnuté, aby bylo možné naskenovat jejich unikátní čárový kód. Poté, co je zákazník odevzdá a získá zpět zálohu, bude možné obaly prostřednictvím automatu slisovat. Nebude se tak převážet vzduch navíc.
MŽP, ekologie, zálování, novela
Zdroj: Ministerstvo životního prostředí

❓Jaké jsou zkušenosti ze zemí, které zálohování již zavedly? A bude systém fungovat stejně?

  • Zkušenosti ze Slovenska ukazují, že zavedením zálohového systému zmizely volně pohozené PET lahve a obaly od nápojů v přírodě a zvýšila se míra třídění. Za dva roky z 60 % vytříděných PET lahví stoupl počet na 92 %. Zároveň už v polovině prvního roku od zavedení systému kleslo množství pohozených plechovek v přírodě o 17 % a o 13 % u PET lahví. 
Anketa:
Jaký máš na nový systém zálohování názor?
👌 Je to super krok.
👍 Asi je to dobré, ale počkám si, až jak bude vše fungovat.
 🤷 Nevím, zatím na to nemám názor.
🙅 Jsem proti, nesouhlasím s tím.
👌 Je to super krok.
44 %
👍 Asi je to dobré, ale počkám si, až jak bude vše fungovat.
14 %
 🤷 Nevím, zatím na to nemám názor.
8 %
🙅 Jsem proti, nesouhlasím s tím.
33 %
Domů
Sdílet
Diskuse