Studium na vysoké škole v zahraničí ti může otevřít dveře nejen k profesním příležitostem, ale také k poznávání jiných kultur.
V roce 2020 bylo podle OECD zaregistrováno 15 % českých studentů na univerzitách po celém světě. Lákalo by i tebe studovat bakaláře třeba v Anglii nebo v Japonsku? Podívej se na zkušenosti českých studentů, kteří aktuálně studují na školách v pěti různých zahraničních zemích.
🇬🇧 1. Velká Británie
Spojené království je domovem nejprestižnějších univerzit na světě. Studovat v Británii znamená nejen získat výborné vzdělání, ale také ponořit se do bohaté historie. Věděl*a jsi například, že v univerzitním kampusu na Oxfordu je tabule, kterou použil Albert Einstein pro zápisky ohledně teorie relativity?
Své o studiu na této prestižní škole ví také Kateřina Panešová z Teplic, která zde dokončuje poslední rok studia matematiky: „Moje studium probíhá velmi individuálně, nejčastěji formou tutoriálů nebo v malých třídách. Oxfordská univerzita je tzv. collegiate university, to znamená, že studenti jsou součástí univerzity i své koleje, kde fungujeme jako komunita nebo velká rodina. Setkáváme se třeba při hudebních vystoupeních v kapli, uměleckých sešlostech, slavnostních večeřích, diskotékách a mnoha jiných aktivitách a tradicích. Studium v zahraničí je pro mě obohacující nejen po stránce vzdělání, ale i kulturně a společensky. I přesto, že jsem se často musela překonat, nikdy jsem rozhodnutí studovat na Oxfordu nelitovala,“ dodává Kateřina.
🇺🇸 2. Spojené státy americké
Od Ivy League institucí, jako je Harvard University, po veřejné vysoké školy jako University of California, USA nabízí širokou škálu vzdělávacích možností. O tom se přesvědčil také absolvent Berklee College of Music Matěj Číp, který v New Yorku vystudoval obor Live Music Production and Design ve hře na cimbál: „Studentské prostředí je tu velmi rozmanité – jak národnostně, tak zkušenostmi studentů. Někteří moji spolužáci jsou již zapsaní umělci a nějakou dobu pracují, ale jsou i ti, kteří dokončili bakaláře a pokračují dál. Společně vymýšlíme a realizujeme různé hudební projekty.“
I přesto, že je New York městem, které nikdy nespí, si Matěj zvládne najít i chvilku sám pro sebe. „Kdykoliv mám čas navíc, sednu na kolo a nechám se vést všemožnými směry manhattanských cyklostezek. Často nechávám rozhodovat semafory o směru mé jízdy. Vždy objevím něco dechberoucího a nového.“
🇯🇵 3. Japonsko
Země vycházejícího slunce nabízí vynikající technologické a vědecké programy na špičkových institucích jako je třeba University of Tokyo. Architekturu na této škole vystudovala Dominika Demlová, která říká: „Tokio je obrovské, ale během studia uvidíte, že každodenní život v Tokiu se odehrává ve velice intimních prostorech, malých restauracích a ulicích. Komunita cizinců je zde také poměrně malá a během pár let začnete všude narážet na vaše známé. Tokio je menší, než vypadá, a to se mi na něm líbí.“
Japonsko je známé nejen pro své průlomové výzkumy a inovace v oblasti robotiky, ale také pro vynikající gastronomii. Studenti zde mohou ochutnat autentické sushi, ramen a další lahůdky připravené opravdovými mistry. „Ceny jídla, služeb a dalších k životu důležitých věcí jsou podobné jako v Čechách, ale daleko nižší než třeba v New Yorku nebo Londýně,“ upřesňuje Dominika.
🇳🇱 4. Nizozemsko
Nizozemsko se pyšní vysoce hodnocenými univerzitami a otevřeností k mezinárodním studentům. Amsterdam, Leiden, Utrecht a Rotterdam mají kromě inovativního výzkumu živé studentské komunity, které pořádají zábavné akce. Vybrat si můžeš také z bohaté nabídky programů v angličtině za přijatelné školné i pro mezinárodní studenty.
Mezi vysokými školami najdeš špičkové technické školy ale i síť tzv. university colleges, jejichž struktura je inspirována tradičními britskými univerzitami, jako je Oxford nebo Cambridge. Mezi ně patří i Leiden University, kde v současné době vyučuje Nicole Štýbnarová, původem z Olomouckého kraje: „Vyučujeme především formou malých seminářů pro zhruba 15 studentů a výuka je interaktivní. Studenti bydlí ve stejné budově (college), kde probíhá i jejich výuka. Ve volném čase se realizují ve studentských organizacích a tráví čas zejména v komunitě jejich college. Z hlediska obsahu učí university colleges formou tzv. liberal arts, kdy si studenti do značné míry sami sestavují svůj hlavní obor, který je vždycky interdisciplinární.“
🇫🇷 5. Francie
Francie je se svou bohatou historií, uměním a kulinářskými lahůdkami ideální destinací pro studenty, kteří se rádi ponoří do světa kultury. Nachází se tam věhlasné školy jako Sorbonne, která patří mezi nejstarší francouzské univerzity, nebo Pařížský institut politických věd zvaný Sciences Po, kde vystudovala řada francouzských prezidentů, ale i český student Štěpán Záškolný. „Zajímavým specifikem Francie je, že velká část škol je jednooborovou institucí. Například Sciences Po je škola zaměřená pouze na politické vědy. Šíře jejího záběru je tedy podobná jedné fakultě typické české univerzity. To umožňuje vysokou specializaci a uzpůsobení studia tak, aby co nejvíce vyhovovalo danému oboru,” vysvětluje Štěpán a dodává: „Francie má kvalitní školy, na kterých čeští studenti typicky neplatí školné, přijatelné životní náklady a hezké prostředí pro život.”
Náklady na studium ti pomůže pokrýt stipendium
Podle dat MŠMT každým rokem kontinuálně zájem o studium v zahraničí narůstá, a to i navzdory tomu, že je většinou nákladnější než studium v Česku. Studenti, jejichž rodinný rozpočet na pokrytí studijních nákladů v zahraničí nestačí, mají možnost požádat o různé druhy stipendií. Jedním z nich je i stipendijní program Scholarship od rodinné nadace Bakala Foundation, která podpořila již 216 českých stipendistů a stipendistek.
„Uchazeči o stipendium u Bakala Foundation si nejčastěji volí ke studiu Velkou Británii. V minulém roce to byla téměř polovina všech zájemců. Na druhém místě jsou pak Spojené státy americké, kam loni mířila čtvrtina uchazečů. Z evropských destinací pak vede Švýcarsko a Nizozemí,” uvádí Jana Wittbergerová, manažerka stipendijního programu Scholarship. „Ať už si student nebo studentka vybere ke studiu jakoukoliv zemi, získává kromě akademických znalostí i školu života v tom nejlepším slova smyslu,” dodává.