Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
dnes 12. ledna 2025 v 11:00
Čas čtení 3:06
Kateřina Jungvirtová

Víc než 50 procent lidí vzdá svoje předsevzetí. Poradíme ti, jak ho letos konečně dodržet

Víc než 50 procent lidí vzdá svoje předsevzetí. Poradíme ti, jak ho letos konečně dodržet
Zdroj: Pexels / Liza Summer
ZAJÍMAVOSTI NOVOROČNÍ PŘEDSEVZETÍ PRODUKTIVITA PSYCHOLOGIE
Uložit Uložené

Tohle jsou důvody, proč nikdy nedodržíš svoje předsevzetí, a tipy jak to letos konečně změnit.

80 % Čechů si podle průzkumu agentury Ipsos dává novoroční předsevzetí. Více než polovina z nich ho ale nedodrží. Přesto vždycky na začátku roku sociální sítě zaplní seznamy cílů a visionboardy. Všude vidíš, jak být v roce 2025 nejlepší verzí svého já – ideálně, když tahle verze vstává v 5 ráno, chodí pětkrát týdně na pilates a už v půlce ledna má splněné všechny svoje goals na další rok. 

Visionboardy, seznamy cílů, afirmace a podobné nástroje jsou samy o sobě super. Pomůžou ti zjistit, co opravdu chceš a stanovit si kroky, jak toho dosáhnout. Potíž je v tom, že „new year – new me“ tak úplně nefunguje a novoroční přípitek z tebe kouzlem neudělá novou osobnost. 

📆 Na druhý pátek v lednu připadá tzv. Den slabé vůle. Právě v tento den nejvíce lidí vzdá svoje novoroční předsevzetí. 

Nový rok, nová úzkost

Výzkumy neurovědců ukázaly, že stanovování cílů výrazně ovlivňuje naše emoce. Způsobuje uvolňování dopaminu, který je klíčový pro udržení motivace. Mozek ho produkuje, když máme pocit, že se nám něco povedlo nebo když očekáváme odměnu. Zajímavé je, že k tomu dochází už při definování cíle. Pocity štěstí tak zažíváme ještě před tím, než dojde k jeho naplnění.

🤔 Kde se teda stane, že štěstí vystřídá stres?

Když si svoje předsevzetí špatně nastavíš, dřív nebo později přijde moment, kdy ho z různých důvodů porušíš. Pár takových drobných porušení může vést k myšlence, že budeš selhávat celý rok. Jako příklad můžeme uvést oblíbenou výzvu ujít za den alespoň 10 tisíc kroků. Prvních pár dní se ti to daří, ale pak máš více učení nebo méně energie a cíl nesplníš. Úzkostlivě sleduješ, jak všichni na Instagramu chodí jako o život a tvoje statistiky na hodinkách se nehýbou. Můžeš se cítit demotivovaně a nedostatečně. A tady se tvoje předsevzetí stává zdrojem stresu. Proč? Pravděpodobně sis dal*a nerealistický cíl nebo si ho špatně definoval*a, což vedlo ke ztrátě motivace.

@betterselfjourney1 Join me on my journey to 53kg #10kstepsdailychallenge #10kstepschallenge #wieghtloss #suspiciousminds ##screammovie ♬ Suspicious Minds - Elvis Presley

Jak si nastavit předsevzetí, abys je splnil*a?

Sepsali jsme pro tebe tipy, jak si předsevzetí nastavit tak, abys neztrácel*a motivaci a zbytečně tě nestresovala.

1. Nekopíruj cíle jiných lidí

Než se pustíš do plnění instagramových výzev a cílů jiných osob, zamysli se, jestli jsou pro tebe vůbec relevantní. To, že někdo chce denně ujít 10 tisíc kroků, vstávat brzy ráno nebo chodit spát před desátou večer neznamená, že je to i tvoje cesta. Zeptej se sám*sama sebe, co chceš změnit a podle toho si nastav priority.

2. Správná formulace is the key

Studie z roku 2020 ukázala, že jsme mnohem úspěšnější v plnění cílů orientovaných na přístup než těch, ve kterých se chceme něčemu vyhnout či něco ukončit. To znamená, že tvoje předsevzetí by nemělo znít: „V roce 2025 nebudu jíst nezdravé potraviny“, ale: „V roce 2025 budu jíst zdravěji. Začnu tím, že do jídelníčku zařadím více ovoce a zeleniny a místo slazených nápojů budu pít čistou vodu.“

3. Think big, ale zůstaň nohama na zemi

Je pro tebe ujít 10 tisíc kroků denně reálné? Jestli trávíš většinu dne u počítače, tak nejspíš ne. Dej si cíl, o kterém víš, že je splnitelný, vyhneš se tak zbytečné frustraci. Vždycky můžeš laťku posunout výš.

4. Promysli, jak přesně cíl splníš a co k tomu potřebuješ

Typickým příkladem jsou předsevzetí zaměřená na hubnutí a cvičení. Říct si: „V novém roce zhubnu nebo „začnu cvičit“ nestačí. Podrobně si sepiš, jak toho dosáhneš. Například jaké změny uděláš v jídelníčku, jaké dny v týdnu budeš chodit cvičit nebo jak často budeš chodit na procházky. Zároveň můžeš svůj cíl rozdělit do tzv. mikrocílů, které tě k němu dovedou.

5. Treat yourself 

Psycholožka Phillippa Lally zjistila, že vybudovat si nový návyk trvá průměrně 66 dnů, takže trpělivost je na místě. Co ti ale může pomoci vydržet, jsou odměny. Třeba pokud chceš začít pravidelně cvičit, zajdi si po lekci pro svoje oblíbené kafe nebo matchu. Na začátku možná budeš chodit do fitka hlavně kvůli tomu, ale to vůbec nevadí. Je totiž vědecky dokázané, že odměňování opravdu pomáhá v budování návyků.

matcha
Zdroj: Freepik / pvproductions

Co bychom si měli předsevzít všichni

Předsevzetí vždycky musí vycházet z tebe. Visionboardy na TikToku, Instagramu či Pinterestu ber jako zdroj inspirace, ale ne doslovný vzor. Nemusíš mít skin care rutinu o 12 krocích, skříň plnou designérských značek ani vyrýsované břišáky. Nikdy se neporovnávej s nikým kromě sebe. A nevyčítej si, když se něco nepovede. Nikdo není stoprocentní.

Na závěr jsme připravili pár tipů na předsevzetí, která si může dát každý.

🤞 V roce 2025:

  • Překonám svůj strach z...
  • Zkusím něco nového
  • K sobě budu mluvit pozitivně
  • Budu odpočívat s vědomím, že si to nemusím zasloužit
  • Se alespoň jednou měsíčně uvidím s rodinou
  • Budu mít sebe na prvním místě
  • Přispěju na dobrou věc
Domů
Sdílet
Diskuse