Nová studie upozorňuje na rizikové chování a psychické problémy spojené s touto nemocí, které mohou přispívat ke zkrácení délky života.
Nedávná britská studie odhalila, že dospělí s diagnózou ADHD mají výrazně kratší průměrnou délku života než ti, kteří tímto onemocněním netrpí. Znepokojivé jsou také odhady počtu lidí trpících ADHD, podle nichž touto poruchou v současnosti trpí tři až čtyři procenta dospělých na celém světě.
Studie analyzovala údaje od více než devět milionů dospělých osob ve Velké Británii z let 2000 až 2019. Došla k závěru, že muži s ADHD žijí v průměru o téměř sedm let a ženy o téměř devět let méně než jejich vrstevníci bez této diagnózy.
Zobrazit tento příspěvek na Instagramu
„Lidé s ADHD se také častěji dopouštějí rizikového chování, jako je kouření, pití a přejídání,“ řekl deníku The Guardian profesor Joshua Stott, hlavní autor výzkumu z University College London. "Nyní víme, že lidé s ADHD mají také vyšší výskyt sebevražd," dodal.
ADHD však není jediným faktorem, který přímo ovlivňuje délku života. Pacienti mají často současně vyšší výskyt psychických problémů, omezený přístup ke zdravotní péči a dopouštějí se rizikového chování, jako je kouření nebo nadměrné pití alkoholu.
Autoři studie vyjádřili obavy z nedostatečné diagnostiky ADHD. Ukázalo se, že pouze 0,32 procent dospělých osob ve studii mělo stanovenou svou diagnózu. Výsledky naznačují potřebu zvýšených investic do služeb v oblasti duševního zdraví, které by podporovaly právě osoby s ADHD.