Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Psycholog vysvětlil varovné signály toxického vztahu. Kdy odejít a jak překonat rozchod?
„I když pojem ‚toxický vztah‘ není minimálně zatím vědeckým termínem, v překladu je to jedovatý vztah. Přeneseně znamená jednoduše škodlivý. Tedy romantický vztah, který ubližuje. Může ubližovat jednosměrně, tedy je tam jasná nerovnováha moci, kde je jeden člověk psychicky zneužívaný či zraňovaný, nebo obousměrně, kde si oba lidé ve vztahu ubližují, akorát v jiných oblastech či jiným způsobem. Připomíná to obraz dvou jedovatých hadů zakousnutých jeden do druhého,“ vysvětluje psycholog Matej Hrabovský.
O svou zkušenost se s námi podělila Daniela, která uvízla v toxickém vztahu, od kterého ji nakonec odrazovali kamarádi i partnerovi rodiče. „Jeho životní styl byl dost odlišný od toho mého, uspořádaného. Studoval i pracoval, ale kvůli práci byl často mezi lidmi, na párty, a sem tam si, samozřejmě, i něco dal. Právě to, jak jsme byli rozdílní, mě v té chvíli velmi bavilo,“ vzpomíná na začátky.
Držel si odstup, jako by mě vlastně ani nechtěl vidět, jen mě využil na sex a pak si mě opět nevšímal.
Dobrodružné léto plné zábavy a cestování skončilo a dvojice se vrátila do běžného života, který nepokračoval idylicky. Její přítel začal být agresivní a své výbuchy hněvu střídal s manipulativním omlouváním. Daniela však tento varovný signál ignorovala a ve vztahu pokračovala.
Líbí se ti naše tvorba? Přidej se do klubu Refresher+. I díky tvé podpoře dokážeme přinášet kvalitní články. Kromě mnoha výhod, které na tebe čekají, získáš neomezený přístup k prémiovému obsahu.
Pokud máš pochybnosti o zdraví svého vztahu, udělej si test níže, který jsme pro tebe připravili s pomocí psychologa. Odpověz na otázky upřímně „ANO“ nebo „NE“ a vyhodnoť své výsledky.
„Držel si odstup, jako by mě vlastně ani nechtěl vidět, jen mě využil na sex a pak si mě opět nevšímal. Neustále jsem hledala chyby u sebe. Míval nepředvídatelné výbuchy hněvu, ponižoval mě, manipuloval. A mně to stále nedocházelo, protože… to prostě uměl dobře otočit a já jsem upřímně věřila, že já jsem ta špatná,“ přiznává po letech.
Při identifikování toxického vztahu si podle odborníka musíme všímat vzorců chování, které negativně ovlivňují psychickou pohodu, emocionální prožívání, vztahy s jinými lidmi, ale i zdraví celkově.
Mezi klíčové znaky patří například gaslighting, tedy zpochybňování partnerovy reality, paměti či vnímání a obviňování z přílišné citlivosti, což může vést k zpochybňování a ztrátě sebevědomí oběti.
Napadl ji v domě rodičů
„Při výměně názorů mě na chodbě v domě jeho rodičů napadl. Až když mi jeho rodiče řekli, ať od něj odejdu, že si zasloužím někoho, kdo si mě bude vážit, se mi trochu rozjasnilo,“ popisuje Daniela moment, když si uvědomila, že něco není v pořádku. Agresivní partner jí způsobil poškození sítnice v oku, důsledkem čehož před okem dosud vidí skvrnu.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Udělej si test, který ti pomůže vyhodnotit zdraví tvého vztahu.
Jak rodiče Danielina přítele reagovali na násilné chování jejich syna.
Proč Daniela po rozchodu nemohla navázat zdravý a funkční vztah.
Proč měl toxický vztah na Lilianu částečně i pozitivní vliv.
Jak identifikovat toxický vztah.
Co dělat, pokud zjistíš, že žiješ v toxickém vztahu.
Proč není dobré zůstat s toxickým partnerem či partnerkou v přátelském vztahu.
Ani po tomto incidentu se Danielin partner nevzdával. Psal jí, nosil květiny, omlouval se. Jeho snahy skončily až po dvou měsících. Daniele tehdy pomohla blízkost jiných lidí, kteří ji utvrdili v tom, že vztah, ve kterém žila, nebyl zdravý.
Pamatuji si, jak mě překvapilo, že je o mě vlastně mezi muži zájem. Protože po vztahu s ním jsem měla pocit, že mě už nikdy nikdo nebude chtít.
Odejít bylo náročné
„Když sleduješ toxický vztah zvenku a nemusí v něm být ani fyzické násilí, to psychické může být často mnohem horší, říkáš si, jak v něm ten člověk může zůstávat, když očividně trpí a bolí ho to. Ale pak se v takovém vztahu ocitneš sám, ani nevíš jak, a je neuvěřitelně těžké z něj odejít, protože věříš, že se to zlepší (kvůli těm extrémním chvílím euforie) a vůbec si to neuvědomuješ,“ vysvětluje Daniela situaci, ve které se ocitá množství lidí.
Definitivním řešením však pro ni byla až pomoc odborníků. „Začala jsem chodit na terapie a nakonec jsem začala brát antidepresiva – tak moc mě ten vztah zničil. Byla jsem v bodě, kdy jsem opravdu cítila, že se zblázním a potřebuji pomoc, úlevu od toho svíravého pocitu.“
Vyléčení ze vztahu jí trvalo více než čtyři roky, během nichž se ocitla v několika těžkých situacích.
„Pamatuji si, jak mě překvapilo, že je o mě vlastně mezi muži zájem. Protože po vztahu s ním jsem měla pocit, že mě už nikdy nikdo nebude chtít. Myslím, že až teď jsem všechno zpracovala a jsem úplně připravená na něco nového,“ říká Daniela s tím, že se přibližně před dvěma lety setkali a za své chování se jí omluvil.
Zdroj: archív respondentky
Lilianě začal přítel posílat zprávy plné nenávisti
Něco podobného prožívala i Liliana, jejíž vztah byl podle ní zpočátku úžasný. Situace se však změnila a od přítele jí začaly chodit vulgární zprávy. „Začali jsme se hádat a on mi začal posílat zprávy plné nenávisti. ‚Lituji, že jsem tě poznal. Jsi sobecká p****. Jsi násilnický manipulátor. Do****š mi celý život a všechno jsi do****la‘,“ cituje Liliana, která si přesto myslela, že je to normální.
Že jde o toxický vztah jsem si uvědomila, až když na mě zvedl ruce, a to jen proto, že jsem dostala nový follow od kluka.
Po hádce vždy přišel s omluvou, později ji začal blokovat na sociálních sítích a více a více urážet, což později vyústilo do fyzického napadení. „Že jde o toxický vztah jsem si uvědomila, až když na mě zvedl ruce, a to jen proto, že jsem dostala nový follow od kluka,“ říká mladá dívka.
Toxický vztah může zahrnovat přehnanou kontrolu, kde jeden partner určuje, co druhý může dělat a s kým se může stýkat. Běžné je také ponižování přes kritiku či výsměch, které podkopávají sebevědomí. Toxický partner často hází vinu na druhého za vše a vykresluje ho jako přecitlivělého. „Tedy ubližující komentáře, na které když druhý zareaguje obranou, tak z něj daný člověk ještě udělá nudného člověka‚ který neví, co je sranda‘,“ vysvětluje psycholog Matej Hrabovský.
Dalším znakem je iracionální žárlivost, pocit „vlastnění“ partnera a absurdní obvinění z nevěry, zatímco on sám si dělá, co chce. „S tím mohou souviset i nutkavé myšlenky o partnerově nevěře a vytváření absurdních scénářů, které člověk partnerovi s jistotou prezentuje,“ říká psycholog.
Podle Liliany měl tento vztah velký vliv na její život a dokonce jí paradoxně přinesl i něco pozitivního. „Urovnala jsem si priority, cíle a sny. Díky tomu jsem lepším člověkem, který na sobě pracuje a tráví čas sám se sebou. Od té doby jsem vztah neměla ale tak brzy si kluka k sobě nepustím, protože jsem spokojená sama se sebou a zatím mi nechybí někomu patřit nebo s někým trávit čas ve vztahu,“ dodává na závěr.
Zdroj: archív respondentky
Za každou neshodou hned není třeba hledat toxicitu
Je důležité si uvědomit, že vztahy nikdy nejsou dokonalé. „Když má někdo takový, ať o tom začne psát knihu,“ říká odborník. Za každou neshodou či nevhodnou nebo přehnanou reakcí tak automaticky není třeba hledat toxicitu.
„Když je to však stabilní vzorec a člověk dlouhodobě ve vztahu trpí, je důležité zvažovat více aspektů. Ve zdravém vztahu se mají v prvé řadě cítit oba bezpečně,“ upřesňuje odborník. Zpozornět je třeba při konstantním pocitu nejistoty, když si musíš dávat pozor, zda můžeš být sám*a sebou.
V zdravém vztahu se partneři neuráží a respektují jako rovnocenné lidské bytosti. „Dává vám partner často najevo, že je více než vy? Že jeho potřeby jsou přednější a názory důležitější? Tak respekt nevypadá,“ varuje odborník.
Signálem toho, že vztah zřejmě není v pořádku, je izolace od rodiny či přátel, která je také častým efektem manipulace, gaslightingu či žárlivosti. Zamysli se například nad tím, zda jsi v minulosti (před vztahem) nebyl více sebevědomý, klidný a šťastný. I to může být znakem toho, že vztah, ve kterém žiješ, je toxický.
Zdroj: Unsplash/kevin laminto
Přibírání nebo hubnutí
Na lehkou váhu bys neměl*a brát ani fyzické změny. Podle psychologa se často stává, že oběti v toxických vztazích zažívají přírůstek nebo naopak výrazný úbytek na váze. Zvyšuje se také pravděpodobnost, že se uchýlí k závislostem, například na alkoholu, protože naivně věří, že se tím zbaví problémů.
TEST: JSI V TOXICKÉM VZTAHU?
Toxické vztahy mohou mít různé podoby – od neustálé manipulace až po emocionální zneužívání. Pokud máš pochybnosti o zdraví svého vztahu, udělej si tento test. Odpověz na otázky upřímně „ANO“ nebo „NE“ a na konci vyhodnoť své výsledky.
Chceš se ve vztahu často unavený*á, vyčerpaný*á nebo vystresovaný*á?
Máš pocit, že se musíš neustále přizpůsobovat partnerovi*ce, aby ses vyhnul*la konfliktům?
Cítíš se často provinile za věci, které nejsou tvou vinou?
Kritizuje tě partner*ka často, i za maličkosti?
Máš pocit, že tvé názory, pocity nebo potřeby nejsou respektovány?
Zažil*a jsi tiché dny nebo ignorování ze strany partnera*ky jako formu trestu?
Bojíš se vyjádřit svůj názor, protože se obáváš negativní reakce partnera*ky?
Partner*ka tě kontroluje – například sleduje, kde jsi, s kým se stýkáš nebo kontroluje tvoje zprávy?
Máš pocit, že se tvůj vztah nezlepšuje, i když se snažíš situaci řešit?
Partner*ka tě odrazuje od setkávání se s přáteli nebo rodinou?
Cítíš se často osamělý*osamělá, i když jsi ve vztahu?
Máš pocit, že jsi na emocionální horské dráze – chvíli je všechno skvělé a vzápětí špatné?
Bojíš se, jak partner*ka zareaguje, když uděláš něco, co se mu*jí nelíbí?
Máš pocit, že musíš neustále dokazovat svou hodnotu ve vztahu?
Partner*ka tě obviňuje z věcí, které neděláš, nebo překrucuje realitu tak, že se cítíš zmateně?
VYHODNOCENÍ:
0 – 3 odpovědi ANO: Pravděpodobně jsi ve zdravém vztahu, ale pokud tě něco trápí, je dobré o tom mluvit. 4 – 7 odpovědí ANO: Ve vztahu mohou být toxické prvky. Přemýšlej nad tím, co ti nevyhovuje, a zvaž rozhovor s partnerem*kou nebo odborníkem. 8 a více odpovědí ANO: Tvůj vztah vykazuje výrazné znaky toxicity. Zvaž, zda ti přináší více bolesti než radosti a zda je bezpečné v něm pokračovat.
Pamatuj, že si zasloužíš vztah, ve kterém se cítíš respektovaný*á a milovaný*á. Pokud si uvědomuješ, že jsi v toxickém vztahu, neboj se vyhledat pomoc nebo podporu od blízkých či odborníků.
Jaké máš možnosti?
Co je prvním krokem, který by měla oběť udělat poté, co zjistí, že je v toxickém vztahu. „Možná to zní tvrdě a radikálně, ale jako první krok by měl minimálně zvážit rozchod. Život netrvá věčně, každá minuta je vzácná, a ztrácet čas v utrpení dobrovolně je opravdu zbytečné,“ radí odborník.
Odchod z nefunkčního vztahu komplikuje, pokud jsou v něm děti, finance, upřímná láska nebo závislost na druhém člověku. Podle odborníka záchrana není nemožná, toxický vztah však může napravit pouze upřímná snaha obou stran a jasné stanovení hranic.
„Taková změna je náročná, pro druhou stranu jsou takové snahy o nastavení hranic nepříjemné a reakce je většinou agresivní a dramatická. Až sám člověk, který chce toxický vztah změnit, může být paradoxně druhou stranou označen za toho toxického – častou výčitkou je tehdy výrok ‚změnil*a ses‘,“ vysvětluje Matej Hrabovský.
Oddělení a dlouhodobá stresující událost mohou způsobit poruchy srdečního rytmu. Zdroj: Pexels
Pokud ses rozhodl*a, že ve vztahu nechceš pokračovat, nejlepším řešením bude vztah ukončit. V tom případě je důležité uvědomit si význam svého rozhodnutí a věřit v něho. Nestačí se jen rozhodnout odejít. Je nutné to dělat s přesvědčením, že si zasloužíš zdravý a respektující vztah.
Láska někdy nestačí. Pokud dlouhodobě trpíš, můžeš milovat i na dálku, bez vztahu. Připomínej si, proč ses rozhodl*a odejít a měj to stále na paměti. Buď připravený*á na přirozené emoce, jako strach nebo smutek. Neznamenají, že ses rozhodl*a nesprávně.
Podle psychologa je důležité nezůstat v tom sám*sama. Vytvoř si síť podpory z lidí, kteří ti chtějí pomoci. Partner*ka tě v toxickém vztahu může manipulovat a snažit se tě udržet – obviňováním nebo sliby. Tehdy je dobré mít u sebe někoho, kdo ti připomene realitu, ne jen přítele*přítelkyni, který*á s tebou vždy souhlasí a podpoří tě za každou cenu.
V procesu odchodu a zotavení se z toxického vztahu je třeba přijmout novou situaci. „Už nejste ve vztahu, a tak vzniká nová situace, kde platí nové hranice. Vykašlete se na ‚budeme kamarádi‘. Alespoň na pár let. Aby ses z toxického vztahu zotavil*a, je třeba mít v poli pozornosti jiné lidi a hlavně sebe, určitě ne expartnera*ku. Dejte na první místo v životě své vlastní potřeby a rozvíjejte sebesoucit – buďte si tím nejlepším přítelem, jakého potřebujete,“ radí odborník.
Zotavení podle jeho slov přichází postupně, ale nakonec vždy přijde. Je vhodné soustředit se na své potřeby, sny a touhy. Pokud je to náročné, vhodným řešením může být vyhledání pomoci odborníka na duševní zdraví. Psycholog upozorňuje, že člověk má superschopnost opakovat své chyby.
Právě sezení s odborníkem jsou jakýmsi „katalyzátorem zotavení“ a mohou ti pomoci vytvořit si nový život, aniž bys spadl*a do dalšího toxického vztahu. Díky terapii snadněji všimneš chyby z minulosti, pojmenuješ je a do budoucnosti půjdeš o trošku moudřejší.
Kde hledat pomoc: – Linka pomoci obětem kriminality a domácího násilí: 116 006 – ROSA, centrum na pomoc pro ženy a oběti domácího násilí – Linka pomoci pro ženy ohrožené domácím násilím: 116 016 – PROFEM, centrum pro oběti domácího a sexuálního násilí – Liga otevřených mužů. – Linky důvěry.