Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Cena té nejlevnější začíná už na nějakých 250 korunách. Stojí za to ji vyzkoušet?
Každé čištění pleti v salonu, které jsem v posledních letech absolvovala, kosmetička ukončila dočištěním ultrazvukovou špachtlí. Tento skin care přístroj ovládl i sociální sítě a mnozí odborníci na pleť ho doporučují jako skvělou alternativu kosmetického ošetření na doma.
Pečlivě jsem popsala všechno, co potřebuješ vědět: jak ultrazvuková špachtle funguje, jaká rizika hrozí při jejím nesprávném používání, co na takovou domácí péči říká kosmetička a jak zařízení obstálo v mém testu.
V tomto článku si přečteš:
Jak moje pleť na čištění ultrazvukovou špachtlí reagovala.
Jak se špachtle liší od jiných metod hloubkového čištění.
Co je potřeba při jejím používání dodržovat.
Pro jaký typ pleti nemusí být vhodná.
Jaká rizika s sebou nese čištění špachtlí.
Čím se liší ty drahé od levných a po jakých sáhnout.
„Ultrazvuková špachtle je skvělá na domácí použití, pokud se používá správně. Je efektivní při čištění pleti a odstraňování odumřelých buněk, což může zlepšit její vzhled. Důležité je však rozumět správné technice používání a uvědomit si, že jde o nástroj, se kterým je třeba zacházet opatrně,“ zdůrazňuje spolumajitelka kosmetického salonu Sisters Beauty Clinic Nikola Barták.
Jak už název napovídá, špachtle využívá ultrazvukové vibrace k odstranění odumřelých kožních buněk, nečistot a přebytečného mazu z pórů. Většina modelů nabízí několik režimů, například na čištění pleti, hloubkové vpravování sér nebo lifting. Jejich cena začíná u pár stovek.
Virální videa – pro někoho nechutná, pro jiné extrémně uspokojivá – ukazují, jak jemné přejíždění špachtlí po pleti dokáže vytáhnout nečistoty ze zanesených pórů. Při domácím použití je však důležité dbát na správnou techniku a dostatečnou péči nejen o pleť, ale i o samotné zařízení.
Méně je někdy více
Pravidelnost používání špachtle závisí především na typu pleti. Pro mastnou pleť může být vhodné použití 2-3x týdně, zatímco citlivé pleti stačí používat ji jednou týdně nebo ještě méně. Ideálně po sprše nebo horké koupeli, kdy jsou póry otevřené.
Je třeba dbát na důkladnou hygienu a opatrnost, abychom předešli možnému zánětu nebo infekci.
Podle Nikoly Barták může příliš časté používání způsobit podráždění pleti, zejména pokud je citlivá. Opatrnější přístup by podle ní měli zvolit lidé se suchou pletí. Pokud máš citlivou nebo aknózní pleť, doporučujeme ti konzultaci s dermatologem. Zvláště opatrní by měli být lidé s kožními onemocněními jako rosacea, ekzém či atopický ekzém.
„Nesprávné používání ultrazvukové špachtle může vést k podráždění pleti, zejména pokud na pleť vyvíjíme příliš silný tlak nebo pokud přístroj používáme příliš často. Infekce mohou vzniknout, pokud zařízení nesprávně čistíme nebo pokud ho používáme na nevyčištěnou pleť, což může způsobit zanesení bakterií do pokožky. Pokud se špachtle používá nesprávně na aknózní pleti, může dojít ke zhoršení problémů. V takových případech je třeba dbát na důkladnou hygienu a opatrnost, abychom předešli možnému zánětu nebo infekci,“ říká odbornice.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Na co si dát pozor a jak špachtli používat správně
Jak reagovala moje pleť
Jaká rizika s sebou nese čištění špachtlí
Čím se liší drahá zařízení od levných a po jakém sáhnout
Se špachtlí manipuluj s lehkostí. Příliš silný tlak na pleť může způsobit podráždění nebo mikrotrhlinky, používání na suchou pleť může dráždit a poškodit kožní bariéru. Vyhni se také bezprostřednímu kombinování čištění špachtlí s exfoliačními produkty, jako jsou například některé kyseliny nebo retinoidy.
Ultrazvuková špachtle nabízí bezkontaktní a jemné čištění, které minimalizuje riziko poškození pokožky.
Čištění krok za krokem
Klíčová je hygiena – jinak si místo zářivě čisté pleti můžeš přes drobné ranky přivodit zánět nebo infekci. Nikdy, ale opravdu nikdy, by ses do čištění špachtlí neměl*a pouštět bez důkladného vyčištění pleti, přístroje a rukou.
Špachtli bys měl*a po každém použití důkladně vyčistit alkoholem nebo antibakteriálním roztokem. Před čištěním si pleť odlič a vyčisti oblíbeným produktem na čištění.
Ultrazvukovou špachtli vždy používej na vlhkou pleť. Vlhkost zlepšuje vodivost ultrazvukových vln, což zajišťuje efektivnější pronikání do pokožky a lepší čištění. Bez dostatečné vlhkosti může přístroj fungovat méně efektivně a může dojít i k podráždění pleti.
Vyšší kvalita zařízení znamená lepší zpracování, výkon a delší životnost, což může vést k lepším výsledkům.
Dostatečné navlhčení ti zajistí čistá voda, kterou si můžeš na pleť opakovaně a prakticky během čištění aplikovat pomocí spreje. Funkce hloubkového vpravování sér nebo liftingu můžeš skloubit s běžným nanášením produktů ze své skincare rutiny.
Špachtlí pohybuj jemně směrem nahoru a ven z tváře. Po čištění nanes uklidňující sérum nebo hydratační krém.
Levnější vs. dražší
Na trhu najdeš ultrazvukové špachtle za několik stovek i za tisíce. Jak si vybrat tu správnou? Pokud si nejsi jistá*jistý, obrať se na odborníka či odbornici, kteří ti budou schopni pomoci s výběrem a zodpoví ti otázky.
„Vyšší kvalita zařízení znamená lepší zpracování, výkon a delší životnost, což může vést k lepším výsledkům. Levnější zařízení mohou mít nižší intenzitu ultrazvukových vln a mohou být méně efektivní při čištění pleti. V takovém případě by bylo dobré poradit se s odborníky v kosmetických salonech,“ doporučuje kosmetička.
Pokud chceš přístroj jen vyzkoušet a máš omezený rozpočet, můžeš sáhnout po jedné z dostupných alternativ. Kvalita a cena zařízení sice mohou ovlivnit účinnost, ale pleti neublížíš ani použitím levnější špachtle, pokud, samozřejmě, dodržíš všechny zmíněné zásady.
Zdroj: Refresher
Ultrazvuková špachtle vs. jiné metody
Zajímalo nás, jak se ultrazvuková špachtle liší od jiných metod čištění pleti. Stále platí, že nejefektivnější metoda je ruční extrakce nečistot. Vykonávat by ji však měl výlučně odborník v salonu.
„Sonické kartáčky využívají vibrační pohyby k čištění pleti, zatímco ultrazvuková špachtle využívá vysokofrekvenční zvukové vlny k hlubokému čištění. Sonické kartáčky jsou efektivní na povrchové čištění, ale ultrazvuková špachtle má schopnost čistit póry do hloubky. Ultrazvuková špachtle nabízí bezkontaktní a jemné čištění, které minimalizuje riziko poškození pokožky,“ vysvětluje kosmetička.
Další možností jsou i chemické exfolianty (např. kyseliny). „Chemické exfolianty působí na pleť chemicky, zatímco ultrazvuková špachtle je mechanický nástroj, který zajišťuje fyzické čištění. Obě metody mohou být účinné, ale ultrazvuková špachtle je jemnější a může být lepší volbou pro ty, kteří preferují neinvazivní, méně bolestivé čištění,“ dodává Nikola Barták.
Pokud hledáš alternativu na domácí čištění pleti, jdi do toho
Já osobně mám smíšený typ pleti se sklonem k začervenání. Problémy mám především v oblasti T-zóny, kde mám rozšířené póry a nevzhledné černé tečky. Na domácí čištění jsem už vyzkoušela sonické kartáčky, různé čistící masky a pásky. Pásky se mi zdály velmi agresivní – po jejich použití jsem měla pleť podrážděnou prakticky pokaždé, začervenala a cítila jsem nepříjemné napětí. Jílové masky jsou na občasné používání fajn stejně jako sonické kartáče, ale podle mě nepůsobí dostatečně hloubkově.
Zdroj: Refresher
Ultrazvuková špachtle mě zaujala svým univerzálním využitím a, přiznávám, i videi, která ukazují, jak efektivní takové čištění je. Vybrala jsem si náhodný dostupný model, který disponuje základními funkcemi. Ovládá se jediným tlačítkem, které slouží k vypnutí/zapnutí a přepínání režimů. Nabíjí se prostřednictvím USB kabelu a vyšel mě na necelých 400 korun.
Snažila jsem se dodržet všechny doporučené zásady a během čištění jsem opravdu viděla, jak se z pleti uvolňují nečistoty. Pleť mi mírně zčervenala, ale nevyskytly se žádné výrazné problémy.
Ošetření ultrazvukovou špachtlí není bolestivé. Stačí se vyhnout zbytečnému tlaku hrotem na pleť a dbát na to, aby byla stále dostatečně vlhká – špachtle se tak bude snadněji klouzat a ošetření bude mnohem příjemnější.
Zdroj: Refresher
Může nahradit pravidelnou návštěvu kosmetického salonu?
Špachtle byla šetrnější než pásky nebo slupovací masky a účinky jsem pozorovala hned. Bezprostředně po čištění vypadaly mé póry výrazně čistější, ale z dlouhodobého hlediska zatím nevidím výraznější změnu. Po pár dnech se póry opět začaly zaplňovat, takže uvidím, jaký efekt přinese dlouhodobější používání. Určitě však budu špachtli testovat nadále.
Co se týká vpravování sér, plocha špachtle, kterou jsem produkty aplikovala, mi zajistila příjemný chladivý efekt a celkově jsem měla na pleti velmi příjemný pocit. Za docela málo peněz hodně muziky – tak bych špachtli zhodnotila.
Žádný převratný zázrak, bez kterého bych si nedokázala představit život, to však není a pravidelnou návštěvu kosmetického salonu určitě nenahradí. Pokud však hledáš alternativu na domácí čištění pleti, určitě jdi do toho. Mně se na rozšířené póry osvědčily i kosmetické produkty s kyselinou salicylovou, večerní dvoufázové čištění olejovým a gelovým produktem a, samozřejmě, dostatečná hydratace.