Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Co radí psycholožka, když se ocitneme ve vztahu, kde jsme bombardováni láskou? Svou zkušenost vyprávěla také Laura, která dva roky žila s love bomberem.
S tzv. „love bombingem“ (bombardováním láskou) se ve vztazích v dnešní době setkáváme čím dál víc. Je důležité rozpoznat, kdy jde o přirozené projevy náklonnosti a kdy to začíná být manipulační technika, která nás má udržet ve vztahu.
Oslovili jsme psycholožku, Mgr. Jitku Kneslovou z platformy Ksebe, která nejenže vysvětlila, co tento pojem znamená, ale také nám přiblížila typické chování love bombera*bomberky, varovné signály a zároveň poradila, jak odejít z takového vztahu, protože často je to velmi náročné a bolestivé. Svou zkušenost nám vyprávěla také Laura, jejíž přítel byl love bomber.
Co je love bombing a jak ho odlišit od přirozeného projevu lásky
Jaké jsou jeho typické projevy
Jak vzpomíná Laura na vztah s love bomberem
Co nám hrozí, pokud zůstaneme v takovém vztahu
Manipulační technika love bombing
Na začátku bychom si měli vysvětlit, co vlastně love bombing je. Psycholožka Jitka Kneslová říká, že jde o manipulační techniku, při níž vám partner*ka projevuje nadměrné množství lásky, pozornosti, komplimentů či darů s cílem rychle si získat tvou náklonnost.
Proces probíhá příliš intenzivně a najednou, místo přirozeného a postupného budování vztahu. „Po čase se však partner může stát emočně chladným, což u vás může vyvolat zmatek a závislost na něm. V takovém vztahu často chybí respekt vůči potřebám druhého ze strany tzv. love bombera,“ říká psycholožka.
Přirozený projev lásky zahrnuje pozornost a náklonnost, ale ve zdravé míře a s postupným vývojem. Ve funkčním vztahu by měl partner respektovat tvou potřebu udržovat si vlastní identitu. „I když je přirozené trávit s novým partnerem hodně času, důležité je nezanedbávat svůj předchozí život, přátele a zájmy,“ dodává.
Lauru jsme oslovili, aby nám přiblížila, jak vypadal její vztah s love bomberem. „Na začátku jsem si myslela, že jde o ukázkový vztah, bývalý přítel mi dával nekonečné komplimenty, neustále jsem dostávala dárky a věnoval mi veškerou svou pozornost,“ vzpomíná Laura. Ačkoliv ji zasypával dary, neměla svou svobodu ani volný čas bez něj.
Problém ale nastal, když se rozhodla, že své volné dny stráví s kamarádkami či rodinou. Okamžitě jí vyčítal, proč ten čas raději netráví s ním. Laura s ním žila v jedné domácnosti, takže byli spolu téměř pořád. „Přestala jsem se stýkat s lidmi, kteří byli v mém životě o dost déle než on. Žárlil na všechny a chtěl být se mnou 24/7.“
Zdroj: Pexels/Ron Lach
Přidej se do klubu Refresher+ již od 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Co je love bombing a jak ho odlišit od přirozeného projevu lásky
nadměrné vyznání lásky už v počáteční fázi vztahu,
časté psaní, volání a intenzivní projevy pozornosti,
neustálé dávání komplimentů a dárků,
tlak na trávení veškerého volného času spolu,
vyvolávání pocitu viny, pokud si partner přeje více prostoru.
Love bombing je nejintenzivnější na začátku vztahu. Cílem manipulátora je rychle si partnera připoutat a vybudovat u něj emocionální závislost.
Psycholožka zdůrazňuje, že je důležité si nastavit zdravé hranice. „Nedovolte, aby váš život začal záviset výlučně na partnerovi – věnujte se přátelům, zájmům a svým potřebám. Pokud při konfrontaci začne partner ještě více tlačit na společný čas, případně vás manipuluje, není zdravé v takovém vztahu zůstávat,“ vysvětluje.
Laura si začínala čím dál více uvědomovat, že chování jejího přítele není zdravé. Pokud mu neodepsala hned, začal být podrážděný a udělal scénu. Zpočátku si však myslela, že potkala toho pravého, protože jeho chování se jevilo jako ukázkové.
„Bývalý přítel si se mnou začal plánovat budoucnost po cca měsíci, co jsme se poznali. Tvrdil, že se mnou bude do konce života,“ říká Laura. Předtím nebyla zvyklá na tolik pozornosti od svých partnerů, a proto jí chování bývalého lichotilo. „Myslela jsem si, že takto má vypadat, když vás muž miluje, později jsem pochopila, že on mě chtěl jen vlastnit,“ svěřuje se Laura.
Zdroj: pixabay.com
Je to forma kontroly, která druhou osobu postupně oslabuje a znejišťuje.
Uvědom si svou hodnotu
Psycholožka radí, že nejlepším způsobem, jak se vyrovnat s takovým vztahem, je uvědomit si svou hodnotu, postarat se o sebe a věnovat se vlastním zájmům a přátelům. Pokud partner neakceptuje tvou potřebu prostoru, pravděpodobně časem ukáže svou skutečnou tvář.
„Love bombeři často pokračují v kontaktu i po rozchodu – píší, volají nebo se snaží citově vydírat. Pro vlastní psychické zdraví je nejlepší kontakt minimalizovat, případně úplně přerušit a obklopit se lidmi, se kterými vám je skutečně dobře,“ dodává.
Po přibližně roce, co s ním tvořila pár, začala Laura čím dál častěji přemýšlet nad rozchodem. „Když jsem se rozhodla, že ho opustím, dramaticky se mi začal omlouvat, prosit mě a opět mě zahrnoval projevy lásky.“ Bylo to pro ni velmi náročné, protože měla pocit, že je v nekončícím cyklu, který se stále opakuje a nedokáže z něj odejít. Po téměř dvou letech s ním vztah ukončila.
Ztráta sebevědomí a emocionální nezávislosti
Podle psycholožky je love bombing nebezpečný, protože můžete snadno upadnout do závislosti na „dokonalém“ partnerovi a přehlížet varovné signály. Často se stává, že člověk začne pochybovat o vlastních názorech a nechá se ovlivnit manipulátorem. To může vést ke ztrátě sebevědomí a emocionální nezávislosti.
Pokud partner nerespektuje vaše hranice, nerespektuje ani vás. A bez vzájemného respektu vztah nemůže být zdravý ani rovnocenný.
Ilustrační foto. Zdroj: Freepik / volně k použití
Lidem, kteří si procházejí podobnou situací, radí, aby se snažili více naslouchat vlastním potřebám než požadavkům love bombera a nezapomínali udržovat kontakt s přáteli.