O víkendu jsme toho měli plné feedy a For You pages snad úplně všichni. Memy a fotky vytvořené ChatemGPT ve stylu kultovního studia Ghibli zaplavily internet. Jenže tahle sranda má i odvrácenou stránku.
Do trendu jsme se zapojili koneckonců i my, když jsme poprosili ChatGPT, aby nám vygeneroval legendy českého internetu právě v podobě animovaných postav ve stylu Studia Ghibli a příspěvek v době psaní nasbíral již přes 22 tisíc lajků. Objevily se ale i oprávněné kritiky, po nichž společnost OpenAI začala tento konkrétní styl obrázků blokovat, a právě na tu problematiku se chceme dnes zaměřit.
Je to krádež?
Virální filtr totiž rozpoutal debatu, nakolik je etické replikovat styl konkrétních umělců. „Lidi milujou Studio Ghibli. Ale měli by mít právo ho předělávat?“ ptá se například článek v The New York Times.
Ostatně sám zakladatel japonského animátorského studia Hayao Miyazaki už před téměř dekádou před AI varoval. „Je to urážka života samotného,“ nechal se v roce 2016 slyšet režisér snímků Princezna Mononoke nebo Cesta do fantazie. Právě video, kde tuhle větu pronesl, se minulý týden stalo virálním téměř stejně jako filtr samotný a započalo internetový backlash.
Záhy na něj zareagovala i sama OpenAI. Ta se obhajuje především tím, že rozlišuje mezi replikováním stylu konkrétních lidí a obecných stylů. Zjednodušeně řečeno: kdybys ChatGPT napsal*a, ať ti fotku předělá, jako by to udělal pan Miyazaki, máš smůlu. Když mu ale zadáš, aby to samé udělal ve stylu Studia Ghibli, minimálně ještě minulý týden by ti vyhověl.
„Naším cílem je poskytnout uživatelům co největší tvůrčí svobodu,“ uvedl mluvčí OpenAI pro 404 Media. „Nadále bráníme generování ve stylu konkrétních žijících umělců, ale povolujeme obecnější studiové styly,“ vysvětlil.
Jenže jak píše server Futurism, právě nejnovější trend tohle pravidlo docela zpochybňuje. V jistém smyslu jeho výrazný vizuální způsob spadá pod „obecnější studiový styl“. Ale to, co lidé obecně chápou jako estetiku Ghibli, je dílem průkopnické animace Hayao Miyazakiho, který režíroval a animoval naprostou většinu nejznámějších filmů studia. A také je stále žijící umělec, který byl dokonce oceněný třemi Oscary.
Jeho odmítavý postoj k AI je tak nejen ze zmíněného videa obecně známý. Režisérovi navíc vadí i jeho ekologický dopad. Generování odpovědí ChatemGPT má značnou uhlíkovou stopu, což je v rozporu s jeho oddaností přírodě. Tuto konkrétní optiku pro svou kritiku zvolila mimo jiné i dcera zpěváka Robbieho Williamse, která se přidala k tisícům dalších, co se rozhodli proti novince OpenAI protestovat.
Obava ze žalob
ChatGPT už ti podle testů redaktorů Futurism momentálně nic ve stylu Ghibli nevygeneruje. Když se ho zeptali, zda to má zakázané, odpoví následující: „Ano, GPT-4 má omezení pro generování obrázků ve stylu Studia Ghibli. Umělecký styl Studia Ghibli je chráněn autorskými právy a já nemohu vytvářet obrázky, které by ho výslovně napodobovaly. Mohu však generovat obrázky inspirované podobnými motivy“.
Nejen server Business Insider ovšem spekuloval, že pokud by OpenAI nadále umožňovala uživatelům a uživatelkám generovat obrázky v tomto konkrétním stylu, mohli by se společnosti brzy ozvat právníci Studia Ghibli s poměrně dobrým základem k žalobě. I to tak mohlo přispět k rozhodnutí raději ChatGPT omezit.
Jak to s trendem dopadne v tuto chvíli není jisté, Ghibli i OpenAI se rozsáhlejších komentářů médiím spíše vyhýbají. Jedno je ale jisté. Jak píše například Associated Press, celá aféra posílila obavy a vyvolala novou kapitolu v rozsáhlé debatě, jak si umělá inteligence poradí s autorskými právy.
Každopádně pokud tě tento specifický styl animace přes víkend bavil, asi nebylo lepšího času než začít dohánět ty desítky originálních, láskyplných a úžasně kreativních filmů, za kterými Studio Ghibli stojí. Řadu z nich najdeš třeba na Netflixu, obzvlášť velkou kolekci pak má i česká streamovací služba KVIFF.TV.