Vědci z oddělení veřejného zdraví a oddělení klinického výzkumu na Univerzitě jižního Dánska společně s Helsinskou univerzitou zkoumali zdravotní důsledky tetování. Studie na dvojčatech prokázala vyšší výskyt rakoviny kůže u tetovaných.
Vědci se v nové studii zaměřili na to, zda nemůže existovat souvislost mezi tetováním a vznikem rakoviny kůže. Testy probíhaly na tetovaných a netetovaných dvojčatech. Studie prokázala, že u tetovaných dvojčat je větší pravděpodobnost vzniku rakoviny.
Vychází z údajů z Danish Twin Tattoo Cohort, kde mají vědci k dispozici data od více než 5900 dánských dvojčat. Prostřednictvím analýzy vzorů jednotlivých tetování společně s diagnózami rakoviny došli k závěru, že u dvojčat s tetováním byl vyšší výskyt rakoviny kůže i lymfomu.

Částečky z tetování putují do celého těla
Jednalo se primárně o jedince, kteří měli tetování větší než plocha dlaně. Barva z tetování totiž nezůstává pouze na potetované části kůže. Její částečky mohou migrovat po těle až do lymfatických uzlin.
„Víme, že se částice inkoustu hromadí v lymfatických uzlinách, a máme podezření, že je tělo vnímá jako cizorodé látky,“ popisuje Henrik Frederiksen, konzultant v oboru hematologie na univerzitní nemocnici v Odense a klinický profesor na Univerzitě jižního Dánska. Dodává, že to může znamenat, že se imunitní systém snaží na inkoust neustále reagovat. „Zatím ale nevíme, zda toto trvalé zatížení může oslabit funkci lymfatických uzlin nebo mít jiné zdravotní důsledky,“ uzavírá Frederiksen.
Překážkou pro studium souvislosti mezi těmito jevy je fakt, že se rakovina může vyvíjet celé roky, což ztěžuje měření přímého účinku. Jsou zde také samozřejmě další faktory, které se mohou na vzniku onemocnění podílet.