Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej předplatné Refresher+ již od 25 Kč 🤩
včera 11. dubna 2025 v 7:00
Čas čtení 6:13
Dominik Vetrák

Afantazie: Nedokážeš si představit jablko a vidíš tmu? Pro Refresher tento jev vysvětlil vědec, který ho jako první pojmenoval

Afantazie: Nedokážeš si představit jablko a vidíš tmu? Pro Refresher tento jev vysvětlil vědec, který ho jako první pojmenoval
ZAJÍMAVOSTI ROZHOVOR VĚDA
Uložit Uložené

Afantazii má i zakladatel Pixaru nebo známá influencerka. Co to je, jak to funguje a proč si s afantazií jednoduše nedokážeš představit nejen jablko, ale ani tvář své mámy?

„Nejbolestivější pro mě je, že si například nedokážu v hlavě přehrát nějaké vzpomínky s blízkými, kteří už nejsou mezi námi.“ Influencerka Petra (Petush Nasklee) říká, že má afantazii a kromě toho, že si nedokáže představit chuť, zvuk nebo vůni, si nedokáže v hlavě představit ani žádnou vzpomínku nebo obyčejné jablko.

Pokud máš úplnou afantazii, nedokážeš si v mysli vizuálně představit jakékoliv předměty a někteří lidé dokonce ani lidi. Zavřeš oči, chceš si představit stůl, ale nevidíš nic. Dokážeš si však obrazy uvědomovat abstraktně prostřednictvím jiných smyslů, jako například pocity či chuť jídla.

Britský neurolog Adam Zeman působící na lékařské škole v Exeteru (jeho otec byl český historik Zbyněk Zeman) nám v rozhovoru potvrdil, že většina lidí s afantazií si dokáže představit, jak chutná jablko, jak ho žvýkají v ústech a co přitom cítí, ale nedokážou si jablko vizuálně představit.

Adam Zeman v roce 2015 vydal po desetiletém zkoumání výzkumnou práci zaměřenou na tuto netradiční formu fungování mozku. Nazval ji afantazie (z řeckého „phantasia – představivost“ a předpony „a“, tedy „bez“, takže něco jako „bez představivosti“) a nedávno o ní vydal i knihu.

Doporučeno
Život s rodiči po třicítce? Denis přestal randit, Jana a její partner spali na gauči v obýváku Život s rodiči po třicítce? Denis přestal randit, Jana a její partner spali na gauči v obýváku 10. dubna 2025 v 16:00

Lidé s afantazií mají problém vzpomínat na dovolenou

Od té doby se jí věnuje mnohem více vědců a lékařů. Některé jejich studie hovoří o tom, že afantazie může negativně ovlivnit i představivost chutí, zvuků či představivost svázanou s jinými smysly, což nám potvrdila i influencerka Petra (Petush Nasklee), které afantazie způsobuje to, že si nedokáže představit zvuky ani chutě.

Lidé s afantazií mají problém i vzpomínat na minulé události. Nedokážou si představit, jak se s někým setkali či jak vypadalo místo, kde byli, i když si pamatují, o čem se bavili.

Někteří experti to přirovnávají k televizoru. Někdo má černobílý televizor, někdo barevný, někdo ho má Ultra HD a někdo má televizor, na kterém nefunguje obraz, jen zvuk. Zatímco lidé, kteří mají Ultra HD televizor, mají hyperafantazii, opakem je televizor bez obrazu, tedy život s afantazií. Lidé s afantazií tak nemají „obraz“, ale mají „zvuk“, takže si umějí představit konkrétní situace a dokážou přemýšlet nad jablkem, akorát bez vizualizace takové situace či předmětu.

Afantazie nemá žádné oficiální dělení a kategorie, avšak expert na afantazii, britský neurolog Adam Zeman, nám představil jistou formu dělení.

Dělení afantazie

  • úplná afantazie: neschopnost představit si v mysli jakékoliv vizuální obrazy či vzpomínky
  • částečná afantazie: lidé žijící s částečnou afantazií si dokážou představit předměty i místa, ale často bez detailů a důležitých částí.

Afantazie se dělí i podle toho, zda si člověk s ní žijící má problém představit si jen obrazy, nebo i chuť, vůni a jiné smyslové vjemy. Existuje více dalších subkategorií, jako například ta, ve které jsou lidé, kteří si nedokážou ani vybavit tváře rodiny či přátel.

Někteří lidé rozdělují částečnou afantazii ještě podle toho, zda si při ní člověk dokáže představit předměty, ale ne místa (takzvaná „scene aphantasia“), nebo si zase dokáže představit místa, ale ne předměty („object aphantasia“).

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
31,25 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Méně reklam
150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
Roční - 17 %
1 500 Kč 1 250 Kč
Účtuje se jednou za rok
24,04 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Úplně bez reklam
2 000 kreditů ihned na nákup benefitů
Sdílení článků kámošům a kámoškám
Tříleté - 17 %
4 500 Kč 3 750 Kč
Účtuje se jednou za tři roky
24,04 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Úplně bez reklam
8 000 kreditů ihned na nákup benefitů
Sdílení článků kámošům a kámoškám
Všechny možnosti předplatného Mám slevový kód
Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 25 Kč

Co se dozvíš po odemčení?

  • Jaké má sny člověk s afantazií.
  • Zda je to nemoc, nebo něco jiného a zda se dá tento stav zvrátit.
  • Jaké problémy v životě způsobuje afantazie Filipovi a Petře a jak jim mění život.
  • Jaké má afantazie výhody i pro duševní zdraví, kolik lidí ji má a jak můžeš zjistit, zda ji máš také.
  • Britský neurolog, který tento stav pojmenoval jako první, nám vysvětlil, jak afantazie ovlivňuje paměť.
Dočti článek již od 25 Kč
Máš již předplatné?
Přihlásit se
Dočíst článek
Poslat sms
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 179891 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Odemknutí přes SMS
Tenhle článek
Poslat sms Jak to funguje?
Všechny články za měsíc
🤩 Pouze 36 Kč navíc
POSLAT SMS Jak to funguje?
Po odemčení získáš
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Např.: 15 % zľava na nákup výživových doplnkov VOXBERG , Lístok ZDARMA na linke Bratislava – Viedeň/Schwechat nebo Kaliforňan miska dle vlastního výběru ZDARMA
Zobrazit všechny (8)
Zpět
Sdílet
Diskuse