Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Nejprve jsem byla skeptická, ale svalovou horečku jsem měla jako po dvou hodinách ve fitku.
Mnozí z nás před létem hledají možnosti, jak si zlepšit kondici, případně osvěžit tréninkovou rutinu a přidat do ní další aktivity. EMS (Electrical Muscle Stimulation) cvičení je na trhu sice už několik let, ale pro mnohé je stále velkou neznámou. Slibuje řešení hlavně pro zaneprázdněné lidi, kteří nemají čas trávit dlouhé hodiny v posilovně.
Jeho výsledky jsou podle jeho zastánců zastánkyň srovnatelné s klasickým tréninkem v posilovně, avšak za kratší čas a bez použití velkých vah, což by mělo být šetrnější ke kloubům.
V minulosti jsem vyzkoušela různé neobvyklé tréninky a tentokrát jsem se rozhodla na vlastní kůži zažít, jak probíhá EMS trénink a porovnat ho s klasickým silovým tréninkem. Pokud tě baví naše tvorba, přidej se do klubu Refresher+. Díky tvé podpoře dokážeme přinášet kvalitní články.
V tomto článku se dočteš:
Jak vypadal trénink a jak jsem se po něm cítila
Proč dokáže za pár minut nahradit hodinové cvičení v posilovně
Kolik kalorií při cvičení přibližně spálíš
Proč dokáže podpořit lymfatický systém a zmírnit celulitidu
Jaké má benefity a jaké jsou jeho nevýhody
Na trénink jsem zašla do studio Reshape, kde mě tam přivítala velmi sympatická trenérka, která mi před tréninkem všechno podrobně vysvětlila. Na hodinu jsem si sice přinesla veškeré oblečení, ale nepotřebovala jsem ho. Před tréninkem jsem dostala čisté bavlněné tričko a legíny, za což dávám studiu první bonusový bod.
Trenérka mi vysvětlila, na jakém principu EMS funguje, a pomohla mi navléknout vestu a pásy na rukou, nohách a břichu, které mají v sobě zabudované elektrody. Ty však předtím musela navlhčit vodou, aby vodivý kontakt mezi pokožkou a elektrodou byl co nejlepší.
Voda zlepšuje vodivost, takže impulzy se efektivněji dostanou do svalů, což zvyšuje účinnost tréninku a zároveň snižuje riziko podráždění pokožky nebo nepříjemného píchání.
Zdroj: Refresher
Totálně zničená za 20 minut
Oblek s elektrodami byl pohodlný a na těle mě zprvu trochu chladil. Během tréninku byl připojen k přístroji, na kterém trenérka regulovala intenzitu impulzů. První pocit bezprostředně po zapnutí stroje byl trochu zvláštní, ale nikoli nepříjemný. Cítila jsem mírné mravenčení.
Skutečně jsem vnímala stimulaci všech svalů, které byly v kontaktu s elektrodami. Intenzita by během tréninku neměla být nepříjemná ani bolestivá. Během tréninků ji však trenér*ka může měnit a přizpůsobovat tak, aby byl efekt tréninku co nejlepší.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Proč dokáže za pár minut nahradit hodinové cvičení v posilovně
Kolik kalorií při cvičení přibližně spálíš
Porovnání výhod a nevýhod tréninku
Proč dokáže podpořit lymfatický systém a zmírnit celulitidu
Např.:
Lístok ZDARMA na linke Bratislava – Viedeň/Schwechat
, 15 % zľava na nákup výživových doplnkov VOXBERG
nebo 30-dňová výzva s ChatGPT od Jazykového mentoringu ZDARMA
I přes impulzy jsem se dokázala normálně pohybovat a bez problémů vykonávat trénink. Výhodou tréninku bylo, že jej celý sestavila trenérka, která na mě zároveň po celou dobu cvičení dohlížela a upozorňovala na správnost provedených cviků.
Při tréninku jsem absolvovala základní silové cviky na celé tělo, při kterých jsem kromě obleku využila i několik lehčích jednoruček. Celková doba tréninku byla přibližně 30 minut, přičemž jsem cvičila asi 20 minut čistého času. Navzdory předsudkům a pochybnostem, které jsem vůči tréninku měla, mohu s čistým svědomím říct, že jsem ho opravdu zvládla.
Impulzy v kombinaci s cviky mi navodily pocit, že skutečně cvičím s použitím mnohem větších vah. Jak mi trenérka objasnila, EMS dokáže efektivně stimulovat svaly i bez velké fyzické zátěže, a proto je vhodná i pro lidi s oslabeným svalstvem, po úrazech či ženy po porodu.
Zdroj: Refresher
Tím, že využívají EMS technologii, se na Instagramu několikrát pochlubily i sestry z Kardashianky. Benefity moderního cvičení však ocenily i mnohé další celebrity a profesionální sportovci, jako například Usain Bolt nebo Cristiano Ronaldo.
Elektrická stimulace svalů (EMS) je jako součást výzkumu na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) aktivně testována také v rámci projektů NASA s cílem podpořit zdraví astronautů během dlouhodobých misí. Využití EMS na udržování svalové hmoty, síly a regenerace zkoumá také Evropská vesmírná agentura (ESA). Metoda je založena na aplikaci kontrolovaných elektrických impulzů na svaly, čímž se předchází jejich oslabení v prostředí mikrogravitace.
Vědecké studie ji považují spíše za doplněk k tradičnímu silovému tréninku, který může být efektivním nástrojem na zlepšení svalové síly a rehabilitaci. EMS může mít pozitivní vliv zejména v případě začátečníků nebo osob, které nemohou vykonávat tradiční silový trénink (například pro zranění nebo v rehabilitačních podmínkách). Také může být užitečné v specifických případech na zvýšení svalové vytrvalosti.
Zdroj: @bodypulsestudio (Instagram)
Pro koho je EMS trénink ideální?
Pomáhá aktivovat i hluboké svaly a umožňuje svalům pracovat bez potřeby zvedat činky nebo dělat náročné pohyby. To může být ideální při návratu k pohybu po úrazech nebo operacích, pro lidi se svalovou nerovnováhou nebo slabostí, pro ženy po porodu, které potřebují posílit pánevní dno a core, ale nemohou hned začít s klasickým tréninkem.
Tato tréninková metoda může posílením hlubokého stabilizačního systému pomoci lidem s bolestmi zad snížit či dokonce odstranit bolest. Také je vhodná pro starší lidi, kteří mají omezenou pohyblivost. A zároveň se doporučuje i začátečníkům, kteří chtějí posílit svaly bez rizika přetížení nebo zaneprázdněným lidem, kteří hledají efektivní trénink za krátký čas.
Zdroj: Refresher
Jak mi kromě jiného prozradila trenérka, jí samotné tato metoda pomohla při návratu do aktivního života po těžkém zranění nohy. EMS má totiž své místo i v rehabilitaci – využívá se k obnově svalové síly a funkce u lidí po úrazech, operacích nebo delším období nečinnosti.
Díky cvičením, která jsou mi známá z posilovny, a elektrostimulaci jsem měla pocit, že jsem při tréninku svaly na těle zapojila komplexně. Trénink mi dal pořádně zabrat, upřímně mohu potvrdit, že se vyrovnal hodinové makačce v posilovně.
EMS (Electrical Muscle Stimulation) využívá elektrické impulzy ke stimulaci svalových vláken prostřednictvím elektrod umístěných na speciálním obleku nebo přístrojích. Tyto impulzy pronikají do hloubky svalů, kde způsobují jejich kontrakci. Tento proces se podobá přirozené aktivaci svalů během pohybu, ale s tím rozdílem, že elektrické impulzy mohou zapojit svalová vlákna, která by se při běžném cvičení aktivovala jen těžko, nebo se nezapojují vůbec (například hlubší svaly nebo stabilizační svaly).
Pořádná svalová horečka mě překvapila
Trénink jsem cítila i během následujícího dne, i přes to, že mám poměrně aktivní životní styl. Svalová horečka byla pořádná a vyrovnala se té, kterou pociťuji po dvou hodinách v posilovně. Cítila jsem, že cvičení zasáhlo i jiné svalové partie než běžně. Nebylo to však nic strašného a moje tělo se postupně dostalo do normálu.
Abychom dosáhli optimálních výsledků, podle trenérky je EMS trénink cvičit ideálně přibližně dvakrát týdně. EMS je však vhodné i jako doplňkové cvičení k jiným sportům, kardiu či silovému tréninku.
Spálit můžeš až 500 kcal
Intenzita impulzů a náročnost cvičení se rovná silovému tréninku, při kterém můžeš spálit přibližně od 250 do 500 kalorií. Celkový energetický výdej však závisí na několika faktorech, jako jsou pohlaví, váha, věk, fyzická kondice a samozřejmě přístup trenérů – někteří vedou trénink jako pořádnou makačku, jiní spíše v uvolněnějším tempu.
Trenérka mi vysvětlila, že tělo může dále spalovat kalorie (tzv. afterburn effect) i po skončení tréninku. Tento efekt může trvat až 48 hodin po tréninku.
Zdroj: Refresher
EMS trénink nemusí být pro všechny a je třeba si dát pozor na několik kontraindikací
Je třeba upozornit, že EMS trénink má několik kontraindikací, kdy se nedoporučuje, nebo je potřebná zvýšená opatrnost. I když je obecně bezpečný, není pro každého – hlavně kvůli práci s elektrickými impulzy, které stimulují svaly skrze nervový systém.
Před tréninkem jsem vyplnila vstupní dotazník, kde se zjišťují zdravotní rizika, který by měl být součástí všech EMS studií. Pokud máš zdravotní potíže, užíváš léky nebo jsi po operaci, EMS trénink je vždy dobré konzultovat s lékařem.
Kdy se EMS nedoporučuje?Absolutní kontraindikace (EMS je zakázáno):
Těhotenství (zejména kvůli možnosti ovlivnit dělohu a plod)
Nádorová onemocnění (riziko zhoršení stavu nebo rozšíření nádoru)
Kardiostimulátor nebo jiná implantovaná elektronická zařízení
Epilepsie
Závažné kardiovaskulární onemocnění (např. srdeční selhání)
Akutní infekce a horečky
Kožní onemocnění v místě aplikace elektrod
Silná menstruace (zejména když jsou impulzy aplikovány na břišní oblast)
Relativní kontraindikace (jen po konzultaci s lékařem):
Cukrovka (zejména při sníženém vnímání bolesti nebo problémech s citlivostí)
Vysoký krevní tlak
Neurologická onemocnění
Nedávné operace nebo zranění
Menší tolerance na elektrické impulzy / přecitlivělost kůže
Hezčí pokožka a řada dalších benefitů
EMS cvičení stimuluje svalové kontrakce, čímž podporuje přirozený tok lymfy v těle, pomáhá ke zlepšení cirkulace, snížení pocitu těžkých nohou a mírnému odvodnění tkání. Pomáhá také při odvádění toxínů a metabolitů z těla. Může také ulevit od pocitu oteklých nohou, zejména po dlouhém sezení nebo stání, a také zmírnit celulitidu, protože podporuje mikrocirkulaci a může zlepšit vzhled pokožky. Nesmíme však zapomínat na dostatečný příjem tekutin.
Výhody EMS tréninku
Za výhody EMS tréninku považuji, že ho cvičíš v absolutním soukromí a pod dohledem trenéra nebo trenérky, což z něj dělá skvělou alternativu pro začátečníky i introverty, kterým nevyhovují přeplněná fitness centra. EMS je skvělým řešením i pro lidi, kteří na cvičení nemají dostatek času nebo si chtějí oživit tréninkovou rutinu.
Nevýhody EMS tréninku
Obecně má EMS trénink více plusů než mínusů. Mnohé však může odradit cena. Za jeden 20–30 minutový individuální trénink zaplatíš v průměru vyšší stovky korun. K dispozici jsou však i výhodnější balíčky s několika vstupy či tréninky v menších skupinách.
Abych byla upřímná, cena tréninků je srovnatelná s cenou tréninků s trenéry v posilovně či tréninky plavání nebo jiných sportů. Další nevýhodou je, že výkonné zařízení si kvůli jeho vysoké ceně pravděpodobně nepořídíš na doma. Člověk je tedy odkázaný na návštěvy studií.