Letošní hokejové mistrovství se hraje ve švédském Stockholmu a dánském Herningu. Do města na Jutském poloostrově, kde Česko hraje zápasy ve skupině B a kam se vypravila řada českých fanoušků, vyrazil i Refresher.
V pondělí bývá v Herningu ticho. Malé město na západě Dánska žije hlavně tehdy, když se na výstavišti na jeho okraji koná něco velkého, třeba konference nebo velká sportovní klání.
Tak je tomu i letos v květnu, kdy Dánsko společně se Švédskem hostí hokejové mistrovství světa. Žádné velké davy tu ale nečekej. V centru města Dánové postavili menší fanzónu, ale jakmile uhneš do vedlejších ulic, moc lidí v nich nenajdeš.
„We're more business than cultural city,“ vysvětluje mi jeden z místních. Byznys, o kterém mluví, v jeho městě táhne právě zmíněné výstaviště jménem Messecenter.
Jeho hlavní část tvoří hala Jyske Bank Boxen, kterou před patnácti lety vyprodaným koncertem otevřela Lady Gaga. Dánové ji nejčastěji navštěvují při utkání tady tolik oblíbené házené.
V Dánsku žiju, a tak vím, že zatímco právě házenkářský šampionát moji místní kámoši poctivě sledovali, že jejich země letos hostí hokejové mistrovství, často ani nevěděli. „Hokej my moc neřešíme,“ vysvětlují mi.
Přesto pár tisíc dánských fanoušků a fanynek zápas s Českem přilákal. Vyprodáno ale není. Kapacita pro hokejové zápasy činí jedenáct tisíc lidí, v pondělí dorazilo o přibližně tisícovku lidí méně.
Arénou během zápasu znějí hlavně české pokřiky: Pojďme hoši, Češi! nebo Vysoký jalovec, slyším v aréně mnohem zřetelněji a hlasitěji než jakékoliv dánské skandování.
Čechy a Češky potkávám také v ulicích a ve dvou oficiálních fanzónách. Kdo jsou a proč se rozhodli vážit cestu až do Dánska?
Podpořit naše a spojit hokej s výletem
Martina a Eliška dojely do Dánska až z Pardubic a Jaroměře. Cesta jim trvala dvanáct hodin. Jedna ze sester se navíc nedávno vrátila z Austrálie. Na hokej vyrazily s celou rodinou. „Vyšlo nás to asi na dvacet tisíc,“ krčí rameny hlava rodiny z východních Čech.
„Přijeli jsme fandit, abychom podpořili náš tým a vyhráli. Je nás tu hodně, čekáme vítězství,“ neskrývá svoje nadšení pár z Teplic. Cestu vyčíslili na tři tisíce.
Terka, Marek a Honza vyrazili z Prahy. Stejně jako předchozí oslovení vyrazili autem a cesta jim zabrala kolem jedenácti hodin. Honza odhadl cenu na osm tisíc za jednoho člena rodiny.
Ubytování: Kemp přímo v areálu stojí 1 170 korun za noc, ceny v okolí se na serveru Booking pohybují také od jednoho až do tří tisíc za noc.
Vstupenka: Podle kategorie – nejlevnější lístky na zápasy ve skupině tě vyjdou na necelých 600 korun, lepší místa na 800 až 1 500 korun, nejlepší spoty i přes dva tisíce. Lístky na vyřazovací kola ve Švédsku pořídíš za ještě vyšší částky.
Doprava: Většina oslovených přijela do Dánska autem. Cesta z Prahy autem má necelých 1 000 km a tam a zpět tě vyjde zhruba na 2 tisíce – aspoň podle propočtů Čechů, které jsme oslovili, a kteří přijeli v plném autě. Flixbusem cesta do Herningu vyjde na dva tisíce za jednu cestu, vlakem či leteckou nízkonákladovkou podobně.
Jídlo: Potraviny v supermarketu vyjdou v Herningu asi o polovinu dráž než v Česku, v restauraci necháš dvojnásobek.
Ceny v oficiálních fanzónách
Párek v rohlíku | 133 Kč |
Pivo 0,4 l | 183 Kč |
Coca Cola (nebo jiné nealko) | 130 Kč |
Brambůrky | 66 Kč |
Poznámka: Pro výpočet jsme si pomohli kalkulačkou Numbeo, která sbírá data uživatelstva z celého světa. Pro porovnání jsme použili Pardubice, odkud pochází hned několik z oslovených.
Na zápase se sešlo mnoho Čechů a Češek, kteří žijí v Dánsku. Někteří krajani se mi svěřují, že hokej chtěli spojit právě s návštěvou svých příbuzných nebo kamarádů.
„Přijeli jsme kvůli hokeji a abychom viděli kamaráda, který tu žije. Ale hokej byl přednější,“ přiznávají se smíchem kamarádky Anička a Týna. Podobný plán mají i Bětka se Soňou, které dokonce po zápase plánují přespat v několik hodin vzdáleném Odense, aby ušetřily za ubytování a pobyly pár dní u své kamarádky.

Oslovení se také shodují, že pro ně cena často nehrála roli a o peníze jim nešlo. „Na kolik to vyšlo? Kolik čeho? Peněz? To už je úplně jedno. Musíme fandit! My tu máme fandící tým a musíme to tam rozjet,“ říká nadšeně Nikola z Pardubic, kterou prý motivovalo i odrazování, že právě fandění je v Dánsku nic moc. Aby to svými slovy rozjela, na zápas každý den dojíždí, ubytování totiž našla až čtyřicet kilometrů od Herningu.
A fandění se zjevně vyplácí. Češi zatím na mistrovství neztratili ani bod, vyhráli všechny tři z dosud odehraných zápasů. Ačkoliv Herning (ani Dánové) hokejem ve srovnání s Prahou a Ostravou, které šampionát hostily loni, nežijí, jedno se šampionátu upřít nedá. My Češi a Češky umíme prožít hokejový zápas, i kdybychom kvůli tomu měli sedět několik hodin v autě, spát na gauči svých známých nebo snést dánské pivo bez pěny za dvě stovky. A tak výlet i atmosféra stály za to.