Izrael letos na Eurovizi vyslal zpěvačku Yuval Raphael, která je jednou z přeživších útoků Hamásu 7. října 2023. Umístila se na druhém místě, ale účast Izraele mnohým kvůli genocidě v Gaze vadí.
Diváci a divačky to dali najevo přímo v sále. Na Raphael bučeli a dokonce mávali palestinskými vlajkami.
V televizním přenosu ale nic slyšet nebylo, a tak někteří viní Evropskou vysílací unii (European Broadcasting Union – EBU), která Eurovizi pořádá, z cenzury. EBU ji ale podle deníku Independent popírá.
Organizátoři totiž letos vydali přísný zákaz týkající se vlajek; zapovězené byly například i vlajka Evropské unie, palestinská nebo duhová (typická pro LGBTQ+ komunitu).
Na sociálních sítích se však začala šířit videa z hlediště, kde je hlasité bučení patrné. „Bylo to na protest proti akcím té země, nikoliv proti umělkyni samotné. Bylo to gesto solidarity s Palestinou, bez úmyslu napadnout zpěvačku nebo její vystoupení. Hudba by nás měla spojovat, i když se objeví politické napětí,“ napsala autorka jednoho z nich na TikTok.
Lidé tak chtěli upozornit na údajný dvojí standard organizátorů Eurovize. Zatímco Rusko vyloučili, Izrael, který podle Spojených národů páchá v Gaze genocidu, se soutěže účastní i dál. Letos dokonce získal s písní New Day Will Rise celkové druhé místo.
Protesty se objevily už loni ve švédském Malmö, letos ve švýcarské Basileji jich bylo výrazně méně, srovnává DW. Protesty se ale objevovaly po celou dobu popkulturního klání, policie dokonce jednou použila slzný plyn a přivezla vodní dělo, aby zabránila demonstrantům v pochodu centrem města, píše France 24.