Dvojice architektů představila futuristický koncept mrakodrapů, které jsou vystavěny přímo ve skalách. Díky tomu má dojít k redukci výskytu opuštěných dolů.
Před nedávnem vyhlásil magazín Evolo výsledky anuální architektonické soutěže, ve které jsou navzájem porovnávány a hodnoceny návrhy futuristických staveb. Mezi celkovým počtem 15 různých konceptů se objevil jeden s názvem Limestone Skyscrapers, který zaujal nejen svou elegancí ale také svou prospěšností.
Návrh Limestone Skyscrapers vytvořila dvojice malajských designerů, Jethro Koi Lik a Quah Zheng Wei, a ti v něm představují soubor luxusních prosklených mrakodrapů, které jsou vybudovány přímo ve stěnách vysokých vápencových skal, kde se nacházejí opuštěné těžební doly. Jejich záměrem bylo vyjádřit nesouhlas s lidským pustošením zemské topografie na místech, jako je například Čína nebo Vietnam a svým futuristickým návrhem si tak dávají za cíl pokusit se o omezení činnosti důlního průmyslu, který má podle nich na svědomí destrukci vzácných přírodních památek a úkazů.
Doly představují problém již delší dobu a kromě pustošení skal zapříčiňují například časté sesuvy půdy. Architekti proto vypracovali koncept Limestone Skyscrapers, který navrhuje způsob důmyslného nahrazení zničených a nepoužívaných dolů obřími výškovými budovami propojenými přímo se samotnými horami. Výsledek tak není pouze estetický, ale přinese i užitek v podobě například rekreačních center nebo ubytování.
A jak by taková výstavba měla být provedena? Nejprve se podle dvojice architektů musí stěna skály postupně speciálním způsobem opracovat a upravit, aby odpovídala požadovanému tvaru. Tato stěna bude následně podepřena a zároveň vyztužena pevnou ocelovou konstrukcí, na níž se pak začne budovat samotný mrakodrap. Koncept architektů má prozatím sloužit pouze jako projev úcty k přírodě a dvojice jím dává najevo snahu o snížení těžby hornin, která přírodu ohrožuje. Ale kdo ví, třeba nás něco podobného v brzké či vzdálené budoucnosti skutečně čeká.