Star Wars I, Tron, Terminátor 4 a mnohé jiné. Filmy, které nás dostaly trailery, ale nakonec jsme nadšení z kina neodcházeli.
V hlavě mi už kolují myšlenky na samostatný článek o trailerech a o tom, jak škodí nejen filmovému průmyslu, ale i filmům jako takovým, ironicky přesně těm, které i propagují. Dnes se ovšem zaměříme na ukázky, které nás posadily na zadek, případně slibovaly něco diametrálně odlišného, než nám bylo nakonec nabízeno v kině. Jednoduše řečeno, podíváme se na zajímavé a slibné trailery, které ale ve finále, teda v kině, znamenaly jemné nebo velké zklamání. Nuže, někdy i špatný film dokáže zaujat skvělým trailerem, od toho je přece marketingové oddělení. Na závěr ještě jednou upozorňuji, že ani jeden ze snímků níže není vyložené špatný, jen se jednoduše nepotkala s pozitivní kritikou a v porovnání s trailery výrazně zaostala za očekáváními.
10. Terminátor Salvation
Hned první položka v našem seznamu je tak trochu diskutabilní. První polovina filmu se mi totiž celkem líbila. Postapokalyptický svět, neohrozitelný Skynet, obří roboti, T-1000 a tak dále. Přičtěme k tomu sympaťáka Christiana Balea a skutečně pohlcující atmosféru, i když diametrálně odlišnou od té z původní trilogie a máme vystaráno na kvalitní sci-fi. Bohužel, čím déle jsme v kině seděli, tím horší to bylo. Pár roků po premiéře si na Salvation nikdo nevzpomene a každý prakticky doufá, že na něj i jednou zapomene. Sám Arnie se vyjádřil, že je velmi rád, že ve čtverce Terminátora nehrál, jelikož, budu ho citovat: Stála za ho*no. Kdo by si to ale byl řekl po tomto traileru?
Nemůžu si pomoct, ale mám po něm chuť znovu si Salvation pustit a přehodnotit svůj názor.
9. Clash of the Titans
Nebude to asi náhoda, že na prvních dvou příčkách tohoto seznamu figuruje i jméno Sama Worthingtona, akčního herce s velkou budoucností. Teda, tak nějak mu to předpověděli (něco jako dnešní Jai Courtney, ale ten chlápek je už fakt marný), no očividně to nevyšlo. Po podívání se na trailer níže si řeknete, že to nebylo bůhvíco, a tak jsme od filmu ani více čekat nemohli. Nikdo si ale nemyslel, že to bude místy až takové teatrální a výrazně nudné. Každý jednoduše čekal lepší výpravnější a dobrodružný film, to, že jsme potom byli zklamaní, může mít za následek i fakt, že všechny, doslova všechny dobré záběry a akční sekvence si Clash of the Titans vydalo v prvním traileru.
8. X-Men Origins: Wolverine
Wolverina miluji víc než Iron Mana, vlastně, víc než jakéhokoli jiného komiksového hrdinu na plátnu, i když z drtivé většiny důvodů za to může právě ikonické ztvárnění postavy Hughem Jackmanem. Velká škoda, že je už starý a brzo se role přeobsadí. Jak je teda možné, že jeho první sólovka dopadla tak špatně? Nuže, může za to tak trochu děravý scénář, ale pachuť v našich hlavách a srdcích už navždy zanechal Ryan Reynolds a jeho verze velmi, velmi nepodařeného Deadpoola, pokud ho teda tak můžeme nazvat. Ještě štěstí, že Reynolds ukecal Fox a dočkáme se skutečného R blázna, který si je vědom toho, že žije v komiksu. Origins: Wolverine nebyl vůbec špatným filmem, ale každý od něho jednoduše očekával více.
7. Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
Kultovní status a generace odrostlých fanoušků byli v případě premiéry První epizody tak obrovské, že se jednoduše nenašlo moc recenzentů, kteří by otevřeně návrat do velmi vzdálené galaxie svezli pod zem. Dnes, více jak 16 let po premiéře ale každý z nás může říct, že to George Lucas jednoduše nezvládl. Úvod do světa Jediů byl jednoduše něčím úplně jiným, než čím byla původní trilogie. Celkem jiná atmosféra, vzhled, postavy, nejistý scénář, bez debaty otřesný design Yody, ale i, nezapomněl jsem, i Jar Jar Binks. Tyto a i další aspekty byly jednoduše velmi špatným rozhodnutím. Proč nám ale sakra vzali Darth Maula tak brzo? PROČ? Aby se ale někdo neurazil a nevyhrožoval nám v komentářích, Star Wars jsme si užili, jednoduše jsme ale od První epizody všichni čekali něco jiného.
6. Battle of Los Angeles
Filmů, kde si to rozdá lidstvo s mimozemskou rasou, které nejde i nic méně, než ze Země udělat gigantický hřbitov, vyprodukoval Hollywood za celou svou historii desítky. Některé zaznamenaly velký úspěch (Independence Day), jiné skončily jako nedoceněné pokusy (War of the Worlds), no a některé se staly úplnými propadáky. Když vyšel trailer na Battle L.A., mnozí jsme doufali, že by mohl zapadnout do té první kategorie, výsledek ovšem osciluje někde právě mezi nepochopením až úplný zklamáním.
Tvůrci nám slibovali realistickou invazi mimozemšťanů v americké metropoli současnosti přes pohled dokumentaristické kamery s vyšlehanými mariňáky ve stylu Black Hawk Down nebo Hurt Locker. Roztřesené záběry, drsné, scénářem šustící hlášky vojáků a patetický patriotismus ovšem zdaleka nestačili. Film selhal jak v rovině autentické akce, tak i z pohledu sci-fi, do kterého nepřinesl nic nového a i to klišé, na které se zmohl, bylo často použito nešikovně a vyznělo spíš směšně a trapně. Je to velká škoda, protože podobný koncept vyšel už Blomkampovi s District 9, který zavál do žánru nový svěží vítr. Po Liebesmanovém Battle L.A. ovšem zůstala jen horká pachuť zklamání, ať už se Aaron Eckhartt (The Dark Knight) a Michelle Rodriguez (Avatar) snažili jak mohli.
5. Tron: Legacy
Bylo to pěkné, bylo to vizuálně propracované, ale jakmile vás ty „audiovizuální orgie", z kterých si já osobně ale nepamatuji téměř nic (a to měl film 2 hodiny!), nebaví, nastává velký problém. Neuměl jsem se rozhodnout, jak ve zkratce pojmenovat základní problém tohoto snímku, až mě osvítilo při poznámce kolegy z redakce. Scenáristé i režisér se u Tron: Legacy soustředili zejména na formu, přičemž obsah byl skutečně zanedbaný. I Transformers mají nádherný vzhled ap ropracované CGI, ale jejich obsah je tragický. U Tron to bylo sice výrazněji lepší, ale já jsem se i tak po celou dobu filmu enormně nudil a očividně se mnou souhlasí i vícero recenzentů. A nezachránila to ani Olivia Wilde. Snad se teda u dalšího pokračování režisér Joseph Kosinski bude snažit víc.
4. Godzilla
Akorát jsem se neuměl rozhodnout, kterou verzi si vyberu. Po zhlédnutí trailerů jsem si ale uvědomil, že ta Emmerichova už vypadala jakkoliv, jen ne opulentně. Za to Gareth Edwards měl v rukou projekt hodná označení „kultovní". Bohužel, ve finále se mu to vůbec nepovedlo. Godzillu jsme na plátně téměř vůbec neviděli, pokud ano, měla za následek, že scénář se místy měnil na děravý ementál, no a závěrečný souboj ve mně nevzbudil téměř žádné emoce a úžas. Scény natočené kamerou z velké dálky a skutečná černo černá tma zapříčinili, že jsem se tak nějak nedokázal vtáhnout do epického souboje gigantických monster. Největším plusem byla atmosféra tohoto sci-fi katastrofického počinu, která nám byla naznačená už v trailerech. Ty ale částečně lhaly, přičemž si pro sebe ukradly i tu nejúžasnější scénu. Godzilla jednoduše zklamala i když se najdou i příznivci, proti trailerům to bylo prokazatelně o dost slabší.
3. Max Payne
Hráli jste Maxe Payna? V tom případě vám nic víc vysvětlovat nemusím. Filmové zpracování bylo osobité a slibovalo atmosférický zážitek. Tak trochu zarylo do „okultismu" a mysteriózního žánru, ale já osobně jsem to ani nedokázal dokoukat, až tak špatné mi to přišlo. A v tom se shodli i kolegové z redakce a právě proto tady Max Payne je. Trailer byl přitom skutečně zajímavý a rozhodně bych si po něm neřekl, že to bude takové zklamání.
2. Green Lantern
Green Lantern byl pro evropské fanoušky neznámý pojem. Pokud jste nevyrůstali s komiksy v ruce nebo s animovaným seriálem Justice League, hrdinu jste pravděpodobně neznali. O to větší bylo překvapení, když se nás studio Warner Bros. rozhodlo ohromit skvěle zpracovaným trailerem, který nám sliboval poutavý příběh popisující původ jedné z klíčkových postav DC univerze nebo krásné prostředí planety Oa. O to trpčí byla pachuť, kterou snímek zanechával už od úvodu. Ryan Reynolds je dobrý herec, který na svých bedrech dokáže unést celý film (pokud jste neviděli Buried, běžte to rychle napravit). V tomto případě mu ovšem tvůrci poskytli materiál, s kterým se pracovat nedalo.
,,Vtipné" hlášky vyznívaly do prázdna, scény z Halovy minulosti, které v nás měly vyvolat emoce, absolutně nefungovaly, přičemž toto „dílo" nám poskytlo jednu z nejhorším flashbackových scén v historii kinematografie. Z dvou záporných postav, Dr. Hectora Hammonda a Parallaxe, nebyla dobře vykreslena ani jedna. Motivace a pohnutky Dr. Hammonda byly přinejlepším směšné, a to zejména v době, kdy jsme na plátnech už mohli vidět Jokera nebo Magneta a byli jsme si vědomí, že záporák v komiksovém filmu nemusí být nejsilnější bytost ve vesmíru. Parallax, jedna z nejsilnějších postav ve vesmíru, byla vykreslená jako gigantický oblak. Ne, takto se to nedělá. Pokud k tomu připočítáme nevhodně zvolené CGI kostýmy, místo kterých měly být určitě použity kostýmy praktické (minimálně na Reynoldsovi nebo Strongovi), nemůžeme tento film hodnotit kladně.
1. Transformers 4
Umístění Salvation do seznamu bylo diskutabilní, umístění Transformers: Age of Extinction na tom bude asi ještě hůře. Každému totiž bylo jasné, že to bude brak. Drahý, vizuálně promyšlený, ale stále brak. Více se rozepisovat skutečně není potřeba. Pokud chcete vědět, proč se mi stále nejnovější počin od Michaela Baye nelíbil, čtěte recenzi tady. Kdo ale neměl aspoň malé naděje, když uviděl první trailer? Dinoboti, skvěle vypadající akce, noví herci (i když nestáli za nic) a mnoho dalších aspektů, které slibovaly, že to tentokrát bude aspoň ke zhlédnutí. Ono to ale sledovatelné nebylo.
Honorable Mentions (i když, v tomto případě je použití slovíčka honorable tak trochu ironické): Prometheus, The Last Airbender, Highlander 2, Iron Man 2-3, Sucker Punch, After Earth... Jak se seznam zamlouvá vám? Myslíte, že jsme v něčem mimo a rozhodně by se v něm něco nacházet nemělo, případně jsme něco až trestuhodně vynechali? Nakonec, sto lidí, sto chutí. Za pomoc děkuji Petrovi a Braňovi, na seznamu se podílela celá redakce.