Tušili jste, že i váš oblíbený herec to neměl v životě až tak lehké?
Všichni dobře víme, že život se s nikým nemazlí a někdy rozdává údery, z nichž se musíme pořádně posbírat. Nikdo není výjimkou. Důkazem toho jsou i životy herců a hereček, kteří se dostali z nuly až na vrcholné pozice filmového průmyslu. Samozřejmě, že takto začíná každý. My spíše myslíme nulu jako období života, kdy se mnoho z nich ocitlo bez jakékoliv opory, peněz či domova a nebylo pro ně ničím neobvyklým přespávat na lavičkách, ve starém autě či na vlakových stanicích. Mnohokrát je dopředu hnala pouze láska k herectví a snaha překonat sami sebe. Nebudeme si sice hrát na žádné motivátory, ale i na těchto hercích můžeme vidět, že sebezapření dokáže udělat zázraky, proto se pojďme podívat hned na pár názorných příkladů.
Martin Sheen
Začneme člověkem, kterého mnozí (hlavně mladí) čtenáři znají zejména díky jeho excentrickému synovi Charliemu. Je to opravdu zvláštní, ale i samotný pan prezident Spojených států z perfektního seriálu „West Wing“, se nenarodil do právě nejlepších poměrů. Právě naopak. Narodil se rodičům, kteří emigrovali do USA za svým „americkým snem“. Máma byla Irka a otec Španěl a měli spolu úctyhodných 10 dětí. Jedním z 9 chlapců byl právě Martin Sheen, původním jménem Ramón Antonio Gerardo Estévez. Jeho strastiplná cesta začala již při narození, kdy mu doktoři pinzetou pohmoždili levou ruku a dodnes v ní má omezenou pohyblivost. Pár let na to Martin nečekaně dostal i akutní poliomyelitidu, čili dětskou obrnu a byl připoután k posteli na více než rok. Díky důkladné léčbě však i toto zákeřné onemocnění překonal a znovu dokázal používat své nohy. Během jeho jedenáctého roku života mu zemřela máma a hrozilo mu přesunutí do dětského domova, to však s pomocí místního kostela rodina zvládla a s jejich pomocí Martin také dokončil školu. Ten mu podle jeho slov pomohl i v herecké kariéře.
O herectví jevil zájem už od útlého dětství, ovšem přísný otec mu v jeho cílech oponoval. Sny se mu naplnily kolem 20. roku života, kdy si půjčil peníze právě od zmíněného kostela a odešel do New Yorku, kde si po několika odmítnutích spojených s předsudky změnil jméno. Po prvotních náročných týdnech v ulicích nakonec poznal pár herců a dokonce dva roky žil v experimentálním Living Theatre. Po pendlování mezi hrou v divadle a televizí ukázal svůj talent již v roce 1968, kdy byl nominován na cenu Zlatého Globu za vedlejší mužskou roli ve filmu The Subject Was Roses. Po mnoha úspěšných (Badlands), ale i neúspěšných (The Cassandra Crossing) rolích se širokého uznání dočkal až v roce 1979 po své účasti ve filmu Francise Coppoly, Apocalypse Now. Toto bylo pro něj i zároveň nejtěžším obdobím, neboť jak sám přiznal, příliš mnoho pil a dokonce dostal slabý infarkt. To ho opět nakoplo, aby se dostal na lepší cestu. O pár let později si zahrál v oceněními ověnčeném filmu Gandhi a o pár let později v dramatu Wall Street, kde mu stál po jeho boku vlastní syn. Podobným tempem pokračoval i později (Gettysburg, Catch Me If You Can, The Departed) a dnes je mimo jiné i politickým aktivistou. Momentální net worth Martina Sheena je něco kolem 50 milionů dolarů.
Daniel Craig
Lehké to neměl ani jeden z nejhledanějších mužů dnešního Hollywoodu a už stálá tvář, kterou si každý z nás vybaví při jménu James Bond. Narodil se v Anglickém Chesteru učitelce výtvarné výchovy a majiteli místního pubu. Když mu byly 4 roky, jeho rodiče se rozvedli a tak byl vychováván starší sestrou Leou. Jeho herecké ambice započaly celkem brzy, a to když mu bylo 6 let. Začal hrát ve školních divadlech a největší oporou mu podle jeho vlastních slov byla máma. Zajímavým faktem však je, že svou první bondovku viděl v kině se svým otcem a byla to Live and Let Die s Rogerem Moorem. Už od tohoto momentu si tento akční žánr našel zajímavé místo v Danielově srdci. S hraním v divadle však pokračoval nadále až do svých 16 let, kdy odešel ze školy, aby se přidal k National Youth Theatre.
To bylo velmi těžkým období jeho života, protože se musel o sebe sám postarat, často zkoušel a měnil různé práce a později dokonce pár dní přespával na londýnských lavičkách. Tvrdá dřina se mu vyplatila, když v roce 1988 nastoupil na prestižní Guildhall School of Music and Drama, kde studoval například společně s Ewanem McGregorem či Damianem Lewisem. Po skončení školy se opět chvílemi trápil, ale to skončilo jeho obsazením do filmu s Angelinou Jolie (2001), Lara Croft: Tomb Raider a o dva roky později se podílel i na své první „Mendesovce“ s názvem Road to Perdition, kde stál po boku Toma Hankse. Své kvality dokázal i v Spielbergově Munich a rok na to přijal roli jako James Bond v Casino Royale. Zbytek už znáte. Dnes má Daniel u svého jména cenovku 95 milionů dolarů.
Hilary Swank
Své si toho prožila, dnes už dvěma Oscary oceněná Hilary Swank. Ta si také prošla těžkým dětstvím a ještě těžším dospíváním. Když jí bylo 6 let, s rodinou se přestěhovala do trailer parku, což bychom do češtiny mohli přeložit jako jisté místo, kde se žije v obytných přívěsech. Tento shluk karavanů a mobilních domů se často nachází na periferiích města a spojuje se s nemírnou chudobou. Už od svých 9 let inklinovala k herectví a tak znovu střídala role ve školním divadle. Když jí bylo 15, její rodiče se rozešli a ona se s matkou přestěhovala do Los Angeles. Jak sama řekla, prvních pár týdnů bylo staré auto jejich společným domovem a někdy dokonce přespávala v prázdném domě své kamarádky, který byl určený k prodeji.
V Kalifornii také zkusila střední školu, z níž později odešla kvůli tomu, že trpěla ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou) a měla pocit, že je ve škole nechtěná a nepochopená. Svůj filmový debut zažila v malé roli pro film Buffy the Vampire Slayer a svou první hlavní roli dostala už o pár let na to ve filmu The Next Karate Kid, ve kterém využila i své nadprůměrné atletické schopnosti. První rána přišla v roce 1998, kdy její postavu v seriálu Beverly Hills, 90210 vyškrtli scénáristé již po 16 epizodách, avšak v té době ani nevěděla, že to pro ni bude znamenat ohromné plus. Měla dostatek času připravit se na svou roli pro drama Boys Don't Cry a právě tato role jí přinesla prvního Oscara. V roce 2004 přišel další zlom, kdy se ujala postavy mladé boxerky ve filmu Clinta Eastwooda, Million Dollar Baby a jak jistě víte... další Oscar byl na cestě. Naposledy jsme ji mohli vidět ve velmi dobrém Homesman či v You're Not You. I když už nehraje tak často, stále si drží hodnotu kolem 40 milionů amerických dolarů.
Sam Wortinghton
V našem seznamu se nachází další sympaťák, na kterého bychom to asi netipovali. Ten neměl těžké samotné dětství. Do nepříznivých podmínek se dostal spíše jako teenager a později jako herec s rozjetou kariérou. Jak je to možné? Protože potom, co nechal studium na vysoké, mu otec dal do ruky 400 $ a jednosměrně ho poslal na druhý konec Austrálie, aby si na sebe vydělal sám. Jako pracovník na stavbách se eventuálně usadil v Sydney. Během své zednické „kariéry“ se rozhodl podat si přihlášku na Australský institut dramatických umění (NIDA) a byl přijat (dokonce mu bylo odklepnuto i stipendium). První malé role sbíral již od roku 2000, avšak průlom přišel v roce 2004, kdy si zahrál v australském nezávislém filmu Somersault, ve kterém získal ocenění AFI za nejlepší mužskou roli. Pomalu se však dostával do povědomí Hollywoodu a zkusil si například i konkurz na roli Jamese Bonda, ale tu mu vyfoukl již zmiňovaný Daniel Craig. Zahrál si i hlavní roli v Terminátorovi s podtitulem Salvation. Problém však nastal krátce po něm. Čerstvý třicátník se neznámo z jakého důvodu rozhodl prodat a porozdat všechen svůj majetek a když mu na účtu zůstalo asi 2000 $, rozhodl se bydlet v autě. To mu vydrželo až do dne, kdy mu oznámili, že ho James Cameron chce do filmu Avatar. Sam se postavil na vlastní nohy a dnes má hodnotu solidních 10 milionů dolarů.
Mimochodem: Pamatujete, jak ho celý internet stavěl do pózy budoucího velkého talentu a obličeje Hollywoodu? Ehm ...
Jim Carrey
Posledním jmenovaným v našem dlouhém, avšak (snad) naučném článku je ikonický komik Jim Carrey. Ten se narodil do prosté kanadské rodiny jako nejmladší ze 4 dětí. Útlé dětství prožíval klidně a dokonce už tehdy byl svou hyperaktivitou oblíbený u spolužáků. Obrovská krize však nastala v období, kdy na ni nebyl nikdo z rodiny připraven. Byli nuceni přestěhovat se do nového města a najít si práci, aby se dokázali alespoň nějak uživit. Jim musel pracovat 8 hodinové šichty, ale nedokázal to sladit se školou, a tak ho vyhodili. S rodinou byli nuceni žít v dodávce často zaparkováni na různých příjezdových cestách. Změna nastala až s odstupem času, když se pomalu postavili na nohy jeho rodiče a sourozenci. Tak se mohl extrovertní bavič konečně věnovat tomu, co ho bavilo nejvíce. Zkoušel různé stand-up eventy či televizní filmy a právě to ho dovedlo v roce 1991 k projektu In Living Color, který můžeme označit jako start jeho kariéry. Následoval první Ace Ventura, Maska, Blbý a blbější, Batman Forever, The Truman Show... máme snad pokračovat? Do dnešního dne má Jim na svém kontě dva Zlaté Glóby a net worth v hodnotě 150 milionů dolarů.
Samozřejmě tento článek nemá za cíl glorifikovat herce pocházející z těžších poměrů a nějakým způsobem ponižovat ty, kteří měli život o něco lehčí. Berte ho spíše jako informační náhled do života jednotlivých lidí, kteří dokázali, že sebezapření a tvrdá práce je více než klacky pod nohama. Za měsíc čekejte další část. Je někdo, o kom víte, že by se hodil do druhého pokračování a chtěli byste ho zde vidět? Věděli jste vůbec něco z toho ještě předtím, než jste si přečetli článek? Na vaše názory se těšíme v diskusi níže.