Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej klub REFRESHER+ už od 25 Kč během prvních tří měsíců 😱
7. února 2016 v 19:42
Čas čtení 0:00
Adam Smeták

Ponurá skladba Gloomy Sunday vedla k desítkám sebevražd. Sebereš odvahu a poslechneš si ji?

ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Skladba Gloomy Sunday z 30. let 20. století má prý na svědomí až desítky sebevražd.

Je pravda, že hudba může mít poměrně hluboký dopad na člověka a může umocňovat jím prožívané emoce, ale je vůbec možné, aby jedna píseň vedla k sebevraždě desítek lidí? V historii taková píseň bohužel existuje a jmenuje se Gloomy Sunday. Napsána byla v roce 1932 maďarským pianistou a skladatelem  Rezső Seressem a později se jí začalo přezdívat „maďarská sebevražedná skladba“. V originálním textu ke Gloomy Sunday, napsaném básníkem a textařem László Jávorem se zpěvák ptá jeho mrtvé lásky, zda se k němu připojí na jeho plánovaném pohřbu. Básník tak textem pravděpodobně oznamuje, že fiktivní postava z básně plánuje spáchat sebevraždu a touží po tom, aby jeho milenka dorazila na jeho pohřeb, čímž naznačuje, že je sice živý, ale má v plánu zemřít, aby se mohl připojit k posmrtnému životu s ní. Depresivní skladba pak vyšla i v anglické verzi v roce 1936, k níž napsal upravený text Ray M. Lewis. Tato verze jasně odkazuje k sebevraždě. 

Gloomy is Sunday, with shadows I spend it all
My heart and I have decided to end it all
Soon there’ll be candles and prayers that are sad I know
Let them not weep let them know that I’m glad to go

Ponurá je neděle, trávím ji celou ve stínech 

Mé srdce a já jsme se rozhodli vše ukončit

Brzy zde budou svíčky a modlitby, které jsou smutné, já vím

Nedovolte jim plakat, vězte, že jsem rád, že odcházím

Ponurá skladba Gloomy Sunday vedla k desítkám sebevražd. Sebereš odvahu a poslechneš si ji?

Příběh obklopující skladbu Gloomy Sunday se brzy stal legendou a jak tomu u podobných záležitostí často bývá, lidé si začali vymýšlet. Spousta detailů a příběhů, které se k písni vážou, jsou těžko ověřitelné a velmi často se jedná o pouhé urban legends. Nicméně, několik úmrtí spojených s touto písní potvrzeno máme a jelikož se o nebezpečnosti tohoto hudebního díla psalo masově už i v dobách jejího vzniku, pravděpodobně bude mít spojitost i s větším počtem sebevražd. Uvádí se, že nejméně 18 případů sebevraždy v Maďarsku mělo údajně blízkou spojitost s hitem Gloomy Sunday. V jednom z článku amerického časopisu Time “Music: Suicide Song”, publikovaném 30. března 1936, je popsáno množství sebevražd, které měla zavinit melancholičnost písně, nejedná se však o zaručeně podložená fakta. Maďarský obuvník jménem Joseph Keller zanechal vzkaz na místě jeho sebevraždy, v němž citoval některá slova písně. Několik těl bylo nalezeno v řece Dunaj, přičemž všichni v rukou křečovitě svírali notový záznam právě písně Gloomy Sunday. Dva lidi se zastřelili, zatímco poslouchali skupinu, která skladbu přehrávala. Mrtví byli nalezeni i ve svých bytech s puštěnou písní v gramofonu. Netrvalo tedy dlouho a píseň byla v Maďarsku zakázána.

Bohužel však zmínky o sebevraždách po poslechu Pochmurné neděle nejsou izolovány jen na Maďarsko. V roce 1930 napsaly deníky Time i The New York Times reportáž o sebevraždách a pokusech o sebevraždu souvisejících právě s výše zmíněnou hudební skladbou, které se odehrály na území Spojených států amerických. Píseň zakázala dokonce i britská rádiová stanice BBC a zákaz trval až do roku 2002. Další desítky až stovky příběhů spojených s písní Gloomy Sunday najdete všude možně po internetu, avšak velmi často se jedná o již zmíněné urban legends. Jedna taková legenda vypráví o dívce z Vídně, která se utopila, přičemž k sobě mačkala notový záznam skladby. Další příběh popisuje ženu z Londýna, která píseň poslouchala stále dokola a nakonec se předávkovala drogami. Nebo se hovoří o příslušníkovi SS z tábora Plaszow, který požádal jednoho z vězňů, aby mu hrál stále dokola píseň Gloomy Sunday, načež odešel na balkon a zastřelil se.

Ponurá skladba Gloomy Sunday vedla k desítkám sebevražd. Sebereš odvahu a poslechneš si ji?

Pravdou však je, že se skladba stala populární v době Velké hospodářské krize, kdy zchudlí obyvatelé měli k sebevraždě daleko větší sklony. Navíc se Evropa začala pomalu radikalizovat a vzrůstající antisemitismus jistě Seressovi, který pocházel z židovské rodiny, přidělal spoustu vrásek na čele. Tyto podmínky pak nastavily pochmurný tón skladbě, do níž její autor vložil své srdce, duši a zklamání. Seress složil skladbu ve smutném tónině C moll, což už samo o sobě stačilo k tomu, aby zahoupala s emocemi člověka zkroušeného krizí. Přidala se však i slova László Jávora, který se nedlouho předtím rozešel se svojí snoubenkou a svůj smutek pak vložil do textu písně. Rezső Seress nakonec podlehl depresím a vyskočil z okna svého bytového domu v Budapešti. Spáchal sebevraždu krátce po jeho 69. narozeninách. Níže přikládáme několik verzí písně a věříme, že tentokrát už nebude mít takový dopad jako před desítkami let. O písni byl také natočen film. O tom jak na vás píseň zapůsobila a proč si myslíte, že měla na svědomí tolik životů, se můžete vyjádřit v komentářích. 

Originální verze písně od Rezső Seresse a László Jávora

Verze z roku 1941 od Billie Holiday

Zpět
Sdílet
Diskuse